Trwa ładowanie...
d1ufj55

Marie Trintignant

Najnowsze informacje
4.7
(11 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Boulogne-Billancourt, Francja

Filmografia:
d1ufj55

Francuska aktorka filmowa i telewizyjna. Za rolę Victoire w miniserialu „Victoire, ou la douleur des femmes” (2000) zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Audiowizualnego Układania Programu w Biarritz.

* Marie Joséphine Innocente Trintignant (znana jako Marie Trintignant) urodziła się 21 stycznia 1962 roku w Boulogne-Billancourt w Paryżu.* Zmarła 1 sierpnia 2003 roku w Neuilly-sur-Seine, Hauts-de-Seine, we Francji. Była córką wybitnego aktora Jean-Louis Trintignanta i reżyserki Nadine Trintignant.

Miała młodszego brata Vincenta (ur. 1973). Kiedy jej młodsza siostra zmarła mając 9 lat, Marie Trintignant zamknęła się w sobie i przestała mówić. We wczesnych latach swojego życia cierpiała na nieśmiałość, jednak w wieku dojrzewania postanowiła zostać aktorką.

* Zadebiutowała w melodramacie swojej matki pt. „Moja miłość, moja miłość” (1967) u boku ojca. Współpracowała także z Pierre'em Salvadorim nad „Czułym celem” (1993) oraz Alainem Corneau nad „Kuzynem”* (1997) i „Księciem Pacyfiku” (2000). Zagrała w filmie „Czarna seria” (1979) jako Mona. Za rolę Victoire w miniserialu „Victoire, ou la douleur des femmes” (2000) zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Audiowizualnego Układania Programu w Biarritz.

Romansowała z Bertrandem Cantatem, wokalistą francuskiej grupy rockowej Noir Désir, który 27 lipca 2003 roku w jednym z wileńskich hoteli pobił aktorkę. Cantat był pod wpływem środków odurzających, w tym alkoholu. Marie Trintignant przebywała na Litwie w związku z kręceniem serialu telewizyjnego dla telewizji France 2. Film "Colette" opowiada o życiu słynnej francuskiej pisarki Colette. Autorką scenariusza i główną reżyser serialu jest matka Marie, Nadine Trintignant.

Marie została przewieziona 27 lipca do szpitala w stanie śpiączki. Śmierć nastąpiła z powodu obrzęku mózgu, mimo zabiegów reanimacyjnych, prowadzonych od momentu przyjęcia aktorki do kliniki. Jej ciało zostało pochowane w Paryżu.

Sprawca jej śmierci. Bertrand Cantat został skazany na osiem lat więzienia. Po spędzeniu 4 lat w więzieniu w Muret (departament Haute-Garonne we francuskich Pirenejach) skazany skorzystał z przysługującego mu prawa do warunkowego zwolnienia. Sąd w Tuluzie uzasadnił swoją decyzję "staraniami skazanego o społeczną readaptację oraz perspektywami jego powrotu do życia zawodowego i społecznego". Prokuratura nie sprzeciwiła się prośbie Cantata.

Matka zmarłej aktorki Nadine Trintignant, a także organizacje obrony praw kobiet wyraziły oburzenie w związku z prośbą skazanego o darowanie reszty kary. Według Narodowej Federacji Solidarności Kobiet (FNSF), warunkowe uwolnienie piosenkarza stanowiło "zły przykład dla młodych ludzi".

Marie Trintignant w 1998 roku poślubiła reżysera i scenarzystę Samuela Benchetrita, z którym miała syna Julesa (ur. 1997). Aktorka miała także dwóch synów z nieformalnych związków: Romana z Richardem Kolinką i Paula (ur. 1992) z francuskim aktorem François Cluzetem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ufj55
d1ufj55
d1ufj55