Trwa ładowanie...
d2ew84o

Kate Bosworth

Najnowsze informacje
3.0
(117 głosów)
Oceń:
d2ew84o

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. W kinie debiutowała już w wieku 14 lat. Jej znakiem rozpoznawczym są oczy w różnych kolorach (jedno brązowe, drugie niebieskie).

Urodziła się 2 stycznia 1983 roku w Los Angeles. Jest jedynaczką. Jako dziecko, często przeprowadzała się wraz z rodzicami. Zanim trafili do 'miasta aniołów', mieszkali m.in. w San Francisco, Connecticut i Cohasset w stanie Massachusetts. Jej pierwsze zetknięcie z aktorstwem obejmowało występy w amatorskim przedstawieniu teatralnym „Annie”, muzyczne popisy na rozmaitych festynach i udział w roli statystki w dwóch odcinkach serialu dla młodzieży „Siódme niebo” (1997).

Przełomem na dużą skalę, będącym zarazem debiutem Bosworth na dużym ekranie, było otrzymanie drugoplanowej roli u boku nieznanej wówczas Scarlett Johansson w głośnym dramacie Roberta Redforda „Zaklinacz koni” (1998). Jednakże po rozgłosie, jako towarzyszył filmowi, piętnastoletnia wówczas Kate powróciła na jakiś czas do swoich szkolnych obowiązków i normalnego życia zwyczajnej nastolatki.

Po dwóch latach całkowitej absencji, ponownie pojawiła się na ekranie – i to zarówno dużym (sportowy dramat „Tytani” z Denzelem Washingtonem, familijny film „Nasz nowy dom”), jak i tym małym (jedna z głównych ról w serialu „Amerykańskie nastolatki"). Następnie zaliczyła udział w kolejnym filmie uznawanym za przełomowy w jej karierze - sportowym dramacie/romansie „Błękitna fala” z Matthew Davisem i Michelle Rodriguez (2002). Film ten, rozgrywający się w środowisku hawajskich surferów, zyskał sobie uznanie krytyki i publiczności (szczególnie tej nastoletniej), przynosząc aktorce pierwsze nominacje do MTV Movie Award i Teen Choice Award.

Kolejne lata przyniosły szereg znaczących, głównych ról: u boku Vala Kilmera w kryminalnym „Wonderland” (2003), Tophera Grace’a i Josha Dohamela w komedii romantycznej „Wygraj randkę” (2004, trzy nominacje do Teen Choice Award), Kevina Spaceya w wyreżyserowanej przez niego samego, biograficznej produkcji „Wielkie życie” (2004). Z Kevinem Spaceyem spotykała się odtąd dość często – w 2006 roku towarzyszyła mu na planie superprodukcji sci-fi „Superman: Powrót” Bryana Singera, wcielając się w niezapomnianą Lois Lane (nominacja do Saturna, Złotej Maliny i Teen Choice Award), z kolei dwa lata później wystąpiła u jego boku w dramacie/westernie „21” (2008, zespołowa nagroda ShoWest Convention Award, nominacja do Teen Choice Award).

W międzyczasie, miała okazję współpracować z innymi cenionymi aktorami: Juliette Binoche i Richardem Gere na planie dramatu „Sezon na słówka” (2005) i z Sigourney Weaver podczas realizacji dramatu „The Girl in the Park” (2007).

Jedną z najświeższych produkcji z jej udziałem jest film akcji fantasy „The Warrior’s Way” (2010).

Kate Bosworth jest laureatką Young Hollywood Award - specjalnej nagrody, przyznawanej obiecującym aktorom młodego pokolenia.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ew84o
d2ew84o
d2ew84o