Pewnie mało kto uwierzy, że niesforny Kaczor Donald bawi nas już od ponad siedmiu dekad i właśnie obchodzi 75. urodziny
Debiut Kaczora Donalda
Kaczor Donald zadebiutował na srebrnym ekranie 9 czerwca 1934 roku w kreskówce "The Wise Little Hen", która ukazywała się w serii Silly Symhponies. W momencie debiutu Donalda niekwestionowaną królową kreskówek była Myszka Miki.
Fani Kaczora Donalda
Jednak sepleniący kaczor z wielkim kuprem szybko podbił serca widzów. Stanowił przeciwieństwo sprytnej i bystrej Myszki Miki. Swą niezdarnością i nadpobudliwością zyskał sobie rzesze fanów.
Udany debiut Kaczora Donalda
Amerykanie, zobaczywszy debiutanta Donalda, niemal natychmiast zażądali jego udziału w innych produkcjach Disneya. W związku z apelami kaczor niedługo potem pojawił się w kolejnej kreskówce: "Orphan's Benefit".
Życiowa partnerka Kaczora Donalda
Rok 1937 to największa w historii metamorfoza Kaczora Donalda: postać zyskała większe łapy, jego kuper stał się bardziej uwydatniony, a brzuch zmniejszony. W tym samym roku Donald zyskał także wybrankę swojego serca: Daisy (początkowo nazywała się Kaczka Donna).
Politycznie zaangażowany Kaczor Donald
Należy zaznaczyć, że Kaczor Donald był postacią, która nie tylko bawiła. Disney angażował kaczora także do celów politycznych. W 1943 powstał film "Der Fuehrer's Face", który był satyrą na reżim Hitlera. Film został doceniony i nagrodzony Oscarem.
Komiksy o Kaczorze Donaldzie
W latach 40-tych dzięki talentowi Carla Barksa Kaczor Donald zyskał popularność jako bohater komiksów. Kaczor zamieszkał w Kaczogrodzie i miał nowych przyjaciół, jak na przykład wujka Diodaka.
Pech Kaczora Donalda
Donalda zawsze prześladuje pech, przez co nigdy nie może znaleźć pracy – przyczyną jest prawdopodobnie brak talentów. Kaczor zwykle bywa zadłużony oraz ścigany przez wierzycieli. Jego samochodem jest "trzystatrzynastka".
Kłótnie Kaczora Donalda
Główną rozrywką Kaczogrodu są wojny sąsiedzkie, wszczynane właśnie przed Kaczora Donalda
Kaczor Donald w wielu wersjach
Kreskówka o Kaczorze Donaldzie doczekała się swoich wersji w wielu krajach. W wersji włoskiej na przykład Donald po zmroku zakłada maskę i staje się bohaterem ratującym mieszkańców Kaczogrodu (nazywa się Superkwęk).