Trwa ładowanie...
d4d7ls0

Krystyna Zachwatowicz

Najnowsze informacje
2.8
(8 głosów)
Oceń:
d4d7ls0

Scenograf, aktorka, związana przede wszystkim ze Starym Teatrem w Krakowie. Często współpracuje, także jako aktorka, przy filmach męża - Andrzeja Wajdy. W latach 60-tych występowała na scenie krakowskiej "Piwnicy pod Baranami".

* Krystyna Zachwatowicz urodziła się 16 maja 1930 roku w Warszawie.*Jest córką profesora Jana Zachwatowicza i wnuczką profesora Witolda Chodźki. Po wojnie, w 1949 roku, ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (1952) i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (1958).

Debiutowała w 1958 roku scenografią do fragmentów "Cyda" P. Corneille'a, "Zygmunta Augusta i Kazimierza Wielkiego" S. Wyspiańskiego na scenie teatru w Gnieźnie, gdzie pracowała do 1959 roku. W 1960 roku przeniosła się do Sosnowca i związała się ze studenckim teatrem przy Politechnice śląskiej w Gliwicach projektując scenografię do "ślubu" W. Gombrowicza w reżyserii J. Jarockiego.

W latach 60-tych występowała na scenie krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Wiele swych projektów zrealizowała w Teatrze Starym, współpracowała też z innymi teatrami krakowskimi: Teatr Ludowy w Nowej Hucie, Teatr Lalki i Maski Groteska, a także z warszawskimi: Dramatycznym, Polskim, oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu. 23 sierpnia 1999 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest jedną z osób, będących inicjatorami protestu przeciwko budowie w Warszawie pomnika ofiar rzezi wołyńskiej. W 2010 roku wystosowała wraz z Andrzejem Wajdą list otwarty do władz kościelnych, w którym zaapelowali oni o rezygnację z planu pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu.

Od 1972 roku jest czwartą żoną wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy. Ma z nim jedno dziecko.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d7ls0
d4d7ls0
d4d7ls0