WP

Matthew Perry - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor telewizyjny i filmowy, znany głównie z małego ekranu dzięki roli Chandlera Binga w popularnym serialu „Przyjaciele”.

Urodził się 19 sierpnia 1969 roku w Williamstown, Massachusetts w USA w rodzinie o tradycjach filmowych – jego ojciec John Bennett Perry jest aktorem. Rodzice rozwiedli się jednak, gdy był dzieckiem. Matthew tradycyjnie pozostał z matką, której kariera dyplomatyczna (rzeczniczka prasowa ówczesnego premiera Kanady) wymusiła konieczność zamieszkania w sąsiednim kraju, przyszły aktor dorastał więc w Ottawie.

Jako młody chłopak był świetnie zapowiadającym się tenisistą, jednak przeprowadzka do ojca do Los Angeles zaowocowała chęcią podążenia w ślady znanego taty. Zaczął grywać w różnych przedstawieniach szkolnych, wciąż jednak trenując ulubiony sport.

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił na Uniwersytet w Południowej Kalifornii, jednak propozycja głównej roli w serialu komediowym „Second Chances” (1987)pokrzyżowała te szyki. Od tej pory aktor poświęcił się wyłącznie aktorstwu, od początku najlepiej sprawdzając się w rolach komediowych. Wystąpił w wielu mniejszych lub większych rolach w głównie komediowych produkcjach telewizyjnych („Sydney” 1990, epizod w „Beverly Hills 90210”, „Życie jak sen”, „Sibs” 1991-1992, epizod w „Autostradzie do nieba”), próbując też swoich możliwości także w gatunkach niekomediowych („Ojcowski terror” 1993, „Test prawdy” 1994).

W 1994 roku otrzymał angaż do –jak się później okazało – jednego z najpopularniejszych sitcomów w historii telewizji, zatytułowanego „Przyjaciele”, z którym związał się aż do 2004 roku. W 2002 roku otrzymał nominację do Emmy za najlepszą rolę komediową.

WP

W międzyczasie pojawiał się gościnnie na planie innych seriali (m.in. w „Ally McBeal”),a także – coraz częściej – na dużym ekranie. Wystąpił m.in. w komediach romantycznych: „Polubić czy poślubić” (1997), gdzie partnerował Salmie Hayek, „Troje do tanga” (1999) oraz „Kto pierwszy, ten lepszy!” (2002, z Elizabeth Hurley), w komedii familijnej „Bohaterowie z przypadku” (1998), w komedii kryminalnej z Brucem Willisem „Jak ugryźć 10 milionów” (2000, sequel w 2004).

W 1999 wystąpił gościnnie w roli Joe Quincy’ego w serialu TV „Prezydencki poker”, za co nominowany był do telewizyjnej nagrody Emmy. W 2006 zagrał główną rolę w telewizyjnym miniserialu obyczajowym „Triumf”, co zaowocowało nominacją do Złotego Globu.

Jest producentem filmu produkcji kanadyjskiej „The Beginning of Wisdom”, w którym pojawi się w jednej z ról wraz ze swoim ojcem. Panowie wcześniej spotkali się już zawodowo na planie komedii romantycznej „Polubić czy poślubić”. W 2003 roku zadebiutował na londyńskim West Endzie w sztuce „Minnie Driver”.

W 2006 roku zagrał w filmie "Młodzi gniewni - historia Rona Clarka". Rok 2007 t rola w obrazie "Facet, który się zawiesił". W 2008 roku zagrał w filmie "Ptaki Ameryki". W 2009 roku zagrał u boku Zaca Efrona w komedii "17 Again". W 2010 roku otrzymał główną rolę w serialu "Mr. Sunshin".

Data urodzenia

19.08.1969

Miejsce urodzenia

Williamstown, Massachusetts, USA

Scenarzysta
Filmografia

She's Out of Control (Timothy)

Kto pierwszy, ten lepszy (Joe Tyler)

Jak ugryźć 10 milionów (Nicholas)

Dzieciak (Mr. Vivian)

Jak ugryźć 10 milionów 2 (Oz)

Whole Banana, The (Apollo)

Facet, który się zawiesił (Hudson Milbank)

Studio 60 (Matt Albie)

Charles in Charge (Ed Stanley)

Second Chance (Chazz Russell)

Night in the Life of Jimmy Reardon, A (Fred Roberts)

Sydney (Billy Kells)

Call Me Anna (Desi Arnaz Jr)

Home Free (Matt Bailey)

Getting In (Randall Burns)

Microsoft Windows 95 Video Guide

17 Again (Mike O'Donnell)

Silver Spoons (Davey)

Dance Til Dawn (Roger)

Just the Ten of Us (Ed)

Bohaterowie z przypadku (Leslie Edwards)

Parallel Lives (Willie Morrison)

Polubić czy poślubićFools (Alex Whitman)

Deadly Relations (George Westerfield)

Troje do tanga (Oscar Novak)

WP
WP
WP