Trwa ładowanie...
d1u4idi

Magdalena Łazarkiewicz

Najnowsze informacje
3.0
(10 głosów)
Oceń:
d1u4idi

Polska reżyserka i scenarzystka, młodsza siostra Agnieszki Holland, z którą ostatnio spotkała się przy realizacji głośnego serialu „Ekipa”. Autorka obsypanego wieloma nagrodami filmu „Przez dotyk”.

Urodziła się 6 czerwca 1954 roku w Warszawie. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976) i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1982). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Jeszcze jako panna, Magdalena Holland współpracowała z Andrzejem Wajdą przy realizacji „Panien z Wilka” (1979).

* Później zasłynęła jako twórca filmów dokumentalnych „Nostalgia” (1983), „Służba” (1983), czy „Cud” (1984).*

* Jej fabularnym debiutem reżyserskim i scenariopisarskim był film z cyklu telewizyjnego „Kronika wypadków”, zatytułowany „Przez dotyk” (1985). Był to dyplomowy obraz Łazarkiewicz z udziałem Marii Ciunelis i Grażyny Szapołowskiej, który przyniósł twórczyni nagrodę Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (stypendium), szereg nagród na Koszalińskim Seminarium Filmowym, Grand Prix festiwalu Femmes Film w Creteil oraz dwie nagrody na FPFF w Gdyni (nagroda dziennikarzy oraz I nagroda w kategorii filmów fabularnych w kategorii „Młode Kino Polskie”).*

Po realizacji młodzieżowego filmu „Ostatni dzwonek” (1989) wyreżyserowała wspólnie z mężem, Piotrem Łazarkiewiczem film „Odjazd” (1991, Nagroda Specjalna Jury FPFF w Gdyni) z Teresą Budzisz – Krzyżanowską, z którą spotkała się również w 1992 roku na planie „Białego małżeństwa” (1992).

W 1995 roku powstała telewizyjna, odcinkowa wersja „Odjazdu”, dwa lata później – film TV „Drugi brzeg” (1997) z Dominiką Ostałowską, a w 1999 – głośny obraz „Na koniec świata” z udziałem (i muzyką) Justyny Steczkowskiej, Aleksandra Domogarowa i współtwórczyni scenariusza, Joanny Żółkowskiej.

W 2001 roku była jedną z reżyserek serialu „Marzenia do spełnienia”, a w 2007 roku spotkała się z siostrą, Agnieszką Holland oraz z siostrzenicą, Kasią Adamik na planie wspólnie realizowanego, głośnego serialu „Ekipa”.

Do obu produkcji muzykę napisał syn reżyserki, kompozytor Antoni Łazarkiewicz, który wcześniej pracował też przy realizacji muzyki do filmu „Na koniec świata”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u4idi
d1u4idi
d1u4idi