Trwa ładowanie...
d147pgz

Justin Lin

Najnowsze informacje
4.4
(7 głosów)
Oceń:
d147pgz

Amerykańsko-tajwański reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Branżowy magazyn Variety umieścił nazwisko reżysera na liście „10 Top Filmowców, których twórczość należy śledzić z uwagą”. W lipcu 2003 roku nazwisko Lina pojawiło się z kolei na liście Entertainment Weekly - 100 najbardziej kreatywnych twórców przemysłu filmowego.

Justin Lin (właściwie Yipin Lin) urodził się w 1973 roku w Tajpej na Tajwanie. Wychowywał się w Południowej Kalifornii.Justin Lin jest absolwentem UCLA School of Film and Television, gdzie obronił dyplom ze sztuki filmowej i reżyserii. Z tą uczelnią związane są początki działalności twórcy, w dziedzinie scenopisarstwa, reżyserii i produkcji filmowej. W czasie studiów powstało wiele nagradzanych i świetnie ocenianych filmów krótkometrażowych Lina.

W swojej karierze Lin pełnił rolę koordynatora produkcji Media Arts Center przy Japońsko-Amerykańskim Muzeum Narodowym (Japanese American National Museum) w Los Angeles. W czasie pełnienia swoich obowiązków na tym stanowisku stworzył wiele edukacyjnych programów pilotażowych i produkcji dokumentalnych, w tym między innymi „Passing Through”, wyświetlany przez PBS. W tym czasie zrealizował także projekt „J-Town Rapsody”, instalację wideo wyświetlaną na ośmiu ekranach. Przyznano jej wiele prestiżowych nagród, w tym Crystal Communicator Award of Excellence.

Jego debiutem reżyserskim był znakomicie przyjęty przez krytykę obraz „Better Luck Tomorrow”, który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2002 roku.Otrzymał tam nominację do nagrody Grand Jury. W 2004 roku kolegium jury nominowało „Better Luck Tomorrow” do nagrody Independent Spirit Award im. Johna Cassavetesa. Trzeba wspomnieć, że Lin był nie tylko reżyserem filmu, ale również jego współproducentem, współautorem scenariusza i montażystą.

Obraz przyniósł jego twórcy i producentom nie tylko sukces kasowy, ale również uznanie w branży. Znani krytycy filmowi, m.in. Ebert i Roeper umieścili „Better Luck Tomorrow” na liście pięciu najlepszych filmów roku. Drugim z kolei filmem Justina Lina była produkcja „Annapolis”, z udziałem Jamesa Francoa, Tyrese Gibson i Jordany Brewster.

Justin Lin założył swoją własną firmę producencką Trailing Johnson, która do tej pory zrealizowała między innymi program dokumentalny „Spotlighting”. Trailing Johnson Productions opracowuje obecnie kilka nowych projektów małego i dużego ekranu, w tym satyryczną produkcję fabularną „Finishing the Game”.

W 2006 roku Lin wyreżyserował trzecią cześć serii „Szybcy i wściekli”, pt. „Szybcy i wściekli: Tokio Drift”. W 2009 roku przyszedł czas na film „Szybko i wściekle”, a w 2011 na „Szybcy i wściekli 5”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d147pgz
d147pgz
d147pgz