Trwa ładowanie...
d3dehbo

Maria Bello

Najnowsze informacje
4.1
(55 głosów)
Oceń:
d3dehbo

Amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, jedna z gwiazd serialu „Ostry dyżur”. Mimo że nie ma na swoim koncie żadnych oszałamiających sukcesów, jest gwiazdą rozpoznawalną i stale znajduje zatrudnienie w różnego rodzaju produkcjach. Jej najsłynniejszą rolą filmową był występ u boku Viggo Mortensena w thrillerze Davida Cronenberga „Koniec przemocy”.

Urodziła się 18 kwietnia 1967 roku w Norristown w stanie Pennsylvania w rodzinie o polsko – włoskich korzeniach.

Studiowała nauki polityczne na Villanova University, mając w planie kontynuować naukę na studiach prawniczych, kiedy to – całkiem przypadkiem i tylko dla zabawy – zapisała się do kółka aktorskiego. W ten oto sposób odkryła swoją nową pasję, która zaowocowała najpierw rolami w off- Broadwayowskich sztukach, później – występami telewizyjnymi, a w dalszej kolejności – filmowymi.

* Debiutowała w 1995 roku rolą w telewizyjnym kryminale „The Commish: In the Shadow of the Gallows”.*

W 1996 wystąpiła jako agentka Smith w serialu sensacyjnym „Pan i pani Smith”, na podstawie którego powstał później słynny film z Angeliną Jolie i Bradem Pittem, a w latach 1997-98, przez jeden sezon grała panią doktor Annę Del Amico w słynnym serialu „Ostry dyżur”.

* Debiutem Bello na wielkim ekranie była rola u boku Bena Stillera i Elizabeth Hurley w romansie „Wieczna północ” (1998).*

Rok później wystąpiła w thrillerze „Godzina zemsty” (1999) z Melem Gibsonem, a w 2000 roku - w dwóch komediach muzycznych: „Tylko w duecie” z Paulem Giamattim i Gwyneth Paltrow oraz „Wygrane marzenia” z Adamem Garcią (Blockbuster Entertainment Award).

* Rok 2001 to główna rola w filmie dystrybuowanym w sieci kin IMAX – „China: The Panda Adventure”, a 2003 – nominowana do Złotego Globu kreacja u boku Williama H. Macy i Aleka Baldwina w romansie/dramacie „Cooler” (Golden Satellite Award).*

Po występach w thrillerach „Sekretne okno” (2004) z Johnnym Deppem i „Atak na posterunek” (2005) z Ethanem Hawke i Laurencem Fishburnem oraz dramacie politycznym „Silver City” (2004) stworzyła jedną z najbardziej znanych kreacji w thrillerze Davida Cronenberga „Koniec przemocy” (2005, nominacja do Złotego Globu) z Viggo Mortensenem.

W tym samym roku wystąpiła też jako Marcia w ekranizacji „Trzech sióstr” Czechowa, zagrała w horrorze „Życie za śmierć” z Seanem Beanem oraz w komedii satyrycznej „Dziękujemy za palenie” z Adrianem Brody i Katie Holmes.

Później wzięła udział w dramacie familijnym „Flicka” oraz w głośnym filmie Olivera Stone’a „World Trade Center” (oba z 2006 roku) z Nicolasem Cagem, a w 2007 roku wystąpiła w thrillerze „Butterfly on the Wheel” z Piercem Brosnanem i Gerardem Butlerem i w romansie „Rozważni i romantyczni – Klub miłośników Jane Austen”.

Ostatnią produkcją z jej udziałem jest sequel znanego, przygodowego filmu fantasy „Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka” (2008), gdzie jako Evelyn Carnahan zastąpiła grającą tę rolę w dwóch poprzednich częściach, Rachel Weisz.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dehbo
d3dehbo
d3dehbo