Trwa ładowanie...
d3sr9gx

Kora Jackowska

Najnowsze informacje
3.1
(15 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Filmografia:
Seriale:
Programy:
Dyskografia:

Bela Pupa (1988) - z zespołem Püdelsi
Ja pana w podróż zabiorę (1993)
Złota kolekcja: Magiczne słowo - sukces (2001)
Kora Ola Ola! (2003)
Metamorfozy (2008) - z zespołem 5th Element
Ping pong (2011) - album studyjny
Ping pong - Małe wolności (2012)

d3sr9gx
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Kora Jackowska była polską piosenkarką rockową i autorką tekstów. Rozpoznawalność przyniosła jej rola wokalistki w zespole Maanam, z którym nagrała takie hity jak "Cykady na Cykladach", "Boskie Buenos" czy "Krakowski spleen". Znana jest też z aktywności solowych, głównie jako wokalistka, jurorka oraz aktorka. Wystąpiła między innymi w filmach "Wielka majówka", "Czuję się świetnie" i "Beats of Freedom – Zew wolności".

Kora Jackowska - życiorys

Kora, a właściwie Olga Aleksandra Sipowicz, pochodziła z zubożałej rodziny inteligenckiej. Ze względu na zły stan materialny jej rodziców trafiła do domu dziecka w Jordanowie, który prowadziły siostry prezentki. Przebywała tam przez cztery lata. Kora Jackowska, jak sama przyznała po latach, była wówczas molestowana przez jednego z księży i dlatego w dorosłym życiu wygłaszała poglądy antyklerykalne oraz krytykowała kościół.

W czasie nauki w szkole średniej Kora zaczęła interesować się kulturą hippisowską. Niedługo później krakowska bohema artystyczna okrzyknęła Korę Jackowską królową hippisów, bowiem wyróżniała się urodą oraz zaangażowaniem w propagowanie kolorowego świata dzieci kwiatów. Po zdaniu matury Korę zauważył Marek Jackowski, gitarzysta i kompozytor, z którym wkrótce nawiązała współpracę. Wcześniej przez blisko dwa lata pracowała natomiast jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Sporadycznie występowała wówczas na koncertach nowego zespołu swojego męża.

Kora Jackowska - kariera muzyczna

Debiutem muzycznym Kory był jej występ wraz z zespołem M-a-M, gdzie początkowo wykonywała partie wokalne. Po koniec lat 70. grupa z poszerzonym składem zmieniła nazwę na Maanam i pod tym szyldem występowała przez kolejnych kilkanaście lat. Kora Jackowska wyróżniała się niezwykle drapieżnym głosem oraz talentem do tworzenia tekstów piosenek. W latach 80. Maanam stało się jedną z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce, a wydane przez nich płyty cieszyły się olbrzymią popularnością. Pierwszym albumem Maanamu był eponimiczny debiut z 1981 roku, natomiast ostatnim wydawnictwo "Znaki szczególne" z 2004 roku.

Po blisko trzydziestu latach działalności zespołu Maanam jego członkowie zaniechali aktywności w 2008 roku. Kariera solowa Kory rozpoczęła się jeszcze w latach 90., jednak po rozpadzie Maanamu artystka najczęściej koncertowała z muzykami sesyjnymi albo nagrywała odświeżone wersje ich utworów. W 2014 roku wokalistka otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis za działalność artystyczną, natomiast w 2016 roku odebrała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Pod koniec 2011 roku Kora Jackowska wydała swoją pierwszą solową płytę "Ping pong", którą promowała piosenka o tym samym tytułe.

Kora Jackowska - filmografia

Debiutem filmowym Kory Jackowskiej był udział w filmie fabularnym "Wielka majówka" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Dwa lata później wystąpiła w filmie muzycznym "Czuję się świetnie", a kilkanaście lat później w kolejnej produkcji fabularnej, "Przystań". W 2004 roku Kora spróbowała swoich sił w dubbingu w ramach produkcji "Iniemamocni", a 14 lat później także w jej kontynuacji, "Iniemamocni 2". W międzyczasie ukazały się kolejne dwa filmy z udziałem Kory: "Historia polskiego rocka" i "Beats of Freedom – Zew wolności". Wokalistka pojawiła się także epizodycznie w serialu "Lekarze".

Kora Jackowska - życie prywatne

W 1971 roku Kora Jackowska wyszła za Marka Jackowskiego i tym samym przyjęła jego nazwisko. Rok później para doczekała się wspólnie syna, Mateusza. W 1974 roku Kora nawiązała romans z filozofem Kamilem Sipowiczem, a w 1976 roku urodziła mu syna Szymona. W 1984 roku Kora i Marek Jackowski rozwiedli się. W 2013 roku, po wielu latach wspólnego życia, wokalistka poślubiła Kamila Sipowicza, z którym rozłączyła ją dopiero śmierć. Kora i Kamil Sipowicz współpracowali nie tylko prywatnie, lecz także w ramach pracy artystycznej. Nieodłączną towarzyszką Kory była jej suczka Ramona, która odeszła we wrześniu 2018 roku z powodu silnej tęsknoty za swoją panią.

Kora Jackowska - śmierć

Problemy zdrowotne Kory dawały o sobie znać jeszcze w latach 90., gdy wokalistka cierpiała na silne bóle podbrzusza. W 2013 roku zdiagnozowano u niej nowotwór jajnika, a choroba wymagała od artystki przyjmowania silnych leków i poddania się chemioterapii. Po poprawie jej stanu zdrowia w 2018 roku ten znów się pogorszył, a w ostatnich tygodniach życia znajdowała się pod opieką pielęgniarki. Kora zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. O jej śmierci poinformował mąż, Kamil Sipowicz. Śmierć Kory wstrząsnęła polskim show biznesem, a wiele gwiazd długo wspominało ją w wywiadach. Pogrzeb Kory odbył się 8 sierpnia 2018 roku i, zgodnie z jej wolą, miał charakter świecki.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sr9gx
d3sr9gx
d3sr9gx