Trwa ładowanie...
d3qo34l

Mark Ruffalo

Najnowsze informacje
4.5
(59 głosów)
Oceń:
d3qo34l

Nominowany do Oscara Mark Ruffalo obecnie jeden z najbardziej wziętych aktorów filmowych i dramatycznych. W swojej karierze współpracował między innymi z takimi reżyserami jak: Ang Lee, Martin Scorsese, Michael Mann, David Fincher, Fernando Meirelles i Michel Gondry.

Aktor wystąpił ostatnio w wielkim przeboju światowego box office’u produkcji Marvel Enterprises „Avengers 3D” (reż. Joss Whedon), w którym wcielił się w rolę Bruce’a Bannera i jego alter ego – Hulka. W thrillerze „Iluzja” (reż. Louis Leterrier) zagrał razem z Morganem Freemanem, Woody’m Harrelsonem i Jesse Eisenbergiem.

Mark Ruffalo otrzymał nominacje do Oscara, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrody BAFTA oraz nagrody Independent Spirit za kreację w komediodramacie „Wszystko w porządku” (reż. Lisa Cholodenko). Rola Paula w tym filmie przyniosła mu również nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego od Stowarzyszenia Nowojorskich krytyków Filmowych.

Najnowsze produkcje z jego udziałem to „Thanks For Sharing” (reż. Stuart Blumberg) z Gwyneth Paltrow i Timem Robbinsem oraz „Avengers: Age of Ultron” (reż. Joss Whedon), w którym ponownie wcieli się w postać Hulka.

W 2011 roku Ruffalo zadebiutował jako reżyser filmem „Sympathy for Delicious”, który miał premierą na festiwalu Sundance, gdzie został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury.

W filmie o DJ’u z Los Angeles, który odkrywa w sobie moc uzdrawiania wystąpili u boku Ruffalo Orlando Bloom, Laura Linney i Juliette Lewis.

W ostatnich latach filmografia aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: „Gdzie mieszkają dzikie stwory” (reż. Spike Jonze), „Niesamowici bracia Bloom” (reż. Rian Johnson), „Miasto ślepców” (reż. Fernando Meirelles), „Droga do przebaczenia” (reż. Terry George), „Zodiak” (reż. David Fincher), „Wszyscy ludzie króla” (reż. Steven Zaillian), „Jak w niebie” (reż. Mark Waters) oraz „Zakładnik” (reż. Michael Mann).

Wcześniej wystąpił m.in. w: romantycznej komedii „Dziś 13, jutro 30” (reż. Gary Winick), filmach „Zakochany bez pamięci” (reż. Michel Gondry) i „Już tu nie mieszkamy” (reż. John Curran) z Naomi Watts, którego Ruffalo był także producentem wykonawczym oraz kontrowersyjnym thrillerze Jane Campion „Tatuaż” z Meg Ryan.

Ruffalo otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Aktor podczas Festiwalu Filmowego w Montrealu w 2000 roku, oraz nagrodę New Generation przyznawaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles za swoją kreację w „Możesz na mnie liczyć” (reż. Kenneth Lonergan). Znakomicie przyjęty przez widzów i krytykę film przyniósł aktorowi również nominację do nagrody Independent Spirit. Podczas Festiwalu Filmowego Sundance w 2000 roku obraz został wyróżniony dwoma najważniejszymi nagrodami festiwalu: Nagrodą Jury za najlepszy film dramatyczny oraz nagrodą Waldo Salt Screenwriting za scenariusz.

W artystycznym dorobku Marka Ruffalo są również takie tytuły jak: „Szkoła stewardes” (reż. Bruno Barreto), „Szyfry wojny” (reż. John Woo), „Ostatni bastion” (reż. Rod Lurie), niezależna produkcja „XX/XY” (reż. Austin Chick), „Przejażdżka z diabłem” (reż. Ang Lee) oraz „Klub 54” (reż. Mark Christopher).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qo34l
d3qo34l
d3qo34l