Trwa ładowanie...
d2x0q1p

Lionel Wigram

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2x0q1p
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Lionel Wigram – życiorys

Lionel Wigram to brytyjski producent filmowy i scenarzysta, urodzony w 1962 roku w Wielkiej Brytanii. Najstarszy z trójki rodzeństwa, Lionel Wigram dorastał w Londynie. Ojciec Lionela Wigrama był bankierem/ deweloperem, natomiast matka – redaktorką mody. Lionel Wigram zawdzięcza swojemu ojcu,uczonemu, historykowi i entuzjaście filmu, zaszczepienie zainteresowania dużym ekranem. Od najmłodszych lat zabierał go do kina na produkcje dla dzieci, typu "Chitty Chitty Bang Bang," "The Wizard of Oz" and "The Sound of Music." W obejrzanym repertuarze małego Wigrama znalazły się także poważniejsze filmy, takie, jak "The Prisoner of Zenda" – klasyczny czarno-biały film przygodowy.* Rodzina Lionela Wigrama* nadal mieszka w Anglii. Lionel Wigram uczył się w Eton College i na Uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie został współzałożycielem Fundacji Filmowej Oxford. Jest mężem Lidiji – projektantki biżuterii i ojcem dwójki dzieci – Elli i Milii.

Lionel Wigram – kariera zawodowa

Lionel Wigram rozpoczął pracę jako pomocnik producenta Elliota Kastnera. Pełnił taką rolę przez kilka lat. Później, we współpracy z Cassianem Elwesem wyprodukował kilka niskobudżetowych filmów. Następne 10 lat pracował w niezależnym świecie filmowym jako producent. Podjął zatrudnienie w firmie Greena Davis i Renny Harlin, The Forge, oraz w Alive Films, której właścicielami byli Shep Gordon i Carolyn Pfeiffer. W listopadzie 2000 roku został mianowany wiceprezesem produkcji w firmie Warner Bros. Jako kierownik studia był odpowiedzialny za zakup wszystkich części książki Harry Potter, a także nadzór nad ośmioma seriami filmu. Lionel Wigram opiekował się takimi produkcjami, jak Trzech Królowie, Charlotte Gray i The Big Tease. Wkrótce potem zmienił pełnioną fukcję na posadę samodzielnego, niezależnego producenta, otrzymał pierwszą ofertę od Warner Bros. W trakcie swojej kadencji Wigram wyprodukował w 2009 roku znany film Sherlock Holmes. Był również współtwórcą scenariusza. Podstawą filmu był komiks o najbardziej znanym detektywie. Lionel Wigram to także producent sequelu Sherlock Holmes: A game of Shadows, oraz producent wykonawczy czterech ostatnich części Harrego Pottera. W 2012 roku Lionel Wigram założył ze swoim częstym współpracownikiem, Guy Ritchie, wspólna firmę producencką. Zyskała ona nazwę Ritchie/Wigram Productions. Pierwszym jej filmem był The Man from U.N.C.L.E.zrealizowany w sierpniu 2015 roku.

W późniejszych latach Richtie i Wigram pracowali nad swoim kolejnym filmem „Rycerze Okrągłego Stołu: Król Artur”, którego premierę zaplanowano na lipiec 2016 roku. Twórcami scenariusza są Lionel Wigram, Guy Ritchie i Joby Herold.

W dorobku Lionela Wigrama można wskazać produkcję filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, na podstawie książki Rowling wydanej w listopadzie 2016 roku. Wigram skupił się na możliwie jak największym przybliżeniu filmu do książki.

Lionel Wigram – nagrody

W 2017 roku Lionel Wigram otrzymał nominację BAFTA w kategorii Najlepszy film brytyjski za produkcję Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x0q1p
d2x0q1p
d2x0q1p