Trwa ładowanie...
dae0r3e

Meera Syal

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Wolverhampton, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
dae0r3e
Wikimedia Commons 2.0
Źródło: Wikimedia Commons 2.0

*Meera Syal * (urodzona 27.01.1961, jako Feroza Syal) jest brytyjską komediantką, pisarką, dramaturgiem, piosenkarką, dziennikarką, producentką i aktorką .Została rozpoznawalną osobą, po tym jak wraz z trzema innymi aktorami indyjskiego pochodzenia, stworzyli popularne w Wielkiej Brytanii komediowe show Goodness Gracious Me (1998-2000), nadawane w radiu i telewizji. Meera Syal przedstawiała również babcię Ummi w popularnym na Wyspach serialu The Kumars at No. 42.

Merra Syal - biografia

Syal urodziła się w Wolverhampton, West Midlands i dorastała w Essington – w małej wiosce oddalonej o kilka kilometrów na północ. Jej rodzice, Surendra Syal (ojciec) i Surrinder Uppal (matka), przybyli do Wielkiej Brytanii z New Delhi (stolica Indii).

Kiedy była młoda, jej rodzina przeprowadziła się do Bloxwich. Krajobraz tego miejsca – oraz fakt, że byli oni jedyną azjatycką rodziną w małej górniczej wiosce Midlands – stały się tłem do debiutanckiej powieści (później sfilmowanej) Anita and Me, którą Syal opisała w wywiadzie dla BBC w 2003 roku jako pół-autobiograficzną.

Uczęszczała do Queen Mary's High School niedaleko miasta Walsall, zaś później studiowała literaturę angielską oraz dramat w Manchester University. Studia skończyła z wyróżnieniem.

Meera Syal - kariera

Syal napisała scenariusz do filmu Bhaji on the beach (1993), wyreżyserowanej przez indyjską reżyser Gurinder Chadha (nakręciła również: Podkręć jak Beckham, Agnus, stringi i przytulanki). Meera należała do zespołu, który pisał i przedstawiał skecze komediowe w programie Goodness Gracious Me (1996-2001).

Meera napisała scenariusz do musicalu Bombay Dreams, współpracując ze sławnymi kompozytorami i muzykami – A.R. Rahmanem i Andrew Lloyd Webber'sem. Syal grała również babcię Sushilę w serialu, wyróżnionym międzynarodową nagrodą Emmy, The Kumars at No. 42 (aktorka występowała w nim przez wszystkie siedem sezonów).

W 2008 roku Syal zaczęł grać w sitcomie Piękni Ludzie (2008-2009) w roli Aunty Hayley oraz wystąpiła w jedenastu sezonach serialu Szpital Holby City, jako konsultantka Tara Sodi. W 2009 roku wystąpiła w filmie Mad, Sad & Bad, grając w nim główną rolę (Rashmi).

Następnie, w 2010 roku (od 26 marca do 8 maja; od 20 lipca do 30 października) Meera zagrała tytułową, znaną na całym świecie postać Shirley Valentine w jednoosobowej sztuce. Przedstawienie miało miejsce w teatrze Menier Chocolate Factory (później nazwę teatru zmieniono na Trafalgar Studios). W tym samym roku Syal zagrała Nasreen Chroudhry w dwóch odcinkach Doktora Who (występowała razem z niezastąpionym Mattem Smithem).

Meera Syal - wyróżnienia

Meera została członkiem Orderu Imperium Brytyjskiego (MBE) w 1997 roku. W 2003 roku, brytyjska gazeta The Observer umieściła ją na liście pięćdziesięciu najśmieszniejszych aktorów brytyjskiej komedii. Za zasługi dla filmu i literatury, Meera Syal została uhonorowana Orderem Komandorskim Imperium Brytyjskiego (CBE).

Meera Syal - życie prywatne

W 2004 roku Meera Syal wzięła udział w jednym z odcinków programu BBC – Powiedz mi, kim jesteś, w którym przeprowadzono śledztwo w sprawie historii rodziny aktorki. Syal odkryła, że jej pradziadek mieszkał niegdyś w Indiach Brytyjskich i brał udział w kampanii przeciwko brytyjskiemu panowaniu na rzecz indyjskiego ruchu niepodległościowego, zaś drugi jej pradziadek był komunistyczny dziennikarzem, protestującym w Pendżab (stan w Indiach), uwięzionym i torturowanym w Złotej Świątyni.

W styczniu 2005 roku, Syal poślubiła swojego współpracownika, Sanjeeva Bhaskara, który grał jej wnuka w serialu The Kunars at No. 42. Ślub miał miejsce w Lichfield, Staffordshire. Ich syn, Shaan, urodził się 2 grudnia w 2005 roku. Syal ma też córkę, Chameli, z poprzedniego małżeństwa z dziennikarzem Shekhar Bhatia. Brat aktorki, Rajeev Syal, jest dziennikarzem śledczym.

W lutym 2009 roku, Syal była jedną z brytyjskich artystów, która podpisała się pod listem otwartym drukowanym w The Times. List był protestem przeciwko prześladowaniom w Baha'is w Iranie.

W styczniu 2011 roku, Meera wzięła udział w programie radiowym pod tytułem My Teenage Diary, emitowanym przez BBC Radio 4. Aktorka indyjskiego pochodzenia zwierzała się z czasów, gdy dorastała, czuła się gruba i nieatrakcyjna oraz była jedyną azjatycką dziewczyną w małym angielskim miasteczku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dae0r3e
dae0r3e
dae0r3e