WP
WP

Kim Cattrall - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jedna z najseksowniejszych 50-latek w show- biznesie, szerokiej publiczności znana przede wszystkim z roli serialowej femme fatale – Samanthy Jones z „Seksu w wielkim mieście”.

Urodziła się 21 sierpnia 1956 roku w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, a wychowywała w Vancouver w Kanadzie, dokąd przeprowadziła się wraz z rodziną jeszcze jako niemowlę. Cały klan Cattrallów powrócił na łono ojczyzny w połowie lat 60-tych, by być blisko wymagającej stałej opieki babci.

Pod wpływem obejrzanej na deskach londyńskiego West Endu inscenizacji sztuki Oskara Wilde’a, już jako nastolatka podjęła decyzję o zostaniu aktorką. W myśl zasady kucia żelaza póki gorące, niemal natychmiast przystąpiła do realizacji marzenia, zapisując się na kurs dramatyczny do London Academy of Music and Dramatic Arts. Kontynuowała naukę za oceanem, w kanadyjskiej Banff School of Fine Arts, a od 1972 roku – w nowojorskiej American Academy of Dramatic Arts.

Zadebiutowała w 1975 roku w sensacyjnym filmie Otto Premingera „Różyczka” z Richardem Attenborough i Peterem O’Toolem.

Przez 20 kolejnych lat kariery wystąpiła w wielu produkcjach zarówno kanadyjskich, jak i amerykańskich, nie rezygnując jednocześnie z występów na scenie (jej Broadwayowskim debiutem była rola u boku Iana McKellana w sztuce „Wild Honey” wg Czechowa).

WP

Niejednokrotnie pojawiała się u boku sławnych aktorów oraz pod okiem znanych twórców, jednak sławę na skalę międzynarodową udało jej się zdobyć dopiero pod koniec lat 90-tych.

Znana i rozpoznawalna była za to w jednej ze swoich „prywatnych ojczyzn” – Kanadzie, gdzie wystąpiła w takich produkcjach, jak m.in. dramat sci- fi „Śmiertelne żniwo” (1977), obyczajowy film z Jackiem Lemmonem „Dar” (1980), dramat „Bilet do nieba” (1981), komedia „Świntuch” (1982), francusko - kanadyjska komedia kryminalna „Skok” (1985 z udziałem Jeana – Paula Belmondo, kryminał „Królewski pałac” (1988), czy thriller „Podwójne podejrzenie” (1993).

Od samego początku, z różnym powodzeniem występowała w filmach amerykańskich.

W 1978 roku zagrała w znanym, telewizyjnym filmie z serii „Columbo: How to Dial a Murder” z Peterem Falkiem, z kolei rok później pojawiła się wraz z nieznanym jeszcze wówczas Donem Johnsonem na planie serialu wojennego „The Rebels” (1979).

W dekadzie lat 80-tych wystąpiła w takich produkcjach amerykańskich, jak: sequel znanej komedii „Akademia Policyjna IV” (1984), przygodowy film akcji „Wielka draka w chińskiej dzielnicy” Johna Carpentera, z Kurtem Russellem (1986), komedia fantasy „Manekin” (1987), thrillery: „Maskarada” z Robem Lowe i „Koszmarny rejs” z Faye Dunaway (oba z 1988 roku) oraz sequel znanego filmu kostiumowego „Powrót muszkieterów” (1989) Richarda Lestera.

WP

Później dołączyła do gwiazdorskiej obsady filmu Briana De Palmy „Fajerwerki próżności” (1990) z Morganem Freemanem, Brucem Willisem, Melanie Griffith i Tomem Hanksem, zagrała m.in. w znanej przygodowej produkcji sci-fi „Star Trek VI: Wojna o pokój” (1991, nominacja do Saturna), serialu „Angel Falls” (1993), obyczajowym filmie TV „Pamiętniki Heidi” (1995) z Jamie Lee Curtis, sensacyjnych produkcjach „Poza podejrzeniem” (1995) z Christopherem Reeve i „Podwójna świadomość” (1996) z Rayem Liottą, thrillerach „Gdzie leży prawda” (1996) i „Wyjątek od reguły” (1997), przygodowej „Inwazji” (1997) i horrorze TV „Istota” (1998), zanim zdobyła międzynarodową sławę jako jedna z głównych bohaterek serialu „Seks w wielkim mieście” (1998-2004). Rola seksownej Samanthy Jones przyniosła jej Złoty Glob w 2003 roku oraz trzy nominacje do tej statuetki, pięć nominacji do Emmy otrzymywanych kolejno w latach 2000-2004, dwie zespołowe nagrody Screen Actors Guild (2002 i 2004) oraz Lucy Award (1999).

W międzyczasie pojawiła się w takich filmach, jak m.in. komedia familijna „Geniusze w pieluchach” (1999) z Kathleen Turner, komedia muzyczna „Crossroads – Dogonić marzenia” (2002), gdzie wystąpiła w roli matki bohaterki granej przez Britney Spears, film fantasy „Diabeł i Daniel Webster” (2004) Aleka Baldwina, z Anthonym Hopkinsem i Jennifer Love Hewitt, czy kanadyjsko – amerykański film familijny „Księżniczka na lodzie” (2005).

Kim Cattrall w ciągu wszystkich lat kariery nie stroniła też od występów w brytyjskich produkcjach. Ostatnio zagrała w biograficznym dramacie wojennym produkcji brytyjskiej „My Boy Jack” (2007).

W 2008 roku, po 4 latach przerwy powróciła do roli Samanthy Jones, występując w kinowej wersji „Seksu w wielkim mieście” z ponownym udziałem serialowych koleżanek: Sary Jessiki Parker, Cynthii Nixon i Kristin Davis.

Jest autorką dwóch książek: „Satysfakcja. Sztuka Kobiecego orgazmu”, którą wydała wraz z ówczesnym mężem, Markiem Levinsonem oraz „Sexual Inteligence”.

Data urodzenia

21.08.1956

Miejsce urodzenia

Liverpool, Anglia, Wielka Brytania

WP
WP