Trwa ładowanie...
d3ndhm1

Kristen Stewart

Najnowsze informacje
4.3
(1182 głosy)
Oceń:
d3ndhm1

Amerykańska aktorka młodego pokolenia, jedna z czołowych gwiazd słynnej młodzieżowej sagi z cyklu „Zmierzch”.

Urodziła się 9 kwietnia 1990 roku w Los Angeles, tamże dorastała, w towarzystwie starszego brata i dwójki adoptowanego rodzeństwa. Jej ojciec jest producentem, menedżerem i reżyserem związanym z telewizją FOX, co z pewnością nieco ułatwiło jej dziecięcy debiut w wieku lat dziewięciu (epizod w telewizyjnej komedii fantasy „Metamorfoza” 1999).

Karierę na większą skalę rozpoczęła dwa-trzy lata później, od udziału w niezależnym dramacie „Witamy w naszej dzielnicy”, gdzie miała okazję spotkać się na planie m.in. z Glenn Close i Dermotem Mulroneyem (2001). Przełomem okazał się kolejny rok i rola chorej na cukrzycę dziewczyny w thrillerze „Azyl” Davida Finchera (2002).

Występ u boku Jodie Foster przyniósł Kristen pierwszą z czterech nominacji do Young Artist Award i rozpoczął trwający kilka lat okres kreowania nastoletnich córek głównych bohaterów, niejednokrotnie odtwarzanych przez wielkie, hollywoodzkie gwiazdy. Stewart była więc córką: Sharon Stone i Dennisa Quaida (thriller „Cold Creek Manor” Mike’a Figgisa 2003), Meg Ryan (komediodramat „W świecie kobiet” 2007) i Roberta DeNiro (satyra „Co jest grane?” 2008). W dramacie „Dzikie plemię” wcieliła się z kolei w postać wnuczki Donalda Sutherlanda (2005).

Debiutując w pierwszoplanowej roli, zachwyciła rolą niemej nastolatki w „Ucieczce w milczenie” (2004), zapoznała się bliżej z gatunkiem horroru, grając główną bohaterkę „Posłańców” (2007) i miała szczęście trafić na plan poruszającego, biograficznego dramatu w reżyserii Seana Penna – „Wszystko za życie”, zgarniając zespołową nominację do Screen Actors Guild Award (2007). Poważniejsze występy w dramatach przeplatała udziałem w nieco lżejszych, przygodowych produkcjach akcji („Łapcie tę dziewczynę” 2004, „Zathura – Kosmiczna przygoda” 2005).

Choć Stewart, w przeciwieństwie do większości nastoletnich gwiazd „Zmierzchu”, trafiając na plan tej produkcji była osobą dobrze rozpoznawalną, to jednak dopiero wykreowana w tym filmie rola Isabelli ‘Belli’ Swan wyniosła ją na prawdziwe wyżyny popularności. Udział w pierwszej części sagi, zatytułowanej po prostu „Zmierzch” (2008) przyniósł jej dwie nagrody MTV, dwie statuetki Teen Choice Award oraz People’s Choice Award (wspólnie z Robertem Pattinsonem i Taylor Lautner) i uczynił z niej prawdziwą gwiazdę, faworyzowaną przez nastoletnią publiczność. Aktorka powróciła do roli Belli w dwóch kolejnych częściach cyklu, zatytułowanych „Saga ‘Zmierzch’: Księżyc w nowiu” (2009) i „Saga ‘Zmierzch’: Zaćmienie” (2010).

W międzyczasie wzięła udział w komedii romantycznej „Adventureland” Grega Mottoli (2009) i stworzyła niezły, aktorsko-muzyczny duet z Dakotą Fanning w dramacie muzycznym „The Runaways” (2010).

W 2010 roku została laureatką prestiżowej nagrody BAFTA Rising Star Award, przyznawanej wschodzącym talentom ze świata filmu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ndhm1
d3ndhm1
d3ndhm1