Trwa ładowanie...
d408bb1

Marieta Żukowska

Najnowsze informacje
3.8
(731 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Żywiec

Filmografia:
d408bb1

Polska aktorka filmowa i teatralna. Zyskała sławę grając m.in. w serialach telewizyjnych, np. w „M jak miłość” jako Marzena Sadowska, „Pierwsza miłość” jako Joanna Nowicka oraz „Majka” jako Aleksandra Duszyńska.

Marieta Żukowska** urodziła się 1 lipca 1982 roku w Żywcu.Jej ojciec będący fizykiem chciał, by Marieta została muzykiem, skrzypaczką. Z kolei matka aktorki jest nauczycielką nauczania początkowego. Żukowska uczęszczała do liceum muzycznego w Bielsku-Białej. Następnie wybrała się na studia, gdzie wybijała się urodą i talentem. Marieta Żukowska w 2006 roku **uzyskała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2005 roku zadebiutowała na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w roli nastolatki w "Blasku życia" Rebecki Gilman, w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Rola ta została doceniona podczas 47. Kaliskich Spotkań Teatralnych. W styczniu 2007 roku Żukowska podjęła stałą pracę w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza.

Na szklanym ekranie zadebiutowała epizodem w serialu "Kryminalni". W 2004 roku została zaangażowana do obsady serialu "Pierwsza miłość", gdzie zagrała Joannę Nowicką, sekretarkę, a potem specjalistkę w Centrum Doradczym. Od 2006 roku gości na ekranach telewizorów jako Marzena Sadowska, sąsiadka Madzi i młodych Zduńskich w serialu "M jak miłość".

Na dużym ekranie zabłysnęła dzięki głównej roli w kontrowersyjnym filmie „Nieruchomy poruszyciel”, za którą otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł 2009. Zagrała także w filmie „Generał”. Określana przez krytyków "aktorskim odkryciem roku". Laureatka 9 nagród teatralnych, m.in. prestiżowej nagrody im. Nardallego za najlepszy debiut teatralny w 2006/2007 roku za rolę Isobel w „Lwie na ulicy” w reż. Mariusza Grzegorzka.

Laureatka wielu wyróżnień. W 2006 roku uzyskała Nagrodę "Brylant", nadawaną przez "Dziennik Łódzki" dla debiutującego aktora łódzkiego. W tym samym roku została laureatką Nagrody za najlepszą kobiecą kreację aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie. Na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi dostała II Nagroda Jury za rolę Nonny w "Gąsce".

Marieta Żukowska mieszka w Warszawie. Prywatnie spotyka się z reżyserem Wojciechem Kasperskim.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d408bb1
d408bb1
d408bb1