Trwa ładowanie...
doewg5o

Matt LeBlanc

Najnowsze informacje
4.6
(152 głosy)
Oceń:
doewg5o

Amerykański aktor telewizyjny i filmowy, szerokiej publiczności znany przede wszystkim jako Joey z „Przyjaciół”.

Urodził się 25 lipca 1967 roku w Newton w Massachussets w USA. Jego matka z pochodzenia była Włoszką, zaś ojciec miał mieszane irlandzko-francusko- angielsko- duńskie korzenie. Po maturze przez pewien czas pracował jako fotomodel na Florydzie, po czym przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zaczął szkolić się w zawodzie aktora.

Początkowo był aktorem „od reklam” – wystąpił m.in. w telewizyjnej reklamie keczupu Heinz, Coca- Coli i spodni Levi’s. Później przyszły role w produkcjach telewizyjnych. W 1988 został zaangażowany do obsady serialu CBS „TV 101”, pojawił się jeszcze gościnnie w kilku produkcjach, zanim otrzymał jedną z głównych ról w serialach - kontynuacjach „Świata wg Bundych” zatytułowanych „Top of the Heap” (1990-91) oraz „Vinnie i Bobby” (1992).

Wystąpił co prawda w niewielkiej roli w filmie kinowym „Dotyk przeznaczenia” (1993), jednak to właśnie telewizja stanie się tym medium, które przyniesie mu sławę i to głównie z nią związana będzie dalsza kariera LeBlanca.

W 1994 roku otrzymał propozycję gry w serialu komediowym „Przyjaciele”, który później okazał się międzynarodowym hitem, utrzymując niezmienną popularność przez kolejne 10 lat. Aktor wcielił się w nim w rolę Joeya Tribbianiego. Niewątpliwie był to przełom w karierze LeBlanca, który związany był z „Przyjaciółmi” aż do 2004 roku, kiedy to nakręcono ostatni sezon słynnej komedii. Próbowano co prawda jeszcze w tym samym roku stworzyć* kontynuację przygód bohatera granego przez LeBlanca – projekt nosił tytuł „Joey”, jednak nie odniósł sukcesu, mimo iż sam aktor nominowany był do Złotego Globu.*

W międzyczasie aktor wziął udział w kilku filmach, głównie komediowych, z których na szczególną uwagę zasługuje występ w obu częściach „Aniołków Charliego” (2000 i 2003), w przygodowym filmie akcji sci-fi „Zagubieni w kosmosie” (1998), w komedii familijnej „Małpa na boisku” (1996), czy w koprodukcji europejsko-amerykańskiej „Szpiedzy tacy jak oni” (2001). W 2010 roku został producentem wykonawczym filmu "Jonah Hex". W 2011 roku zagrał samego siebie w serialu komediowym "Odcinki".

Z zawodu jest stolarzem. Jego pasjami są: spadochroniarstwo, wyścigi samochodowe i fotografia. Za rolę w „Przyjaciołach” otrzymał 3 nominacje do nagrody Emmy oraz 2 do Złotego Globu.

W listopadzie 1998 roku Matt LeBlanc zaręczył się z Melissą McKnight. Para pobrała się w 2003 roku, trzy lata później rozwiedli się. Mają córkę, Marinę Pearl (ur. 08.02.2004).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doewg5o
doewg5o
doewg5o