Matt Damon

Amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy, zdobywca Oscara wraz ze swym przyjacielem, Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu „Buntownik z wyboru”. Znany także z udziału w trylogii Bourne’a, w której wcielił się w tytułowego bohatera.

Obraz

Matthew Paige Damon, bo tak brzmią pełne imiona i nazwisko gwiazdora, urodził się 8 października 1970 roku w Cambridge w Stanach Zjednoczonych. Gdy miał dwa lata, jego rodzice się rozwiedli, przez co ojciec opuścił dom rodzinny. Matt wychowywał się wraz ze starszym bratem, Kyle’em, który obecnie jest rzeźbiarzem, oraz z najbliższym przyjacielem, Benem Affleckiem.

W wieku 16 lat Damon wystąpił w krótkiej reklamówce, jednak na prawdziwą popularność musiał jeszcze zaczekać. Pierwszy występ w filmie zaliczył w produkcji “Mistic Pizza” (1988).Nie była to jednak zbyt wielka rola – aktor wypowiedział zaledwie jedno zdanie. W tym samym roku zagrał u boku Diane Keaton oraz Liama Nessona w “Dobrej matce” w reżyserii Leonarda Nimoya (gwiazdy „Star Treka”). Dzięki tej roli dostał angaż do filmu telewizyjnego “Rising Son” (1990). Następnie z przyjacielem Benem Affleckiem zagrał w “Barwach uczelni św. Mateusza” (1992) Roberta Mandella.

Pierwsze sukcesy w branży filmowej sprawiły, że Matt porzucił studia na Harvardzie, gdzie studiował literaturę angielską i wyjechał wraz z Benem i jego bratem do Hollywood. Przez długi czas nie otrzymywał żadnych ciekawych ról, aż do 1995 roku, kiedy pojawił się na planie filmu “Ostatni prawdziwi kowboje”. Następnie otrzymał kolejną większą rolę w filmie „Szalona odwaga” (1996), w którym zagrał żołnierza uzależnionego od heroiny.

Kolejną przełomową rolą była kreacja w filmie “W pogoni za Amy” (1997), gdzie wystąpił wspólnie z Benem Affleckiem. Następnie zagrał u samego Stevena Spielberga w “The Rainmaker”. Najlepsze czasy dopiero miały nadejść. W 1997 roku wraz ze swym przyjacielem Affleckiem napisał scenariusz do „Buntownika z wyboru” w reżyserii Gusa Van Santa. Obaj aktorzy zagrali w tej produkcji. Damon z przyjacielem zostali uhonorowani Oscarem oraz Złotym Globem w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny oraz wieloma innymi nagrodami. Film przysporzył Mattowi ogromnej popularności i otworzył drzwi do kolejnych obiecujących ról.

W 1998 roku po raz kolejny współpracował ze Stevenem Spielbergiem – zagrał w superprodukcji pt. “Szeregowiec Ryan”, gdzie wcielił się w postać tytułową i partnerował Tomowi Hanksowi. Z kolei rok później magazyn “Empire” umieścił Matta Damona i Bena Afflecka na liście stu najważniejszych ludzi w ówczesnym przemyśle filmowym.

W 2002 roku Damon zagrał w pierwszej części trylogii o przygodach Jasona Bourne’a, pt. „Tożsamość Bourne’a”. Kontynuacje – „Krucjata Bourne’a” (2004) oraz „Ultimatum Bourne’a” (2007) przedstawiały dalsze losy tajnego agenta wyszkolonego przez CIA. Na 2011 rok planowany jest czwarty film z tego cyklu pt. „The Bourne Legacy”.

Aktor wystąpił także w innej sensacyjnej serii – w filmach „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” (2001), „Ocean’s Twelve: Dogrywka” (2004) oraz „Ocean’s Thirteen” (2007), gdzie wcielił się w postać młodego złodziejaszka, Linusa Caldwella.

Matt Damon kojarzony jest głównie ze światem filmu, z kolei seriali zdaje się unikać. Jednak w 2010 roku pojawił się w odcinku serialu „Rockefeller Plaza 30”.

Prywatnie aktor jest żonaty z Lucianą Bozán Barroso. Para ma trzy córki: Isabellę (ur. 2006), Gię Zavalę (ur. 2008) i Stellę Zavalę (ur. 2010). Damon wychowuje także Alexię, córkę swojej żony Luciany z poprzedniego związku.

Matt Damon

Źródło artykułu: WP Film
Wybrane dla Ciebie
"Walka na śmierć i życie". 10 minut, które uczyniły Norrisa ikoną
"Walka na śmierć i życie". 10 minut, które uczyniły Norrisa ikoną
Chuck Norris nie żyje. Tak Van Damme pożegnał mistrza
Chuck Norris nie żyje. Tak Van Damme pożegnał mistrza
Stallone wspomina Chucka Norrisa. "Wielki człowiek"
Stallone wspomina Chucka Norrisa. "Wielki człowiek"
Żegnamy Chucka Norrisa. Tymi rolami został legendą kina akcji
Żegnamy Chucka Norrisa. Tymi rolami został legendą kina akcji
Tak pożegnał się z widzami. Ostatnie nagranie gwiazdy sprzed 10 dni
Tak pożegnał się z widzami. Ostatnie nagranie gwiazdy sprzed 10 dni
Byli pięknym małżeństwem. Halina Kowalska przeżyła z mężem sześć dekad
Byli pięknym małżeństwem. Halina Kowalska przeżyła z mężem sześć dekad
Wpompowali w ten film potężne miliony. Ryzyko się opłaci?
Wpompowali w ten film potężne miliony. Ryzyko się opłaci?
Uma Thurman o "Kill Billu". "Nie przepadam za przemocą"
Uma Thurman o "Kill Billu". "Nie przepadam za przemocą"
Trudno powstrzymać łzy. Tak dziś wygląda Bruce Willis
Trudno powstrzymać łzy. Tak dziś wygląda Bruce Willis
Złamała trzeźwość po ponad dekadzie. "Proces na całe życie"
Złamała trzeźwość po ponad dekadzie. "Proces na całe życie"
28 lat i siedem zer na koncie. Jej majątek rośnie błyskawicznie
28 lat i siedem zer na koncie. Jej majątek rośnie błyskawicznie
Robert Pattinson wraca do "Zmierzchu". "Fani prosili, żebym ich ugryzł"
Robert Pattinson wraca do "Zmierzchu". "Fani prosili, żebym ich ugryzł"
NIE WYCHODŹ JESZCZE! MAMY COŚ SPECJALNIE DLA CIEBIE 🎯