Trwa ładowanie...
de8dz6f

Keira Knightley

Najnowsze informacje
4.5
(2233 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Teddington, Londyn, Anglia

Filmografia:
de8dz6f

Uznawana jest zgodnie za jedną z najciekawszych, najzdolniejszych i najpiękniejszych aktorek młodego pokolenia. Jej artystyczne wybory często idą w parze z komercyjnym sukcesem, w związku z czym jest obecnie również jedną z najbardziej znanych gwiazd światowego show-biznesu.

Urodziła się 26 marca 1985 roku w Teddington w hrabstwie Middlesex w Anglii w rodzinie o artystycznych korzeniach. Jej ojciec jest aktorem, mama – scenarzystką i dramatopisarką. Podobno już od 6-go roku życia, wedle własnego życzenia, miała swojego agenta. W przeciwieństwie do większości brytyjskich aktorów, Keira nie ma wykształcenia dramatycznego, ani doświadczenia teatralnego. Nie pozwoliła jej na to galopująca w zawrotnym tempie kariera ekranowa, którą rozpoczęła już w dzieciństwie. Jako ośmiolatka po raz pierwszy pojawiła się na małym ekranie, w jednym odcinku serialu „Screen One” (1993). Dwa lata później wzięła udział w telewizyjnym filmie „A Village Affair” i zadebiutowała na dużym ekranie w thrillerze „Niewinne kłamstwa” (1995).

* Zagrała księżniczkę w „Poszukiwaczach skarbów” (1996) i Rose w adaptacji „Olivera Twista” (1999), zanim trafiła na plan superprodukcji George’a Lucasa „Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne Widmo” (1999). Mimo, że rola Sabé nie była szczególnie imponująca, sam fakt występu w „Gwiezdnych wojnach” był niewątpliwie jednym z największych sukcesów dziecięcego etapu jej kariery.*

Kolejne role – w niezależnym thrillerze „Bunkier” i u boku Malcolma McDowella w telewizyjnej „Księżniczce złodziei” (oba z 2001 roku) znamionują już powoli pójście w kierunku bardziej złożonych, doroślejszych ról. Kreacja w pierwszym filmie została wyróżniona pierwszą z siedmiu nominacji do Empira Award. Tytułowy występ w „Księżniczce złodziei” zapisze się z kolei jako pierwszy film, w którym zagrała główną rolę.

* Na Wyspach zrobiło się o niej naprawdę głośno w związku z komedią „Podkręć jak Beckham”, w której kreowała postać dziewczyny marzącej o karierze piłkarskiej (2002). Rola przyniosła jej prestiżową London Critics Circle Film Award dla Najlepszej Debiutantki.*

Później zaliczyła jeszcze główne występy w dramacie „Pure” i w telewizyjnej adaptacji „Doktora Żywago” (oba z 2002), by rok później dołączyć do gwiazdorskiej obsady świątecznej komedii romantycznej „To właśnie miłość” z Colinem Firthem, Alanem Rickmanem, Emmą Thompson, Liamem Neesonem, Hugh Grantem i Billym Bobem Thorntonem (2003).

* Kamieniem milowym w jej międzynarodowej karierze byli jednak „Piraci z Karaibów” i rola krnąbrnej córki gubernatora, która zamiast ciasnych gorsetów i „porządnych” kapitanów wybiera niemoralnych piratów i wrażliwych kowali. Nie poprzestając na byciu li i jedynie piękną ozdobą u boku Johnny’ego Deppa i Orlanda Blooma, Keira potrafiła skutecznie zawalczyć o swoją bohaterkę, czyniąc postać Elizabeth Swann wyrazistą i godną zapamiętania. Kreowała ją w sumie trzy razy, w kolejnych częściach przygodowej superprodukcji w reżyserii Gore’a Verbinskiego: „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” (2003, Irish Film and TV Audience Award), „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” (2006, People’s Choice Award dla Najlepszego Duetu z Johnnym Deppem) i „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” (2007), zgarniając po drodze kilka Teen Choice Awards, pierwsze nominacje do MTV Movie Awards i kolejne nominacje do Empire Awards.*

W międzyczasie zagrała u boku Clive’a Owena w kolejnej wersji legendy o „Królu Arturze” (2004), obok Adriena Brody w horrorze „Obłęd” Johna Maybury (2005) i Mickeya Rourke’a w filmie akcji „Domino” Tony’ego Scotta (2005), zaś przede wszystkim triumfowała dzięki roli w ekranizacji słynnej powieści Jane Austen „Duma i uprzedzenie” w reżyserii Joe Wrighta (2005).

* Pierwszoplanowa kreacja Elizabeth Bennet, jednej z kanonicznych bohaterek literatury angielskiej, przyniosła jej nominację do Oskara, Złotego Globu i BAFTA.*

* Dwa lata później ponownie spotkała się z Wrightem na planie „Pokuty” z Jamesem McAvoyem (2007). Produkcja odniosła ogromny sukces komercyjny i artystyczny, przynosząc Keirze upragnioną Empire Award, a także nominację do BAFTA i Złotego Globu.*

W tym samym roku partnerowała Michaelowi Pittowi na planie mniej znanego dramatu/romansu „Jedwab” w koprodukcji japońsko-europejsko- kanadyjskiej.

Rok 2008 to ponowne spotkanie z Mayburym i występ u boku Sienny Miller w biograficznym obrazie „The Edge of Love” powstałym wg scenariusza matki, Sharman Macdonald. To także występ w roli tytułowej „Księżnej” Devonshire w głośnym, kostiumowym dramacie historycznym z udziałem Charlotte Rampling i Ralpha Fiennesa (2008, nominacja do BIFA).

Ostatnio ponownie miała okazję wystąpić u boku Rampling w thrillerze „Never Let Me Go”, a także po raz pierwszy spotkać z Colinem Firthem na planie komedii romantycznej „London Boulevard”. Premiera obu filmów zaplanowana jest na 2010 rok. Wieści głoszą, że podobno ma zagrać również główną rolę w remake’u słynnego musicalu „My Fair Lady” – tą samą, którą przed laty kreowała Audrey Hepburn.

Obdarzona nieprzeciętną urodą, Keira stale plasuje się na najwyższych pozycjach licznych rankingów najpiękniejszych, najseksowniejszych, ale też najbardziej obiecujących gwiazd. Jej dotychczasowe wybory artystyczne dowodzą, że rzeczywiście stara się nie zawieść pokładanych w niej nadziei.

* Keira Knightley jest laureatką Specjalnej BIFA - Entertainment Personality Award z 2005 roku.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de8dz6f
de8dz6f
de8dz6f