Trwa ładowanie...
d2juix8

Karl Urban

Najnowsze informacje
4.7
(51 głosów)
Oceń:
d2juix8

Nowozelandzki aktor, który popularnośc zyskał dzięki roli Eomera, energicznego wodza jeźdźców Rohanu i siostrzeńca króla Theodena we "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona wg trylogii Tolkiena.

Urban urodził się w Wellington w Nowej Zelandii, po raz pierwszy wystąpił w telewizji jeszcze jako dziecko. W czasie nauki szkolnej napisał, wyreżyserował i występował w licznych filmach i produkcjach teatralnych. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia, które wkrótce przerwał, by zająć się swoją karierą aktorską, pracował wtedy na terenie całej Oceanii, zarówno w teatrze, jak i w filmie.

Urban zadebiutował w filmie fabularnym na planie filmu Niebo wytwórni Miramax, w którym występowali także Martin Donovan i Richard Schiff. Za rolę w filmie Via Satellite otrzymał swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego aktora, przyznaną mu w trakcie ceremonii rozdania nowozelandzkich nagród filmowych.

W 2000 roku Peter Jackson obsadził tego nowozelandzkiego aktora w filmie Władca Pierścieni po obejrzeniu wstępnie zmontowanego niezależnego filmu The Price of Milk, za który Urban otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora przyznaną mu podczas ceremonii rozdania nowozelandzkich nagród filmowych.

Młody aktor zagrał także w filmie wytwórni Warner Bros./Dark Castle Statek widmo, w którym oprócz niego zagrali także Gabriel Byrne i Julianna Margulies.

Urban zakończył ostatnio pracę na planie filmu Davida Twohy'ego The Chronicles of Riddick, w którym grał także Vin Diesel, niedługo zobaczymy go także w filmie The Bourne Supremacy, w reżyserii Paula Greengrassa, w którym w roli głównej wystąpi Matt Damon.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2juix8
d2juix8
d2juix8