Trwa ładowanie...
d2cvaf7

Mariah Carey

Najnowsze informacje
4.2
(344 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Huntington, Nowy Jork, USA

Filmografia:
d2cvaf7

Popularna, afro-amerykańska wokalistka, autorka piosenek, kompozytorka, słynąca z imponującej, pięciooktawowej skali głosu. Pierwszoplanowa gwiazda muzycznego romansu „Glitter”.

Urodziła się 17 marca 1969 roku w Huntington w stanie Nowy Jork, jako najmłodsze z trójki dzieci śpiewaczki operowej o irlandzkich korzeniach i inżyniera aeronautyki, pochodzącego z Wenezueli. Kiedy miała trzy lata, jej rodzice rozwiedli się, a ona wychowywała się z matką, pod której okiem od dziecka szkoliła głos. Wkrótce stało się normą, że to właśnie Mariah była gwiazdą różnych muzycznych przedstawień w szkole.

Kiedy miała osiemnaście lat, wyprowadziła się z domu i zamieszkała w centrum Nowego Jorku, gdzie imała się wielu różnych zajęć zarobkowych, zanim udało jej się trafić na scenę muzyczną w charakterze piosenkarki w chórkach u Brendy K. Starr. Pozostało tylko kwestią czasu, kiedy seksowna i niebywale uzdolniona wokalistka otrzyma szansę, by zabłysnąć.

Nie musiała zbyt długo czekać na ten dzień. Karierę solową rozpoczęła dzięki producentowi muzycznemu i późniejszemu mężowi, Tommy’emu Mottoli. Osobiście wręczyła mu demo z próbkami swojego talentu, a on niemal natychmiast zaproponował jej nagranie pierwszej płyty, zatytułowanej po prostu „Mariah Carey”. Począwszy od pochodzącego z niej przeboju „Visions of Love” (1990 rok) rozpoczęła się niezwykle owocna kariera wokalistki.

Niemal od samego początku porównywano ją z takimi divami, jak Whitney Houston, czy Barbra Streisand, a kolejne kroki w jej karierze wyznaczane były przez takie hity, jak cover „I’ll Be There” (1993), świąteczny utwór „All I Want For Christmas” (1994), czy wykonana w duecie z Houston piosenka „When You Believe” z animowanego filmu „Książę Egiptu” (1998, nominacja do Blockbuster Entertainment Award i do ALMA Award za Najlepszą Piosenkę).

W 1999 roku, już jako świetnie rozpoznawalna i lubiana gwiazda postanowiła spróbować swoich sił na planie filmowym. Jej aktorskim debiutem była rola w komedii romantycznej „Kawaler” z Chrisem O’Donnellem i Renée Zellweger. Dwa lata później pojawiła się w pierwszoplanowej roli w muzycznym romansie „Glitter” w reżyserii Vondiego Curtisa-Halla (2001).Film ten, powiązany analogiami z biografią samej artystki nie znalazł uznania krytyki, został obsypany wieloma nominacjami do Złotej Maliny, a statuetka dla Najgorszej Aktorki nieszczęśliwie trafiła właśnie w ręce pierwszoplanowej bohaterki.

Rok 2002 to nieco bardziej udany występ u boku Miry Sorvino i Melory Walters w kryminalnym filmie „Kłopoty na zamówienie” oraz gościnny udział w jednym z odcinków popularnego serialu „Ally McBeal”. Po trzech latach przerwy powróciła na ekrany, grając nieduży epizod w kryminalno- sensacyjnej produkcji muzycznej „Własność stanowa: Krew na ulicach” w reżyserii i z udziałem Damona Dasha (2005), a po kolejnych trzech pojawiła się w jednej z głównych ról u boku Ethana Pecka i Adama Rothenberga w dramacie „Tennessee” Aarona Woodleya (2008).

Była producentką wykonawczą i główną gwiazdą krótkometrażowej komedii Spike’a Lee „Lovers & Haters” (2007).

* Ostatnio wystąpiła w jednej z głównych ról w dramacie „Precious: Based on the Novel Push by Sapphire” Lee Danielsa (2009, zespołowa nagroda Boston Society of Film Critics Award, zespołowa nominacja do Screen Actors Guild Award). Na planie partnerował jej m.in. Lenny Kravitz.*

Mariah Carey jest laureatką wielu nagród muzycznych (w tym pięciu Grammy) i jedną z rekordzistek, jeśli chodzi o ilość przebojów plasujących się na pierwszym miejscu słynnej listy Billboardu. Z osiemnastoma przebojami, które trafiły na szczyt tej listy, Carey znalazła się na drugim miejscu w rankingu, tuż po zespole The Beatles, ale przed takimi gwiazdami, jak Elvis Presley, Michael Jackson, czy Madonna. Sprzedała w sumie ponad 200 milionów płyt na całym świecie, osiągnęła status jednej z najpopularniejszych wokalistek lat 90-tych i trafiła do Księgi Guinessa jako artystka, która potrafi zaśpiewać najwyższą nutę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cvaf7
d2cvaf7
d2cvaf7