Trwa ładowanie...
d3gf61x

Kate Beckinsale

Najnowsze informacje
4.6
(388 głosów)
Oceń:
d3gf61x

Angielska i amerykańska aktorka pochodzenia brytyjskiego. Urodziła się 26 lipca 1973 roku w Londynie w rodzinie aktorskiej – zarówno jej mama, Judy Loe, jak i przedwcześnie zmarły ojciec, Richard Beckinsale związani byli z serialami i filmami telewizyjnymi. Jako nastolatka, Kate z powodzeniem pisała wiersze i krótkie opowiadania, wygrywając nawet czasem w konkursach literackich. Po burzliwym okresie dojrzewania (anoreksja, nałóg nikotynowy) powzięła życiową decyzję o tym, by pójść w ślady rodziców.

Jej pierwsze role wiązały się z filmami telewizyjnymi: „Pod wiatr” (1991) i „Rachel’s Dream” (1993). Pasję aktorską starała się pogodzić ze studiami w prestiżowym New College na Oxfordzie (literatura francuska i rosyjska). Jeszcze jako studentka dostała od losu szansę gry u samego Kennetha Branagha w adaptacji Szekspirowskiej sztuki „Wiele hałasu o nic” (1993).

W tym samym czasie zagrała też Ethel w „Księciu Jutlandii” (1994) i Julię w „Szachownicy flamandzkiej” (1994). Trzeci rok studiów wiązał się ze stypendium w Paryżu. Pobyt w stolicy Francji przewartościował dotychczasowy porządek życia przyszłej gwiazdy – postanowiła rzucić studia i poświęcić się całkowicie karierze aktorskiej. W 1995 roku zagrała jedną z głównych ról w serialu TV „Farma na odludziu”, który prócz sukcesu w Wielkiej Brytanii, odbił się szerokim echem także w USA. Występowała też na scenie teatralnej, w sztuce „Mewa” na podstawie Czechowa.

Kolejnymi projektami, w których wzięła udział był horror „Nawiedzony” (1995), gdzie wystąpiła wraz z Johnem Gielgudem oraz tytułowa rola w telewizyjnej adaptacji powieści Jane Austen „Emma” (1997). Po występach w komedii „Polowanie na grube ryby” (1997) i kreacji Alicji w telewizyjnej baśni „Po drugiej stronie lustra” (1998) aktorka zadebiutowała w Hollywood w komedii romantycznej „Rytmy nocy” (1998).

W 1999 partnerowała Claire Danes w filmowej podróży do Bangkoku („W matni” 1999), zaś w 2000 miała okazję zagrać w kostiumowej adaptacji prozy Henry’ego Jamesa w reżyserii Jamesa Ivory’ego - „Złota”, obok Umy Thurman i Nicka Nolte. Kolejne lata przyniosły szereg filmów, dzięki którym Beckinsale zyskiwała coraz większą popularność i rozpoznawalność.

W 2001 roku wystąpiła w komedii romantycznej „Igraszki losu” oraz w głównej roli kobiecej w wojennym melodramacie „Pearl Harbor”, u boku Bena Afflecka. W 2002 roku po raz kolejny spotkała się na planie z Christianem Balem przy okazji muzycznego filmu „Na wzgórzach Hollywood”.

Kolejny, 2003 rok okazał się przełomowy dla Kate zarówno pod względem zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Dzięki roli wampirzycy Selene w głośnej produkcji z gatunku horror fantasy „Underworld” (sequel w 2006) nie tylko osiągnęła status prawdziwej gwiazdy i wysokie miejsce w rankingach najseksowniejszych kobiet świata, ale też poznała swojego przyszłego męża, reżysera filmu Lena Wisemana.

W 2004 roku zagrała u samego Martina Scorsese w głośnym „Aviatorze” oraz w czesko-amerykańskim horrorze fantasy „Van Helsing” (gdzie, dla odmiany gra łowcę wampirów), który tylko umocnił jej pozycję jednej z najpopularniejszych aktorek Hollywood. Rok 2006, poza sequelem „Underworld: Evolution” przyniósł też rolę w komedii fantasy „Klik: i robisz co chcesz”.

W 2007 roku wystąpiła w kolejnym horrorze, tym razem nie fantasy – „Motel” oraz w dramacie „Snow Angels”. W 2008 roku zagrała w filmie "Skrzydlate cienie" oraz "Cena prawdy". Rok później zagrała w obrazach "Wszyscy mają się dobrze" oraz "Zamieć".

Mężem Kate Beckinsale jest Len Wiseman (od 09.05.2004).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gf61x
d3gf61x
d3gf61x