Trwa ładowanie...
ddd49fl

Leonardo DiCaprio

Najnowsze informacje
4.7
(1386 głosów)
Oceń:
ddd49fl

Jeden z najzdolniejszych aktorów amerykańskich młodego pokolenia. Leonardo DiCaprio urodził się 11 listopada 1974 roku w Hollywood. Od najwcześniejszych lat chciał zostać aktorem, już jako młody chłopiec uczęszczał na letnie kursy aktorstwa.

W 1988 roku Leonardo DiCaprio, jako nastolatek zaczął występować w reklamach telewizyjnych (m.in. gumy do żucia), filmach dla młodzieży i operach mydlanych (m.in. „Santa Barbara”). Najważniejszym wydarzeniem z tego okresu był udział w serialu „Spokojnie, tatuśku!” (1990) oraz – w chwilę później – w znanym sitcomie „Dzieciaki, kłopoty i my” (w latach 1991-92). Jego debiutem ekranowym była rola w filmie klasy B -„Critters III” (1991). Następne lata okazały się przełomowe w jego karierze.

W 1992 roku Leonardo DiCaprio otrzymał propozycję występu obok Roberta De Niro w filmie „Chłopięcy świat”. Rok później reżyser Lasse Hallström powierzył mu rolę niepełnosprawnego chłopca – Arniego w głośnym „Co gryzie Gilberta Grape’a” z Johnnym Deppem w roli głównej. Kreacja ta dowiodła niezwykłych umiejętności aktora i przyniosła mu nominację do Oskara za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską w 1994 roku.

W kolejnych latach Leonardo DiCaprio stworzył interesujące i dojrzałe kreacje – Romea w uwspółcześnionej wersji dramatu Szekspira „Romeo i Julia” (1996) w reżyserii Baza Luhrmana (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie dla Najlepszego Aktora), obok Diane Keaton i Meryl Streep w wyprodukowanym przez De Niro dramacie „Pokój Marvina” (1996), głęboki portret poety Arthura Rimbaud w „Całkowitym zaćmieniu”(1995) Agnieszki Holland, czyrola w westernie „Szybcy i martwi” (obok Sharon Stone i Gene’a Hackmana).

W 1997 roku Leonardo DiCaprio zagrał główną rolę w jednym z najgłośniejszych filmów wszech czasów – „Titanicu” Jamesa Camerona (nominacja do Złotego Globu dla najlepszego aktora), gdzie partnerował Kate Winslet. Aktor początkowo wahał się co do przyjęcia tej roli (udział w superprodukcjach nigdy go – jak twierdzi - nie interesował), jednak za namową reżysera zdecydował się. Żałował później swojej decyzji – film odniósł bowiem niespodziewanie duży sukces, co sprawiło, że DiCaprio przez długi czas kojarzony był wyłącznie z tą rolą.

W 1998 roku zagrał u Woody’ego Allena w „Celebrity” oraz w nakręconym we Francji z udziałem Jeremy’ego Ironsa, Johna Malkovicha i Gérarda Depardieu filmie kostiumowym „Człowiek w żelaznej masce”. W 2000 wystąpił w superprodukcji „Niebiańska plaża” Danny’ego Boyle’a. Za obie role otrzymał nominacje do Złotych Malin.

W 2002 roku zagrał główną rolę w filmie Stevena Spielberga „Złap mnie, jeśli potrafisz” (nominacja do Złotego Globu). W tym samym roku rozpoczęła się też jego, trwająca do dziś współpraca z jednym z najwybitniejszych reżyserów działających w Ameryce – Martinem Scorsese. Do tej pory zrealizowali wspólnie trzy filmy – „Gangi Nowego Jorku” (2002, nominacja do Złotego Globu), obsypany nagrodami „Aviator” (2004, Złoty Glob, Nagroda MTV, nominacja do Oskara i BAFTA za Najlepszą Rolę Męską) oraz „Inflitracja” (2006, nominacja do Złotego Globu).

W 2008 roku Leonardo DiCaprio ponownie spotkał się na planie filmowym z Kate Winslet, grając w filmie "Droga do szczęścia". W 2010 roku zagrał w dwóch świetnie przyjętych przez krytykę filmach - w "Incepcji" oraz w "Wyspie tajemnic".

Leonardo DiCaprio jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony środowiska. W 2002 roku otrzymał za swoją działalność nagrodę specjalną stowarzyszenia Global Green USA. W 2004 roku został członkiem Global Green i NRDC (oba zajmują się ochroną środowiska naturalnego).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddd49fl
ddd49fl
ddd49fl