Trwa ładowanie...
dfnaelw

Marek Stacharski

Najnowsze informacje
4.7
(9 głosów)
Oceń:
dfnaelw

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ukończył również brytyjską National Film & TV School w Beaconsfield.

W Wielkiej Brytanii nakręcił trzy filmy krótkometrażowe. Pracę w zawodzie rozpoczynał jako dziennikarz i redaktor TVP1 (1987-1990).

W swych filmach kładzie szczególny nacisk na kwestie społeczne – w sferze jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim zachowania społeczne w okresie transformacji.

Wykształcenie prawnicze i wrażliwość społeczna pomagają mu uchwycić niuanse, które umykają innym reżyserom. W dorobku ma również film dokumentalny "Rozkaz" z 1996 roku.

Przyjaciel aktorów i pracowników planu, z dystansem podchodzi do własnych obowiązków: Uważam, że w filmie aktorzy są najważniejsi. Teoretycznie można sobie wyobrazić film bez reżysera, ale bez aktorów raczej nie. Zresztą kiedyś w historii filmu był taki przypadek, że był on reżyserowany przez faceta, który znajdował się parę tysięcy kilometrów od planu filmowego. Siedział w więzieniu.

"Stacharski to reżyser o reporterskim doświadczeniu, co widać w dalekim od karykatury potraktowaniu świata przestępczego. Jak w amerykańskich filmach z Bronksu, bandyci są ludźmi mającymi swój kodeks wartości, poczucie solidarności, klasową i zawodową świadomość.."

Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza" z dnia 18 września 2006 ("Moralność menela")

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfnaelw
dfnaelw
dfnaelw