Trwa ładowanie...
d3ek0xl

Maciej Ślesicki

Najnowsze informacje
3.4
(38 głosów)
Oceń:
d3ek0xl

Reżyser, scenarzysta, a od niedawna również producent filmowy i szef studia filmowego „Paisa Films”. Autor słynnego sitcomu „13. posterunek” z Cezarym Pazurą.

Urodził się w 1966 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach filmowych. Jego matka, Barbara Pec-Ślesicka zajmuje się kierownictwem produkcji i ma na swoim koncie wiele znakomitych dokonań na tym polu (m.in. jako kierowniczka produkcji kilku filmów syna).

Ukończył kierunek operatorski na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Karierę filmowca rozpoczął na początku lat 90-tych, kiedy w 1993 roku wg jego pomysłu powstał scenariusz francusko – polskiego obrazu „Tajemnica trzynastego wagonu” Alaina Bonnota z Jeanem - Pierrem Casselem w jednej z ról.

* Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował telewizyjnym filmem „Dlaczego moje koleżanki to mają, a ja nie” (1994), rok później osiągając ogromny sukces dzięki debiutowi kinowemu, powstałemu wg jego scenariusza filmowi „Tato” (1995), z udziałem Bogusława Lindy, Renaty Dancewicz, Teresy Lipowskiej i Doroty Segdy. Ślesicki otrzymał nagrodę za reżyserię na FPFF w Gdyni oraz Złotą Kaczkę dla Najlepszego Filmu.*

Dwa lata później wyreżyserował sensacyjny obraz „Tato” (1997) z ponownym udziałem Lindy, a także z Markiem Perepeczko, Cezarym Pazurą i debiutującą wówczas Agnieszką Włodarczyk (nagroda dystrybutorów na FPFF w Gdyni).

* W tym samym roku osiągnął sukces wynosząc na szczyt popularności aktora komediowego, Cezarego Pazurę, dzięki reżyserii głośnego sitcomu „13. posterunek” (1997-98) oraz kontynuacji „13. posterunek 2” (2000).*

W 2003 roku ponownie spotkał się z aktorem na planie komedii sensacyjnej „Show” z Jerzym Stuhrem i Dorotą Segdą. Była to ostatnia produkcja kinowa w jego reżyserii.

Poza wyreżyserowanym w 2007 roku, powstałym na licencji amerykańskiego „Who’s the boss” sitcomem „I kto tu rządzi” z Małgorzatą Foremniak i Bogusławem Lindą, w ostatnich latach zajmował się wyłącznie produkcją filmową.

* Jako prezes zarządu firmy produkcyjnej Paisa Films wyprodukował takie filmy jak „Manna” (2007) oraz nagrodzony na FPFF w Gdyni, głośny obraz Łukasza Palkowskiego „Rezerwat” (2007).*

Ślesicki był też koproducentem budzącego emocje, niemiecko-polskiego filmu Volkera Schlöndorffa „Strajk” (2006).

* W 2007 roku został laureatem Nagrody Honorowej za „wspieranie polskiego kina niezależnego” na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” w Rzeszowie.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ek0xl
d3ek0xl
d3ek0xl