WP

Martin Sheen - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, jeden z najbardziej zajętych i zapracowanych – ilość rocznych produkcji, w których występował nierzadko sięgała siedmiu-ośmiu.

Urodził się 3 sierpnia 1940 roku w Dayton w stanie Ohio w USA, w rodzinie latynoskich imigrantów. Podobno celowo oblał egzamin na studia w Dayton, by móc jechać do Nowego Jorku, żeby uczyć się aktorstwa. Ojciec przyszłego gwiazdora nie aprobował wówczas jego pomysłu na życie, ten dowiódł jednak dość szybko słuszności obranej ścieżki życiowej.

W 1964 roku zadebiutował na Broadwayu, w 1967 – w filmie kryminalnym „Incydent”, zaś w 1973 wystąpił w swojej przełomowej roli, jako charyzmatyczny zabójca w filmie „Badlands” Terrence’a Malicka, z Sissy Spacek (nagroda aktorska na MFF w San Sebastián).

W międzyczasie otrzymał pierwszą nominację do Złotego Globu za rolę w filmowej wersji sztuki „The Subject Was Roses” (1968), wystąpił u Mike’a Nicholsa w adaptacji „Paragrafu 22” (1970) oraz w wielu filmach i serialach telewizyjnych („The Andersonville Trial” 1970, „That Certain Summmer” 1972). W 1974 roku otrzymał nominację do Emmy za tytułową rolę w dramacie sądowym „The Execution of Private Slovik”, a w 1978 – za występ w serialu „Taxi!!!”.

Rok 1979 to nagrodzona nominacją do BAFTA, świetna kreacja u boku Marlona Brando w „Czasie apokalipsy” F. F. Coppoli oraz nagrodzony kolejną nominacją do Złotego Globu występ w miniserialu „Blind Ambition”, nawiązującego do afery Watergate.

WP

Na początku lat 80-tych zasłynął z działalności charytatywnej i społecznej. Honorarium za występ w biograficznym „Gandhim” (1982) Richarda Attenborougha przeznaczył na cele charytatywne, podczas zdjęć do filmu spotkał się z Matką Teresą, co zaowocowało powrotem aktora na łono kościoła katolickiego. Za udział w ruchach antynuklearnych okazjonalnie trafiał za kratki, uczestniczył też w licznych akcjach na rzecz bezdomnych.

Zawodowo również wcielał się w role, które rozwijały jego polityczne zapędy – w 1983 roku wcielił się w postać Johna F. Kennedy’ego w miniserialu zatytułowanym „Kennedy” (nominacja do BAFTA i Złotego Globu), zagrał też negatywną postać populistycznego polityka w thrillerze sci-fi „Martwa strefa” Davida Cronenberga.

W połowie lat 80-tych założył Sheen/Greenblatt Productions razem z Williamem R. Greenblattem, od tej pory realizując się nie tylko jako aktor, ale też producent i reżyser („Babies Having Babies” 1986, nominacja do Daytime Emmy, „Kompania karna” 1990).

W 1987 roku spotkał się z synem, Charliem Sheenem na planie głośnego filmu „Wall Street” Olivera Stone’a, a w 1989 – z synem, Emilio Estevezem na planie telewizyjnej produkcji „Kierunek: Punkt zero”. W jednym z filmów Emilia, pochodzącej z 1996 roku „Wewnętrznej wojnie” wystąpiły aż trzy pokolenia aktorskiej rodziny: Martin Sheen, Emilio i Renée Estevez oraz córka Emilia - Poloma).

W latach 90-tych aktor wystąpił w wielu filmach kinowych (m.in. „Dotyk przeznaczenia” 1993, „Amerykański prezydent” Roba Reinera z Michaelem Douglasem 1995), jednak wciąż - podobnie zresztą, jak w poprzednich latach - na czoło wysuwały się jego kreacje stworzone w produkcjach TV. W 1994 roku otrzymał nagrodę Emmy za gościnny występ w „Murphy Brown”. W latach 1999-2006 grał rolę prezydenta w popularnym w USA serialu „Prezydencki poker”. Otrzymał za nią Złoty Glob w 2001 roku , Satellite Award w 2000 oraz w sumie 6 nominacji do nagrody Emmy i 4 pozostałe do Złotego Globu.

WP

W ostatnich latach wziął udział w kilku znanych produkcjach kinowych, m.in. „Złap mnie jeśli potrafisz” Stevena Spielberga (2002), „Bobby” w reżyserii syna, Emilio Esteveza (2006) oraz „Infiltracja” (2006) Martina Scorsese. W 2009 roku zagrał w filmie "Konspiracja Echelon" i "Wyobraź sobie". Rok 2010 to rola w filmie "The Way".

Jego żoną od 1961 roku jest Janet Sheen. Jego dzieci Charlie Sheen, Emilio Estevez, Renee Estevez i Ramon Estevez są również aktorami.

Data urodzenia

03.08.1940

Miejsce urodzenia

Dayton, Ohio, USA

Profesja

aktor

Filmografia

Druga twarz (Tom Highland)

Przyjaciel do końca świata (Frank)

Konspiracja Echelon (Raymond Burke)

Droga życia (Tom)

Kino Stella (Ojciec Daniel Barry)

Miłość w Seattle (Teść Burke'a)

Mów do mnie (E.G. Sonderling)

WP
WP
WP