Trwa ładowanie...
d3wavy0

Justin Chadwick

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Manchester, hrabstwo Lancashire, Anglia

Reżyser:

Spooks (2002) (Ryan Baisley)

Tulipanowa gorączka (2016) (Cornelis Sandvoort)

Pierwszoklasista (2010) (Jane Obinchu)

Mandela: Long Walk to Freedom (2013) (Winnie Mandela)

Kochanice Króla (2007) (Thomas Howard - Duke of Norfolk)

Filmografia:
d3wavy0

Reżyser i aktor brytyjski. Jeden z twórców serialu „Samotnia”, reżyser głośnej produkcji kostiumowej „Kochanice króla” z Natalie Portman i Scarlett Johansson.

Urodził się 1 grudnia 1968 roku w Manchester w hrabstwie Lancashire w Anglii. Już jako jedenastolatek zapałał miłością do aktorstwa, dołączając do amatorskiego teatru w rodzinnym Salford. Studiował na University of Leicester, a karierę w show-biznesie rozpoczął od występów na ekranie.

Jego debiutem aktorskim była rola w brytyjskim komediodramacie „Londyn mnie zabija” (1991). Dwa lata później pojawił się u boku Colina Firtha w kryminalnym filmie kostiumowym „Godzina świni” oraz podjął pierwszą próbę reżyserską, realizując krótkometrażowy film TV „Family Style” z udziałem Ewanam McGregora (1993).

Karierę jako aktor kontynuował do 1999 roku i udziału w dość głośnym dramacie Mike’a Figgisa „Utracona niewinność seksualna” z Saffron Burrows i Jonathanem Rhys Meyersem. Wcześniej pojawił się m.in. w pierwszoplanowej roli w komedii romantycznej „Au pair” (1994), zagrał też w paru krótkometrażówkach (m.in. tytułowa rola w „Melvyn’s Pencils” 1995) i w kilku produkcjach telewizyjnych (mini-serial „The Tide of Life”, serial kryminalny „Band of Gold”, film TV „Frontiers” 1996). W nowym tysiącleciu dał się już poznać jedynie ze swojej reżyserskiej działalności.

Już w drugiej połowie lat 90-tych zaczął nieco aktywnie działać jako reżyser w brytyjskiej telewizji. Był m.in. jednym z twórców cyklu „Shakespeare Shorts” (1996). Wyreżyserował pojedyncze odcinki takich seriali, jak: familijne „Byker Grove” (1998) i „Life Force” (2000), czy kryminalne „The Bill” (1999), „The Vice” (2002) i „Red Cap” (2004). Podpisał się jako reżyser czterech odcinków dość głośnego serialu z gatunku thrillera - „Tajniacy” (2003-2004), jednak największym sukcesem cieszył się wyreżyserowany przez niego mini-serial „Samotnia” z Gillian Anderson w jednej z głównych ról (2005). Produkcja przyniosła Chadwickowi statuetkę BAFTA TV Award dla Najlepszego Serialu oraz cenne nominacje do Emmy i nagrody BAFTA TV dla Najlepszego Reżysera.

Rozgłos i prestiżowe nagrody, jakie zdobył, dzięki „Samotni" z pewnością ułatwiły mu długo wyczekiwany debiut filmowy, który nadszedł w 2008 roku, wraz z głośnym, historycznym romansem/dramatem „Kochanice króla” z Natalie Portman, Scarlett Johansson i Erikiem Baną. Film miał swój pokaz na MFF w Berlinie.

Najświeższą produkcja w jego reżyserii jest biograficzny dramat „The First Grader” (2010), sięgający do prawdziwej historii 84-letniego mieszkańca kenijskiej wsi, który walczy o prawo do podjęcia nauki w szkole podstawowej, na którą nigdy wcześniej nie było go stać.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wavy0
d3wavy0
d3wavy0