Trwa ładowanie...
d1apw59

Kamil Maćkowiak

Najnowsze informacje
4.5
(100 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz, Polska

Filmografia:

Sprawa na dziś () (Włodek Małecki)

Trzeci oficer () (Kosma)

Oficerowie () (Kosma)

Pensjonat pod Różą () (Mikołaj Siemaszko)

Oficer () (Kosma)

Korowód (2007) (Bartek)

Odwróceni () (Mężczyzna zabity przez Sarnecką)

Kryminalni () (Jacek Dumicz)

d1apw59

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Triumf na scenie przyniosła mu tytułowa rola w aktorsko-tanecznym monodramie „Niżyński”; popularność wśród masowej publiczności – udział w serialach „Kryminalni” i „Oficerowie”.

Urodził się 20 listopada 1979 roku w Bydgoszczy. Okres dorastania spędził w Trójmieście, co związane było z nauką w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku. Na scenie tamtejszej Opery Bałtyckiej debiutował już jako 14-latek, a Dyplom Tancerza Scen Polskich otrzymał w 1998 roku. W międzyczasie zainteresował się aktorstwem, i to na tyle poważnie, że właśnie z tym postanowił związać swoją przyszłość, pomimo kuszących propozycji związanych z tańcem (stanowisko pierwszego solisty książęcej opery w Monte Carlo). W szkole średniej był prymusem (średnia 5,7), jednak indeks łódzkiej filmówki zdobył dopiero za drugim podejściem.

Będąc na drugim roku studiów, związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, na którego scenie debiutował w 2000 roku, w spektaklu „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Z tym twórcą przyjdzie mu współpracować później wielokrotnie, m.in. podczas realizacji przełomowego monodramu o wybitnym tancerzu baletowym, Wacławie Niżyńskim. Główna rola w tym spektaklu przyniosła mu aplauz publiczności i krytyki oraz szereg nagród w kraju i na świecie. Sukces przedstawienia nie byłyby, rzecz jasna, możliwy bez tanecznego przygotowania aktora.

Wśród licznych laurów, jakie przyniosła Maćkowiakowi tytułowa rola w „Niżyńskim” znalazły się: Nagroda Publiczności podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych (2006), nagroda na Przeglądzie Teatru Małych Form ‘Kontrapunkt’ w Szczecinie (2006), Złota Maska dla najlepszego aktora (2006), nagrody marszałków województw: łódzkiego i dolnośląskiego (2006), pierwsze miejsce na VI Międzynarodowym Festiwalu Monodramów Monocle Baltic House w Sankt Petersburgu (2007) i Nagroda ‘Thespis Media Award’ na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Kilonii.

* Na ekranie zadebiutował już po skończeniu studiów. Zaczynał od niedużych występów w serialach „Sprawa na dziś” i „Oficer” (2003-2004). Pierwszą, większą rolę stworzył u boku Marzeny Trybały w serialu „Pensjonat pod Różą”, z którym związał się na dwa lata w 2004 roku. Kontynuował występy w kolejnej serii znanej produkcji Macieja Dejczera, tym razem wcielając się w znacznie większą rolę Damiana Rysia vel Kosmy Jaworskiego w „Oficerach” (2006). Do tej postaci powrócił również gościnnie w „Trzecim oficerze” (2008).*

W międzyczasie zadebiutował na dużym ekranie i to od razu w pierwszoplanowej roli w filmie Jerzego Stuhra „Korowód” (2007). W tym samym roku dołączył do obsady popularnego serialu „Kryminalni”, gdzie wcielił się w postać prokuratora Jacka Dumicza (2007-2008).

Ma na swoim koncie gościnne występy w serialach: „Odwróceni” (2007) i „Naznaczony” (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apw59
d1apw59
d1apw59