Trwa ładowanie...
d3t47hb

Mark Wahlberg

Najnowsze informacje
4.7
(261 głosów)
Oceń:
d3t47hb

Amerykański aktor i producent, niegdyś znany raczej jako piosenkarz i model, działający pod pseudonimem Marky Mark.

Urodził się 5 czerwca 1971 roku w Dorchester niedaleko Bostonu, jako najmłodszy z dziewiątki rodzeństwa. Miał niespełna 14 lat, kiedy wspólnie z bratem Donnie'em rozpoczął muzyczną karierę jako jeden z pierwszych członków popularnego boysbandu New Kids on the Block. I choć nie zagrzał tam miejsca zbyt długo, opuszczając skład zespołu jeszcze zanim ten wspiął się na szczyty sławy (z prozaicznego powodu – nie chciało mu się uczęszczać na lekcje śpiewu i tańca), choć niejednokrotnie popadał w konflikty z prawem, to jednak udało mu się w końcu zaistnieć na scenie taneczno-muzycznej.

Na przełomie dekad, Wahlberg – działający już wówczas pod pseudonimem Marky Mark stał się jednym z idoli amerykańskich nastolatków, debiutancka płyta nagrana z zespołem The Funky Bunch osiągnęła status platynowej, a wyrazisty image gwiazdora znalazł swoich naśladowców. Jego znakiem rozpoznawczym były obszerne, zwisające spodnie, które często opuszczał w dół podczas koncertów. Bieliznę eksponował również jako jeden z czołowych wówczas modeli Calvina Kleina.

Karierę aktorską rozpoczął w 1993 roku od występu w telewizyjnym thrillerze „Zastępstwo”. Rok później po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w komedii „Inteligent w armii” z Dannym DeVito (1994), rozpoczynając trwającą po dziś dzień, owocną karierę filmową. Partnerował swojemu przyjacielowi, Leonardowi DiCaprio na planie biograficznego dramatu sportowego „Przetrwać w Nowym Jorku” (1995) i Reese Witherspoon w thrillerze „Strach” Jamesa Foleya (1996, pierwsza nominacja do filmowej nagrody MTV), a dzięki udziałowi w dramacie „Boogie Nights” Paula Thomasa Andersona, mógł cieszyć się szeregiem filmowych nagród i nominacji (Florida Film Critics Circle Award i nominacja do Screen Actors Guild Award dla całego zespołu, indywidualne nominacje do MTV Movie Award i do Golden Satellite Award).

Dekadę lat 90-tych zamknął rolą u boku George’a Clooneya i Ice’a Cube’a w przygodowym filmie akcji „Złoto pustyni” (1999, Blockbuster Entertainment Award w kategorii Najlepszy Team), kolejną otworzył zaś udziałem w superprodukcji „Gniew oceanu” Wolfganga Petersena, ponownie spotykając się na planie z Clooneyem (2000, nominacja do Blockbuster Entertainment Award). Zagrał w remake’u „Planety małp” w reżyserii Tima Burtona, został tytułową „Gwiazdą rocka” w muzycznej produkcji z Jennifer Aniston u boku (oba z 2001 roku), dołączył do gwiazdorskiej obsady „Włoskiej roboty”, nie po raz pierwszy spotykając się na planie z piękną Charlize Theron (2003) i zgarnął kolejne, cenne nominacje do Chlotrudis Award i do Golden Satellite Award za rolę w komediodramacie „Jak być sobą” z Isabelle Huppert i Dustinem Hoffmanem (2004).

Często obsadzano go w pierwszoplanowych, nierzadko tytułowych rolach („Vince niepokonany” 2006, „Max Payne” 2008), mimo to największe uznanie krytyki zdobył akurat dzięki drugoplanowej kreacji w „Infiltracji” Martina Scorsese (2006, nominacja do Oskara, Złotego Globu i Screen Actors Guild Award oraz nagrody: National Board of Review, Boston Society od Film Critics i National Society od Film Critics Awards).

W 2004 roku, Wahlberg rozpoczął działalność producenta filmowego i telewizyjnego. Największy sukces na tym polu przyniósł mu serial komediowy „Ekipa” (2004-2009, BAFTA TV Award, trzy nominacje do Emmy). Poza tym wyprodukował również: dokumentalny film „Dzieci zza krat” (2004), głośny serial „In Treatment” (2008) i kryminał „Królowie nocy” (2007), w którym również sam wystąpił, partnerując na planie Robertowi Duvallowi, Evie Mendes i Joaquinowi Phoenixowi (2007).

* Ostatnimi głośnymi produkcjami z udziałem aktora są: thriller sci-fi „Zdarzenie” M. Nighta Shyamalana (2008), podpisany przez Petera Jacksona dramat fantasy „Nostalgia anioła” z Rachel Weisz (2009) oraz komedia akcji „The Other Guys” z Evą Mendes, Samuelem L. Jacksonem i Willem Ferrellem (2010).*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t47hb
d3t47hb
d3t47hb