Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Kora Jackowska - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Kora Jackowska to jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek rockowych. Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
Qaqwqwrqw

Kora Jackowska była polską piosenkarką rockową i autorką tekstów. Rozpoznawalność przyniosła jej rola wokalistki w zespole Maanam, z którym nagrała takie hity jak "Cykady na Cykladach", "Boskie Buenos" czy "Krakowski spleen". Znana jest też z aktywności solowych, głównie jako wokalistka, jurorka oraz aktorka. Wystąpiła między innymi w filmach "Wielka majówka", "Czuję się świetnie" i "Beats of Freedom – Zew wolności".

Kora Jackowska - życiorys

Kora, a właściwie Olga Aleksandra Sipowicz, pochodziła z zubożałej rodziny inteligenckiej. Ze względu na zły stan materialny jej rodziców trafiła do domu dziecka w Jordanowie, który prowadziły siostry prezentki. Przebywała tam przez cztery lata. Kora Jackowska, jak sama przyznała po latach, była wówczas molestowana przez jednego z księży i dlatego w dorosłym życiu wygłaszała poglądy antyklerykalne oraz krytykowała kościół.

W czasie nauki w szkole średniej Kora zaczęła interesować się kulturą hippisowską. Niedługo później krakowska bohema artystyczna okrzyknęła Korę Jackowską królową hippisów, bowiem wyróżniała się urodą oraz zaangażowaniem w propagowanie kolorowego świata dzieci kwiatów. Po zdaniu matury Korę zauważył Marek Jackowski, gitarzysta i kompozytor, z którym wkrótce nawiązała współpracę. Wcześniej przez blisko dwa lata pracowała natomiast jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Sporadycznie występowała wówczas na koncertach nowego zespołu swojego męża.

Kora Jackowska - kariera muzyczna

Qaqwqwrqw

Debiutem muzycznym Kory był jej występ wraz z zespołem M-a-M, gdzie początkowo wykonywała partie wokalne. Po koniec lat 70. grupa z poszerzonym składem zmieniła nazwę na Maanam i pod tym szyldem występowała przez kolejnych kilkanaście lat. Kora Jackowska wyróżniała się niezwykle drapieżnym głosem oraz talentem do tworzenia tekstów piosenek. W latach 80. Maanam stało się jedną z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce, a wydane przez nich płyty cieszyły się olbrzymią popularnością. Pierwszym albumem Maanamu był eponimiczny debiut z 1981 roku, natomiast ostatnim wydawnictwo "Znaki szczególne" z 2004 roku.

Po blisko trzydziestu latach działalności zespołu Maanam jego członkowie zaniechali aktywności w 2008 roku. Kariera solowa Kory rozpoczęła się jeszcze w latach 90., jednak po rozpadzie Maanamu artystka najczęściej koncertowała z muzykami sesyjnymi albo nagrywała odświeżone wersje ich utworów. W 2014 roku wokalistka otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis za działalność artystyczną, natomiast w 2016 roku odebrała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Pod koniec 2011 roku Kora Jackowska wydała swoją pierwszą solową płytę "Ping pong", którą promowała piosenka o tym samym tytułe.

Kora Jackowska - filmografia

Debiutem filmowym Kory Jackowskiej był udział w filmie fabularnym "Wielka majówka" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Dwa lata później wystąpiła w filmie muzycznym "Czuję się świetnie", a kilkanaście lat później w kolejnej produkcji fabularnej, "Przystań". W 2004 roku Kora spróbowała swoich sił w dubbingu w ramach produkcji "Iniemamocni", a 14 lat później także w jej kontynuacji, "Iniemamocni 2". W międzyczasie ukazały się kolejne dwa filmy z udziałem Kory: "Historia polskiego rocka" i "Beats of Freedom – Zew wolności". Wokalistka pojawiła się także epizodycznie w serialu "Lekarze".

Kora Jackowska - życie prywatne

Qaqwqwrqw

W 1971 roku Kora Jackowska wyszła za Marka Jackowskiego i tym samym przyjęła jego nazwisko. Rok później para doczekała się wspólnie syna, Mateusza. W 1974 roku Kora nawiązała romans z filozofem Kamilem Sipowiczem, a w 1976 roku urodziła mu syna Szymona. W 1984 roku Kora i Marek Jackowski rozwiedli się. W 2013 roku, po wielu latach wspólnego życia, wokalistka poślubiła Kamila Sipowicza, z którym rozłączyła ją dopiero śmierć. Kora i Kamil Sipowicz współpracowali nie tylko prywatnie, lecz także w ramach pracy artystycznej. Nieodłączną towarzyszką Kory była jej suczka Ramona, która odeszła we wrześniu 2018 roku z powodu silnej tęsknoty za swoją panią.

Kora Jackowska - śmierć

Problemy zdrowotne Kory dawały o sobie znać jeszcze w latach 90., gdy wokalistka cierpiała na silne bóle podbrzusza. W 2013 roku zdiagnozowano u niej nowotwór jajnika, a choroba wymagała od artystki przyjmowania silnych leków i poddania się chemioterapii. Po poprawie jej stanu zdrowia w 2018 roku ten znów się pogorszył, a w ostatnich tygodniach życia znajdowała się pod opieką pielęgniarki. Kora zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. O jej śmierci poinformował mąż, Kamil Sipowicz. Śmierć Kory wstrząsnęła polskim show biznesem, a wiele gwiazd długo wspominało ją w wywiadach. Pogrzeb Kory odbył się 8 sierpnia 2018 roku i, zgodnie z jej wolą, miał charakter świecki.

Qaqwqwrqw
Data urodzenia

08.06.1951

Miejsce urodzenia

Kraków

Data śmierci

28.07.2018

Profesja

piosenkarka, autorka tekstów, jurorka

Filmografia
Seriale

Lekarze

Programy

Must Be The Music. Tylko muzyka (jurorka)

Dyskografia

Bela Pupa (1988) - z zespołem Püdelsi
Ja pana w podróż zabiorę (1993)
Złota kolekcja: Magiczne słowo - sukces (2001)
Kora Ola Ola! (2003)
Metamorfozy (2008) - z zespołem 5th Element
Ping pong (2011) - album studyjny
Ping pong - Małe wolności (2012)

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw