Trwa ładowanie...
d3gy1cl

Krzysztof Warlikowski

Najnowsze informacje
1.0
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Szczecin, Polska

Filmografia:
d3gy1cl

Jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych. Pracuje w Polsce, wystawia także na scenach zagranicznych, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i Izraelu. Jego spektakle pokazywane były na najważniejszych światowych festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie, w ramach Next Wave Festival w Nowym Yorku i Festival TransAmériques w Montrealu.

Krzysztof Warlikowski urodził się 26 maja 1962 roku w Szczecinie. Studiował historię, filologię romańską i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1983 roku wyjechał z Polski, mieszkał głównie w Paryżu, uczęszczał tam na seminarium z teatru antycznego w École Pratique des Hautes Études, na Sorbonie studiował filozofię, literaturę francuską i języki. W 1989 roku wrócił do kraju i zdał na Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiował pod opieką Krystiana Lupy.

Do tej pory zrealizował ponad trzydzieści spektakli, w tym kilkanaście inscenizacji dramatów Szekspira (m.in. „Hamleta”, „Wieczór trzech króli”, „Burzę”). Sięga także po dramat antyczny (m.in. „Elektra” Sofoklesa i „Bachantki” Eurypidesa) i sztuki współczesnych autorów (m.in. Bernarda-Marie Kolt’sa i Sarah Kane).

W 2000 roku zadebiutował jako reżyser operowy, przygotowując w Teatrze Wielkim w Warszawie prapremierę opery Roxanny Panufnik „The Music Programm”. W tym samym roku wyreżyserował „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego, a w kolejnych latach m.in. „Ignoranta i szaleńca” Pawła Mykietyna (2001), „Ubu Rexa” Krzysztofa Pendereckiego (2003) i „Wozzecka” Albana Berga (2006), czy ”Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w Operze Paryskiej (2009).

Od 1999 był związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości (obecnie TR Warszawa), a od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gy1cl
d3gy1cl
d3gy1cl