Trwa ładowanie...
d2ntyad

Kate Walsh

Najnowsze informacje
4.6
(64 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

San Jose, Kalifornia, USA

Filmografia:
d2ntyad

Amerykańska aktorka, jedna z największych gwiazd bijącego rekordy popularności serialu „Chirurdzy”.

Urodziła się 13 października 1967 roku w San Jose w Kalifornii. Dorastała zarówno w Kalifornii i w Arizonie, to właśnie na University of Arizona ukończyła studia dramatyczne. Na początku lat 80-tych zaliczyła epizod jako modelka, pracująca głównie w Japonii. Karierę aktorską zaczynała od występów w teatrze – najpierw w Chicago (Piven Theatre Workshop, Chicago Shakespeare Repertory), a następnie w Nowym Jorku (komediowa trupa Burn Manhattan).

Na ekranie zadebiutowała dopiero przed trzydziestką, pojawiając się w kryminalnym filmie „Desperaci” z Ashley Judd i Luke’iem Perry’m oraz w jednym z odcinków serialu „Wydział zabójstw Baltimore 3” (1996). Pierwszą, ważną telewizyjną rolą Kate była kreacja Nicki Fifer – dziewczyny głównego bohatera serialu „The Drew Carey Show”, bezskutecznie zmagającą się z nadwagą (1997-2002). W tym samym roku, w którym rozpoczęła swą przygodę z serialem, pojawiła się też w roli kleptomanki w głośnym filmie krótkometrażowym „Peppermills”, będącym jednym z laureatów MFF w Berlinie.

Pierwszym głośnym tytułem z jej udziałem była romantyczna komedia fantasy „Family Man” z Nicolasem Cage’em (2000). Później pojawiła się w niedużych rolach w tak znanych produkcjach, jak: „Pod słońcem Toskanii” (2003), gdzie wcieliła się w przyjaciółkę – lesbijkę jednej z głównych bohaterek oraz „Po zachodzie słońca” (2004), na planie którego spotkała się z takimi gwiazdami, jak Salma Hayek, czy Pierce Brosnan.W międzyczasie stale obecna była na małym ekranie, dając gościnne występy w takich serialach, jak m.in. „Norman w tarapatach”, „Ścigany”, „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”, „Świat według Dzikich”, czy „Fenomen żonatego faceta”.

Absolutnym przełomem w karierze Walsh okazał się rok 2005, kiedy to wystąpiła u boku Willa Ferrella i Roberta Duvalla w familijnej komedii sportowej „Tygrysy murawy”, zagrała seksowny epizod w komedii fantasy „Czarownica” z Nicole Kidman, zaś przede wszystkim rozpoczęła swoją wieloletnią przygodę z serialem, który już wkrótce miał okazać się jednym z największych przebojów telewizyjnych dekady. Mowa o serialu „Chirurdzy” i roli pani lekarz neonatolog Addison Montgomery, która przyniosła aktorce oszałamiającą popularność na całym świecie oraz pierwszą filmową nagrodę (statuetka Screen Actors Guild Award dla całego zespołu).

Sympatia, jaką wśród telewidzów wzbudziła postać kreowana przez Walsh, zainspirowała twórców do realizacji spin-offu „Chirurgów” – serialu zatytułowanego „Prywatna praktyka” (od 2007 roku), skoncentrowanego właśnie wokół losów dr Montgomery.

Zaabsorbowana grą w obu serialach aktorka, w międzyczasie rzadko przyjmowała inne propozycje występów – w 2006 roku pojawiła się jedynie jako Nemezis w familijnej produkcji fantasy „Veritas, książę prawdy”, w 2009 roku zagrała jedną z głównych ról w dramacie „One Way to Valhalla”, a całkiem ostatnio wystąpiła w drugoplanowej roli Sandry w thrillerze fantasy „Legion” z Paulem Bettany’m w roli Michała Archanioła (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ntyad
d2ntyad
d2ntyad