Trwa ładowanie...
d4357hx

Martin Freeman

Najnowsze informacje
4.2
(29 głosów)
Oceń:
d4357hx

Angielski aktor, znany głównie z ról w serialu BBC „The Office”, w filmie „To właśnie miłość” oraz z roli Bilbo Bagginsa w dwuczęściowej ekranizacji „Hobbita” w reżyserii Petera Jacksona.

Martin John C. Freeman* urodził się 8 września 1971 roku w Aldershot, w Hampshire w Wielkiej Brytanii.* Jego rodzice, Geoff i Philomena R. Norris, mieli łącznie piątkę dzieci. Martin był najmłodszy spośród nich.

Freeman chciał być aktorem od wczesnej młodości. Kształcił się w Central School of Speech and Drama. Podczas nauki występował regularnie w amatorskich produkcjach zespołu Young Action Theatre z Teddington. Wraz z tym zespołem gościł nawet na występach w Kijowie. Wziął udział w kilku inscenizacjach National Theatre.

Odniósł wielki sukces w Anglii i za oceanem rolą Tima Cantenbury’ego w satyrycznym serialu produkcji BBC „The Office”, opisującym życie w oddziale pewnej wielkiej korporacji. Pojawiał się także gościnnie w innych serialach, takich jak „This Life” (1997), „Casualty” (1998), „Bruiser” (2000), czy „Lock, Stock” (2000).

W 2001 roku aktor zadebiutował w kinie w horrorze „Maska diabła”. Rola była nieznaczna, przez nikogo nie dostrzeżona. Rok później artysta wystąpił w popularnej komedii Sachy Barona Cohena „Ali G”, w której stworzył prześmiewczy wizerunek rapera. Przełomem w jego karierze była rola w komedii romantycznej pt. „To właśnie miłość” (2003) w reżyserii Richarda Curtisa. Zagrał w niej dublera filmu erotycznego. Nadal pojawiał się w telewizji, np. w miniserialach „Dług” (2003), „Charles II: The Power & the Passion” (2003), Margery and Gladys (2003) czy „The Robinsons” (2005).

W 2004 roku zagrał w kolejnym filmie kinowym. Była to prześmiewcza komedia „Wysyp żywych trupów” opowiadająca o ataku zombie. Rok później Freeman pojawił się w filmie „Autostopem przez galaktykę” - adaptacji bestsellerowej powieści Douglas'a Adamsa, tym razem już w roli głównej.* W 2006 roku zagrał w kolejnej w swojej karierze komedii romantycznej pt. „Rozstania i powroty”. Wystąpił u boku takich gwiazd jak Jude Law, Juliette Binoche, Robin Wright Penn.* W tym samym roku zagrał w „Confetti”, a w 2007 roku w „The Good Night”.

W 2010 roku świat obiegła wieść, że Martin Freeman zagra głównego bohatera ekranizacji „Hobbita”, Bilbo Bagginsa. Peter Jackson, reżyser trylogii „Władcy pierścieni”, również wyreżyseruje tę produkcję, podzieloną na dwie części. Bez wątpienia rola Bilbo będzie przełomem w karierze brytyjskiego aktora.

Prywatnie aktor jest związany z aktorką Amandą Abbington, która jest jego żoną. Para ma dwójkę dzieci - syna Joe, urodzonego w 2005 roku, oraz córkę Grace, która przyszła na świat w 2009 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4357hx
d4357hx
d4357hx