WP

Matt Damon - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy, zdobywca Oscara wraz ze swym przyjacielem, Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu „Buntownik z wyboru”. Znany także z udziału w trylogii Bourne’a, w której wcielił się w tytułowego bohatera.

Matthew Paige Damon, bo tak brzmią pełne imiona i nazwisko gwiazdora, urodził się 8 października 1970 roku w Cambridge w Stanach Zjednoczonych. Gdy miał dwa lata, jego rodzice się rozwiedli, przez co ojciec opuścił dom rodzinny. Matt wychowywał się wraz ze starszym bratem, Kyle’em, który obecnie jest rzeźbiarzem, oraz z najbliższym przyjacielem, Benem Affleckiem.

W wieku 16 lat Damon wystąpił w krótkiej reklamówce, jednak na prawdziwą popularność musiał jeszcze zaczekać. Pierwszy występ w filmie zaliczył w produkcji "Mistic Pizza" (1988).Nie była to jednak zbyt wielka rola – aktor wypowiedział zaledwie jedno zdanie. W tym samym roku zagrał u boku Diane Keaton oraz Liama Nessona w "Dobrej matce" w reżyserii Leonarda Nimoya (gwiazdy „Star Treka”). Dzięki tej roli dostał angaż do filmu telewizyjnego "Rising Son" (1990). Następnie z przyjacielem Benem Affleckiem zagrał w "Barwach uczelni św. Mateusza" (1992) Roberta Mandella.

Pierwsze sukcesy w branży filmowej sprawiły, że Matt porzucił studia na Harvardzie, gdzie studiował literaturę angielską i wyjechał wraz z Benem i jego bratem do Hollywood. Przez długi czas nie otrzymywał żadnych ciekawych ról, aż do 1995 roku, kiedy pojawił się na planie filmu "Ostatni prawdziwi kowboje". Następnie otrzymał kolejną większą rolę w filmie „Szalona odwaga” (1996), w którym zagrał żołnierza uzależnionego od heroiny.

Kolejną przełomową rolą była kreacja w filmie "W pogoni za Amy" (1997), gdzie wystąpił wspólnie z Benem Affleckiem. Następnie zagrał u samego Stevena Spielberga w "The Rainmaker". Najlepsze czasy dopiero miały nadejść. W 1997 roku wraz ze swym przyjacielem Affleckiem napisał scenariusz do „Buntownika z wyboru” w reżyserii Gusa Van Santa. Obaj aktorzy zagrali w tej produkcji. Damon z przyjacielem zostali uhonorowani Oscarem oraz Złotym Globem w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny oraz wieloma innymi nagrodami. Film przysporzył Mattowi ogromnej popularności i otworzył drzwi do kolejnych obiecujących ról.

WP

W 1998 roku po raz kolejny współpracował ze Stevenem Spielbergiem – zagrał w superprodukcji pt. "Szeregowiec Ryan", gdzie wcielił się w postać tytułową i partnerował Tomowi Hanksowi. Z kolei rok później magazyn "Empire" umieścił Matta Damona i Bena Afflecka na liście stu najważniejszych ludzi w ówczesnym przemyśle filmowym.

W 2002 roku Damon zagrał w pierwszej części trylogii o przygodach Jasona Bourne’a, pt. „Tożsamość Bourne'a”. Kontynuacje – „Krucjata Bourne'a” (2004) oraz „Ultimatum Bourne'a” (2007) przedstawiały dalsze losy tajnego agenta wyszkolonego przez CIA. Na 2011 rok planowany jest czwarty film z tego cyklu pt. „The Bourne Legacy”.

Aktor wystąpił także w innej sensacyjnej serii – w filmach „Ocean's Eleven: Ryzykowna gra” (2001), „Ocean's Twelve: Dogrywka” (2004) oraz „Ocean's Thirteen" (2007), gdzie wcielił się w postać młodego złodziejaszka, Linusa Caldwella.

Matt Damon kojarzony jest głównie ze światem filmu, z kolei seriali zdaje się unikać. Jednak w 2010 roku pojawił się w odcinku serialu „Rockefeller Plaza 30".

Prywatnie aktor jest żonaty z Lucianą Bozán Barroso. Para ma trzy córki: Isabellę (ur. 2006), Gię Zavalę (ur. 2008) i Stellę Zavalę (ur. 2010). Damon wychowuje także Alexię, córkę swojej żony Luciany z poprzedniego związku.

WP
Data urodzenia

08.10.1970

Miejsce urodzenia

Cambridge, Massachusetts, USA

WP
WP