Trwa ładowanie...
d47avho

Martin Lawrence

Najnowsze informacje
4.7
(199 głosów)
Oceń:
d47avho

Amerykański aktor, komik, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Prawdziwą popularność przyniósł mu sfilmowany koncert "You So Crazy", filmy "Bad Boys", "Nic do stracenia", "Diamentowa afera", "Life" z Eddie Murphym i "Black Knight" oraz serial telewizyjny "Martin", za który otrzymał liczne nagrody.

Martin Lawrence urodził się 16 kwietnia 1965 roku we Frankfurcie nad Menem, w bazie wojskowej w Niemczech. Gdy przeprowadził się wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w stanie Maryland. Tam Martin ukończył szkołę średnią, Eleonor Roosevelt High School. Jako dziecko bardzo lubił rozśmieszać innych, przez co dekoncentrował innych uczniów w szkole w trakcie lekcji. Jeden z nauczycieli poszedł z nim wtedy na rękę – ustalił, że młody komik będzie miał pod koniec lekcji swoje 5 minut na żarty, pod warunkiem, że nie będzie wcześniej przeszkadzał.

Lawrence zadebiutował w telewizji w programie "Star Search". W 1985 roku zagrał w pierwszym serialu w swojej karierze, w "What's Happening Now!". Jednocześnie dawał występy w klubach w Waszyngtonie, gdzie zdobywał coraz większą popularność. W 1989 roku zaczął prowadzić program "Def Comedy Jam" w stacji HBO. Przed kamera robił obsceniczne dowcipy. Nie wszystkim się one podobały, często wzbudzały dyskusje na temat wolności słowa. W programie wypatrzył go Spike Lee i zaproponował udział w "Do the Right Thing" (1989).

W 1990 roku aktor po raz pierwszy zagrał w filmie z serii "House Party". Dwa lata później razem z Eddiem Murphym wystąpił w komedii "Bumerang". W tym samym roku telewizja Fox stworzyła sitcom pt. "Martin", w którym Lawrence otrzymał tytułową rolę. Serial miał być konkurencją dla "Bajeru w Bel-Air" z Willem Smithem w roli głównej. „Martin” przetrwał na antenie przez pięć sezonów (1992-1997). W 1996 roku aktor otrzymał za tytułową rolę nagrodę Image Award.

W 1991 roku Lawrence wystąpił w filmie "Talking Dirty After Dark" oraz drugiej części "House Party". W 1995 roku zagrał w sensacyjnym filmie pt. "Bad Boys". Za tę rolę on i Will Smith otrzymali nominację do nagrody MTV dla najlepszego duetu ekranowego. W 1997 roku wystąpił u boku Tima Robbinsowa w "Nic do stracenia". W 2001 roku zagrał w pierwszej części "Agenta XXL", a w 2006 roku w drugiej. W 2010 roku wcielił się w Ryana w filmie „Zgon na pogrzebie”.

Martin Lawrence wielokrotnie wchodził w konflikt z prawem. W 1996 roku został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za bieganie po Los Angeles z bronią w ręku i krzyczenie na przechodniów. Rok później złamał warunki zwolnienia i został aresztowany za przemycanie broni. Postanowieniem sądu leczył się psychiatrycznie w klinice odwykowej i zażywał leki psychotropowe.

W 1995 roku aktor poślubił byłą miss stanu Virginia i pierwszą wicemiss Stanów Zjednoczonych, Patricię Southall, z którą ma córkę Jasmin (ur. 1996). Następnego roku rozwiedli się z powodu pobicia Patricii przez Martina. W 2010 roku poślubił drugą żonę, Shamickę Gibas. Mają dwie córki: Amarę (ur. 2001) i Iyanę (ur. 2003). Aktor przyjaźni się z Willem Smithem oraz Eddiem Murphym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47avho
d47avho
d47avho