WP

Katarzyna Bujakiewicz - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Znana i lubiana polska aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa, kojarzona przede wszystkim jako siostra Marta z telenoweli „Na dobre i na złe” i sekretarka Mariola z „Magdy M.”.

Urodziła się 28 września 1972 roku w Poznaniu.

Pierwsze doświadczenia aktorskie zdobyła jeszcze jako dziecko w teatrze „Arlekin” prowadzonym przez Andrzeja Maleszkę. Mimo niezbyt przychylnego nastawienia rodziny, po maturze zdecydowała się zdawać – obok zaplanowanych wcześniej studiów romanistycznych - również na studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Ukończyła je w 1995 roku, wieńcząc edukację rolami w „Kuglarzach i wisielcach” w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz w „Śpiącej królewnie” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Z tym ostatnim była związana w latach 1995-2003, a od 2003 roku wróciła na łono rodzinnego miasta i została aktorką tamtejszego Teatru Polskiego.

Debiutowała w telewizyjnych filmach dla dzieci i młodzieży wyreżyserowanych przez Andrzeja Maleszkę (m.in. „Mama-nic” 1992, „Maszyna zmian” 1995).

Pierwszą poważną rolą Kasi, a także debiutem na wielkim ekranie była kreacja Samanti – gwiazdy disco - polo w filmie Roberta Glińskiego „Kochaj i rób co chcesz” (1997, nagroda specjalna organizatorów za drugoplanową rolę kobiecą na Przeglądzie Filmowym „Prowincjonalia” w Słupcy koło Konina). Rolę gwiazdy zagrała tak sugestywnie, że niektórzy widzowie przekonani byli o jej autentyczności i podobno pytali w sklepach o płyty „artystki”.

WP

W tym samym roku pojawiła się też u Kazimierza Kutza w serialu „Sława i chwała” (1997). Mimo, że chronologicznie później, to właśnie od Kutza przyszła pierwsza propozycja poważnego występu w filmie.

Po trzech latach przerwy od występów na małym ekranie, w czasie których udoskonalała swoje aktorskie umiejętności w szczecińskim teatrze pod kierownictwem Anny Augustynowicz, dołączyła do obsady telenoweli „Na dobre i na złe” (od 2000 roku), zdobywając ogromną popularność i sympatię widzów jako ciepła, choć czasem nieporadna siostra Marta w szpitalu w Leśnej Górze. Związana z niedzielnym serialem do dziś, w międzyczasie występowała w szeregu innych produkcji, m.in. w dramacie Waldemara Krzystka „Nie ma zmiłuj” (2000), w filmie „Inferno” Macieja Pieprzycy (2001), powstałym z cyklu „Pokolenie 2000, w nagrodzonej Złotymi Lwami w Gdyni „Warszawie” (2003) Dariusza Gajewskiego, sensacyjnym „Rh+” Jarosława Żamojdy (2004), czy wreszcie jako Mila w ekranizacji „Starej baśni” Jerzego Hoffmana (2003, serial z 2004 roku).

W latach 2000-2001 grała w odcinkowym filmie Magdaleny Łazarkiewicz „Marzenia do spełnienia”. W tym samym czasie pojawiła się też w jednym z odcinków filmu Feliksa Falka „Twarze i maski” (2000).

Ponadto wystąpiła w komediach: „Poranek kojota” Olafa Lubaszenki (2001), „Rób swoje, ryzyko jest twoje” (2002) Mariana Terleckiego i w głośnej komedii romantycznej „Nigdy w życiu!” (2003) Ryszarda Zatorskiego, z Danutą Stenką oraz - znanym jej z serialu „Na dobre i na złe” Arturem Żmijewskim.

Trzykrotnie zagrała u Piotra Wereśniaka: w kryminalnej „Stacji” (2001), słynnej komedii „Zróbmy sobie wnuka” (2003), czy wreszcie ostatnio, w komedii romantycznej „Nie kłam kochanie” (2008) z Piotrem Adamczykiem.

WP

Obok roli pielęgniarki w popularnej telenoweli, sporej sławy przysporzyła jej też kreacja Marioli w serialu „Magda M.” (2005-2007). Aktorka po raz trzeci po serialu „Pucuś” i „Marzeniach do spełnienia” zagrała wówczas dziewczynę o tym imieniu.

Wystąpiła w teledysku Krzysztofa Kiljańskiego i Kayah do piosenki „Prócz Ciebie nic”.

Data urodzenia

28.09.1972

Miejsce urodzenia

Poznań, Polska

Filmografia

Warszawa (Malina)

Nie ma zmiłuj (Aneta)

Poranek Kojota (Blondynka przy barze)

Zróbmy sobie wnuka (Krysia)

Iron Man 3 (Dziennikarka pod szpitalem)

Listy do M. (Larwa)

Stacja (Doris)

Rób swoje, ryzyko jest twoje (Zuza Michalska)

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem (Mila)

Inferno (2001) (Inga)

Nigdy w życiu! (Dziunia)

Pokolenia 2000

Planeta Singli

Stara baśń (serial) (Mila)

Lekarze (Przyjaciółka Alicji)

Cziłała z Beverly Hills (Chloe)

Nie kłam kochanie (Iza)

Rh+ (Agata)

Mama - nic (modelka)

Kochaj i rób co chcesz (Samanti)

Magda M. (Mariola Adamska)

Pucuś (Mariola)

Twarze i maski (Sabina)

Na dobre i na złe

Kolekcja sukienek

Plagi Breslau ( Żona "Bronsona" )

WP
WP
WP