Trwa ładowanie...
dfm1c3o

Maggie Gyllenhaal

Najnowsze informacje
4.0
(41 głosów)
Oceń:
dfm1c3o

Wszechstronna i niezwykle uzdolniona aktorka amerykańska, której nieszablonowa uroda i intrygująca, przeszywająca gra aktorska przez dłuższy czas miała okazję ujawnić się jedynie w kreacjach drugoplanowych.

Urodziła się 16 listopada 1977 roku w Nowym Jorku w rodzinie filmowców- matka, Naomi Foner jest scenarzystką, a ojciec (pochodzący ze Szwecji, z rodziny o szlacheckim rodowodzie) Stephen Gyllenhaal – reżyserem. Z występami w filmach ojca wiążą się początki kariery aktorskiej zdolnej Maggie.

Studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Columbia, gdzie zdobyła stopień licencjacki. Podczas studiów miała styczność z teatrem. Przez jakiś czas uczyła się też sztuki aktorskiej w Royal Academy w Londynie.

Filmowym debiutem aktorki była właśnie rola w filmie wyreżyserowanym przez ojca „Kraina wód” w 1992 roku. Kolejne również wiązały się z raczej drugorzędnymi produkcjami ojca - „Niebezpieczna kobieta” (1993), „Shattered Mind” (1994), „Amatorzy w konopiach” (1998) i „Patron kłamców” (1998) to filmy zrealizowane bądź dla telewizji, bądź przeznaczone wyłącznie do dystrybucji video.

Zanim przyszedł czas na absolutnie przełomową rolę w karierze aktorki, wystąpiła jeszcze m.in. obok Davida Cronenberga w horrorze „Odkupienie” (1999), w komedii „Cecil B. DeMented” (2000), obok swojego brata, Jake’a Gyllenhaala w filmie „Donnie Darko” (2001), czy razem z Drew Barrymore w „Chłopakach mojego życia” (2001).

W 2002 roku dzięki tytułowej roli w kontrowersyjnej „Sekretarce” Stevena Shainberga zyskała uznanie krytyki (nominacja do Złotego Globu, nagroda na festiwalu w Toronto) oraz części publiczności, została też zauważona przez co najmniej kilku interesujących twórców. Była to pierwsza w karierze Maggie, pierwszoplanowa rola w filmie.

Jeszcze w tym samym roku wystąpiła w głośnej „Adaptacji” Spike’a Jonze’a, obok Nicolasa Cage’a i Meryl Streep oraz w udanym debiucie reżyserskim George’a Clooneya „Niebezpieczny umysł”.

W 2003 roku pojawiła się obok Julii Roberts w „Uśmiechu Mony Lisy” Mike’a Newella, rok później – w telewizyjnym filmie Sidneya Lumeta „Rewizja osobista” oraz w komedii kryminalnej „Criminal- Wielki przekręt”.

W 2005 roku spotkała się z Davidem Duchovnym i Julianne Moore na planie komedii romantycznej „Trust the Man” oraz wystąpiła w komediodramacie „Szczęśliwe zakończenia”, rok później zagrała rolę główną w dramacie Laurie Collyera „SherryBaby” (2006), która przyniosła jej drugą nominację do Złotego Globu. W 2006 roku pojawiła się też na planie głośnego nowelowego filmu „Zakochany Paryż”, u Olivera Stone’a w „World Trade Center” oraz Marka Forstera w „Przypadku Harolda Cricka”. Użyczyła swojego głosu postaci Zee w animowanym filmie „Straszny dwór” (2006).

Maggie wystąpiła w kolejnej części Batmana – „The Dark Knight” w reżyserii Christophera Nolana. Ostatnim jej projektem jest film familijny z 2010 roku - "Niania i wielkie bum".

Maggie Gyllenhaal w 2009 roku wyszła za mąż za Petera Sarsgaarda, mają córkę Ramonę (ur. 03.10.2006).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfm1c3o
dfm1c3o
dfm1c3o