Trwa ładowanie...
d2ibozt

Kristin Davis

Najnowsze informacje
4.5
(68 głosów)
Oceń:
d2ibozt

Amerykańska aktorka znana przede wszystkim z roli Charlotte York z serialu telewizyjnego „Seks w wielkim mieście”.

Kristin Landen Davis urodziła się 23 lutego 1965 roku w Boulder w amerykańskim stanie Kolorado. Przyjechała do Columbii w Karolinie Południowej kiedy jej ojciec, wykładowca psychologii, został przeniesiony na działający tu uniwersytet. Studiowała na Rutgers University, gdzie uzyskała tytuł BFA w prowadzonym tam programie szkolenia w zakresie teatru klasycznego. Po ukończeniu studiów przybyła do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła pracę w teatrze współczesnym i klasycznym, a także występowała w reklamie.

Przed „Seksem w wielkim mieście” Kristin Davis poruszyła widownię telewizyjną, dołączając do obsady fenomenu popkultury - serialu “Melrose Place”, gdzie powołała do życia zbłąkaną Brooke Armstrong. Wśród innych dokonań telewizyjnych aktorki na uwagę zasługuje oryginalny film Turner Network Television (TNT) “Bilet do innego świata”, w którym zagrała główną rolę narzeczonej legendy baseballu Honusa Wagnera, a także gościnne udziały w “Parze nie do pary”, “Seinfeld”, “Przyjaciołach”, “ER” i “The Larry Sanders Show”.

Wielką różnorodnością ról telewizyjnych, filmowych i scenicznych Kristin Davis udowodniła, że jest aktorką bardzo utalentowaną i wszechstronną.* Rola Charlotty York w wyświetlanym przez sześć sezonów serialu HBO „Seks w wielkim mieście” zapewniła jej nominacje do Nagrody Emmy i Złotego Globu dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej w Serialach Komediowych.* Obok niej w serialu wystąpiły Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon i Kim Cattrall – wszystkie cztery zostały laureatkami Nagrody Zbiorowej Związku Aktorów Kinowych [Screen Actors Guild Ensemble Award] – i to nie raz, ale dwukrotnie! W trakcie sześciu sezonów swojej niesłabnącej popularności „Seks w wielkim mieście” wyróżniono także Nagrodą Emmy oraz licznymi Złotymi Globami.

W 2006 roku Kristin Davis – obok Matthew Brodericka, Danny’ego DeVito i Kristin Chenoweth – wystąpiła w wakacyjnej komedii Foxa Wesołych świąt w reżyserii Johna Whitesella. Wraz z Timen Allenem, Dannym Gloverem i Robertem Downeyem Jr. zagrała także główną rolę w nowej wersji Disneyowskiego Na psa urok, reżyserowanej przez Briana Robbinsa. W 2005 roku wystąpiła z Davidem Arquette w nakręconym przez Roberta Rodrigueza filmie przygodowym dla dzieci Rekin i Lava: przygoda w 3D.

Obok ról filmowych i telewizyjnych Kristin Davis nie rezygnuje z działalności scenicznej. W maju 2006 roku zadebiutowała w Londynie, podejmując swoją dawną rolę ‘Sunny Jacobs’ w inscenizacji “The Exonerated.” Kristin początkowo dołączyła do objazdowego zespołu aktorskiego, odgrywającego na scenie autentyczne, wzięte z życia historie niesprawiedliwie oskarżonych i skazanych na śmierć więźniów w okrzykniętej wielkim sukcesem przez krytykę off-Broadwayowskiej produkcji w 2003 roku. W 2002 roku Davis pojawiła się na scenie w „Nowym Wspaniałym Świecie”, zbiorze gorzkich, oryginalnych dzieł, upamiętniających ataki terrorystyczne z 11 września. W sztuce “Land of the Dead”, napisanej i wyreżyserowanej przez Neila LaBute, u boku Paula Rudda zagrała główną rolę kobiety, która musi poradzić sobie ze stratą dwójki najbliższych osób w ciągu jednego tragicznego dnia.

Oprócz pracy dla filmu i telewizji, Kristin Davis pełni też rolę Światowego Ambasadora Oxfam International. Oxfam, we współpracy z ponad 3.000 partnerów z ponad 100 krajów świata, poszukuje sposobów przeciwdziałania biedzie i niesprawiedliwości. Davis wspiera działania tej organizacji w związku z kataklizmem tsunami w Południowo-Wschodniej Azjii w 2005 roku, odwiedzała też projekty Oxfam HIV w Mozambiku, Południowej Afryce i Ugandzie. Jako współpracownik Oxfam America Unwrapped, brała udział w wielu projektach gromadzenia funduszy oraz upowszechniania wiedzy, prowadzonych przez tę organizację.Kristin Davis dzieli swój czas pomiędzy Nowym Jorkiem i Los Angeles.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ibozt
d2ibozt
d2ibozt