Leonardo DiCaprio - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Leonardo DiCaprio
Podziel się

Jeden z najzdolniejszych aktorów amerykańskich młodego pokolenia. Leonardo DiCaprio urodził się 11 listopada 1974 roku w Hollywood. Od najwcześniejszych lat chciał zostać aktorem, już jako młody chłopiec uczęszczał na letnie kursy aktorstwa.

W 1988 roku Leonardo DiCaprio, jako nastolatek zaczął występować w reklamach telewizyjnych (m.in. gumy do żucia), filmach dla młodzieży i operach mydlanych (m.in. „Santa Barbara”). Najważniejszym wydarzeniem z tego okresu był udział w serialu „Spokojnie, tatuśku!” (1990) oraz – w chwilę później – w znanym sitcomie „Dzieciaki, kłopoty i my” (w latach 1991-92). Jego debiutem ekranowym była rola w filmie klasy B -„Critters III” (1991). Następne lata okazały się przełomowe w jego karierze.

W 1992 roku Leonardo DiCaprio otrzymał propozycję występu obok Roberta De Niro w filmie „Chłopięcy świat”. Rok później reżyser Lasse Hallström powierzył mu rolę niepełnosprawnego chłopca – Arniego w głośnym „Co gryzie Gilberta Grape’a” z Johnnym Deppem w roli głównej. Kreacja ta dowiodła niezwykłych umiejętności aktora i przyniosła mu nominację do Oskara za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską w 1994 roku.

W kolejnych latach Leonardo DiCaprio stworzył interesujące i dojrzałe kreacje – Romea w uwspółcześnionej wersji dramatu Szekspira „Romeo i Julia” (1996) w reżyserii Baza Luhrmana (**Srebrny Niedźwiedź w Berlinie dla Najlepszego Aktora**), obok Diane Keaton i Meryl Streep w wyprodukowanym przez De Niro dramacie „Pokój Marvina” (1996), głęboki portret poety Arthura Rimbaud w „Całkowitym zaćmieniu”(1995) Agnieszki Holland, czyrola w westernie „Szybcy i martwi” (obok Sharon Stone i Gene’a Hackmana).

W 1997 roku Leonardo DiCaprio zagrał główną rolę w jednym z najgłośniejszych filmów wszech czasów – „Titanicu” Jamesa Camerona (nominacja do Złotego Globu dla najlepszego aktora), gdzie partnerował Kate Winslet. Aktor początkowo wahał się co do przyjęcia tej roli (**udział w superprodukcjach nigdy go – jak twierdzi - nie interesował**), jednak za namową reżysera zdecydował się. Żałował później swojej decyzji – film odniósł bowiem niespodziewanie duży sukces, co sprawiło, że DiCaprio przez długi czas kojarzony był wyłącznie z tą rolą.

W 1998 roku zagrał u Woody’ego Allena w „Celebrity” oraz w nakręconym we Francji z udziałem Jeremy’ego Ironsa, Johna Malkovicha i Gérarda Depardieu filmie kostiumowym „Człowiek w żelaznej masce”. W 2000 wystąpił w superprodukcji „Niebiańska plaża” Danny’ego Boyle’a. Za obie role otrzymał nominacje do Złotych Malin.

W 2002 roku zagrał główną rolę w filmie Stevena Spielberga „Złap mnie, jeśli potrafisz” (nominacja do Złotego Globu). W tym samym roku rozpoczęła się też jego, trwająca do dziś współpraca z jednym z najwybitniejszych reżyserów działających w Ameryce – Martinem Scorsese. Do tej pory zrealizowali wspólnie trzy filmy – „Gangi Nowego Jorku” (2002, nominacja do Złotego Globu), obsypany nagrodami „Aviator” (2004, Złoty Glob, Nagroda MTV, nominacja do Oskara i BAFTA za Najlepszą Rolę Męską) oraz „Inflitracja” (2006, nominacja do Złotego Globu).

W 2008 roku Leonardo DiCaprio ponownie spotkał się na planie filmowym z Kate Winslet, grając w filmie "Droga do szczęścia". W 2010 roku zagrał w dwóch świetnie przyjętych przez krytykę filmach - w "Incepcji" oraz w "Wyspie tajemnic".

Leonardo DiCaprio jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony środowiska. W 2002 roku otrzymał za swoją działalność nagrodę specjalną stowarzyszenia Global Green USA. W 2004 roku został członkiem Global Green i NRDC (oba zajmują się ochroną środowiska naturalnego).

Data urodzenia

11.11.1974

Miejsce urodzenia

Hollywood, California, USA

Filmografia

Niebiańska plaża (Richard)

J. Edgar (J. Edgar Hoover)

Gangi Nowego Jorku (Amsterdam Vallon)

Wielki Gatsby (2012) (Jay Gatsby)

Szybcy i martwi (Kid)

Co gryzie Gilberta Grape'a (Arnie Grape)

Critters 3 (Josh)

Titanic 3D (Jack Dawson)

Człowiek w żelaznej masce (Krsl Louis XIV/Philippe)

Celebrity (Brandon Darrow)

Romeo i Julia (Romeo)

Django (2012) (Calvin Candie)

Beach, The (Richard)

Złap mnie, jeśli potrafisz (Frank Abagnale, Jr.)

Don's Plum (Derek)

Pokój Marvina (Hank)

Zjawa (Hugh Glass)

Hubble 3D (narrator)

Sinatra (2013) (Sinatra)

Wilk z Wall Street (Jordan Belfort)

Incepcja (Cobb)

Droga do szczęścia (Frank Wheeler)

Wyspa tajemnic (Teddy Daniels)

Krwawy diament (Danny Archer)

Infiltracja (Billy Costigan)

W sieci kłamstw (Roger Ferris)

Aviator (Howard Hughes)

Parenthood (Garry Buckman)

Foot Shooting Party, The

Titanic: Breaking New Ground (Siebie/Jack Dawson)

Chłopięcy świat (Toby)

Wyrzutki (1990) (walczący skaut)

Trujący bluszcz (Guy)

Przetrwać w Nowym Jorku (Jim Carroll)

Całkowite zaćmienie (Arthur Rimbaud)

Cent et une nuits, Les