Marian Kociniak - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, znany głównie z niezapomnianej roli Franka Dolasa w słynnej polskiej komedii** "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"**(1969).

__Nie lubi mówić o sobie. Zawsze powtarza, że wszystko, co chce przekazać publiczności można wyczytać z jego ról_Nie lubi mówić o sobie. Zawsze powtarza, że wszystko, co chce przekazać publiczności można wyczytać z jego ról_ - mówił o artyście żona aktora Grażyna Kociniak. Znany był również jako pechowy Murgrabia z serialu "Janosik" Jerzego Passendorfera (1974), zaś w serialu "Jan Serce" był najbliższym przyjacielem tytułowego bohatera. Warto wspomnieć też o roli Lindeta w "Dantonie" Andrzeja Wajdy (1982) czy tytułowej postaci w filmie Henryka Kluby: "Chudy i inni" (1966). Aktora mogliśmy też zobaczyć w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy, gdzie wcielił się w postać Protazego.

Marian Kociniak był jednak przede wszystkim aktorem teatralnym. Absolwent warszawskiej PWST (1959), uczeń Ludwika Sempolińskiego, od 1959 r.** prawie bez przerwy występował w macierzystym Teatrze Ateneum**, gdzie pojawiał się w najistotniejszych jego sztukach. Występował również w wieczorach kabaretowych Wojciecha Młynarskiego. Grywał w telewizyjnych rewiach Olgi Lipińskiej.

_Marian chętnie grywał role tragikomiczne. Bardzo często reżyserzy obsadzali go w sztukach rosyjskich dramaturgów. I zapewne w nich czuł się najlepiej_ - uważał Marian Opania. Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" powstał na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". Dzięki świetnej roli Kociniaka film do tej pory bije rekordy popularności. Kilka lat temu dla miłośników filmu powstała nawet gra komputerowa o nieznanych przygodach głównego bohatera.

Zdaniem wielu znajomych aktor obdarzony był niezwykłym poczuciem humoru i życiowym optymizmem. W każdej sytuacji stresowej, a takich nie brakuje w naszym zawodzie, potrafił skupić się i wyjść na scenę, jakby w ogóle się nie denerwował. _- Najważniejsze jest to, że taki stan udzielał się i nam, jego kolegom_ - oceniał Wiesław Gołas.

W 2003 roku podczas VIII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach artysta odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2009 roku zagrał Kazika Iwanowskiego w filmie "Ostatnia akcja".

Marian Kociniak był mężem Grażyny Kociniak. Był także stryjecznym bratem Jana Kociniaka. Zmarł 17 marca 2016 roku w wieku 80 lat.

Data urodzenia

11.01.1936

Data śmierci

17.03.2016

Filmografia

Pan Tadeusz (Protazy)

Danton (Lindet)

Bariera (tramwajarz)

Rififi po sześćdziesiątce (Andrzej Nowisz)

Kalipso (Henryk Roszponka)

Trójkąt Bermudzki (Jarek)

Niewinni czarodzieje (widz)

Święty Mikołaj pilnie poszukiwany (Nieprzytulany)

Cyrk odjeżdża (Jan Kossakowski)

Czerwone Berety (Grzegorz Warecki)

Sobótki (Karol)

Akcja Brutus (Porucznik Krysiak)

Janosik (serial) (Murgrabia)

Ostatnia akcja (Kotek)

Chudy i inni (Partyjny)

Ostatni po Bogu (Porucznik Piotr Kwiatkowski)

Słońce wschodzi raz na dzień (partyzant Mały, później sekretarz)

O dwóch takich, co ukradli księżyc (Nieborak)

Fucha (Zgred)

Smacznego telewizorku (dziadek)

C.K. Dezerterzy (sierżant Zajicek)

Przyłbice i kaptury (Furtia)

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (Franek Dolas)

Miłość z listy przebojów (Jul, ojciec Elizy)

Sukces (1995) (Dydak)

Wiano (Kumpel Staszka)