ycipk-38cr7p
ycipk-38cr7p

Meera Syal - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Wolverhampton, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:

Poznasz przystojnego bruneta (2010) (Matka Dii)

Doctor Strange (2016) (Dr Patel)

Czego dusza zapragnie (2015) (Fiona Blackwell)

Kwiat pustyni (2009) (Pushpa Patel)

Doctor Who () (Nasreen Choudhly)

Dance Baby Dance (2007) (Matka Satvindera)

Scoop: Gorący temat (2006) (Współpasażer Joego)

Absolutnie fantastyczne () (Suzy)

Babski wieczór (1998) (Carmen)

Meera Syal to słynna angielska komediantka pochodzenia hinduskiego. Wikimedia Commons 2.0
Podziel się

*Meera Syal * (urodzona 27.01.1961, jako Feroza Syal) jest brytyjską komediantką, pisarką, dramaturgiem, piosenkarką, dziennikarką, producentką i aktorką .Została rozpoznawalną osobą, po tym jak wraz z trzema innymi aktorami indyjskiego pochodzenia, stworzyli popularne w Wielkiej Brytanii komediowe show Goodness Gracious Me (1998-2000), nadawane w radiu i telewizji. Meera Syal przedstawiała również babcię Ummi w popularnym na Wyspach serialu The Kumars at No. 42.

Merra Syal - biografia

Syal urodziła się w Wolverhampton, West Midlands i dorastała w Essington – w małej wiosce oddalonej o kilka kilometrów na północ. Jej rodzice, Surendra Syal (ojciec) i Surrinder Uppal (matka), przybyli do Wielkiej Brytanii z New Delhi (stolica Indii).

Kiedy była młoda, jej rodzina przeprowadziła się do Bloxwich. Krajobraz tego miejsca – oraz fakt, że byli oni jedyną azjatycką rodziną w małej górniczej wiosce Midlands – stały się tłem do debiutanckiej powieści (później sfilmowanej) Anita and Me, którą Syal opisała w wywiadzie dla BBC w 2003 roku jako pół-autobiograficzną.

ycipk-38cr7p

Uczęszczała do Queen Mary's High School niedaleko miasta Walsall, zaś później studiowała literaturę angielską oraz dramat w Manchester University. Studia skończyła z wyróżnieniem.

Meera Syal - kariera

Syal napisała scenariusz do filmu Bhaji on the beach (1993), wyreżyserowanej przez indyjską reżyser Gurinder Chadha (nakręciła również: Podkręć jak Beckham, Agnus, stringi i przytulanki). Meera należała do zespołu, który pisał i przedstawiał skecze komediowe w programie Goodness Gracious Me (1996-2001).

Meera napisała scenariusz do musicalu Bombay Dreams, współpracując ze sławnymi kompozytorami i muzykami – A.R. Rahmanem i Andrew Lloyd Webber'sem. Syal grała również babcię Sushilę w serialu, wyróżnionym międzynarodową nagrodą Emmy, The Kumars at No. 42 (aktorka występowała w nim przez wszystkie siedem sezonów).

W 2008 roku Syal zaczęł grać w sitcomie Piękni Ludzie (2008-2009) w roli Aunty Hayley oraz wystąpiła w jedenastu sezonach serialu Szpital Holby City, jako konsultantka Tara Sodi. W 2009 roku wystąpiła w filmie Mad, Sad & Bad, grając w nim główną rolę (Rashmi).

ycipk-38cr7p

Następnie, w 2010 roku (od 26 marca do 8 maja; od 20 lipca do 30 października) Meera zagrała tytułową, znaną na całym świecie postać Shirley Valentine w jednoosobowej sztuce. Przedstawienie miało miejsce w teatrze Menier Chocolate Factory (później nazwę teatru zmieniono na Trafalgar Studios). W tym samym roku Syal zagrała Nasreen Chroudhry w dwóch odcinkach Doktora Who (występowała razem z niezastąpionym Mattem Smithem).

Meera Syal - wyróżnienia

Meera została członkiem Orderu Imperium Brytyjskiego (MBE) w 1997 roku. W 2003 roku, brytyjska gazeta The Observer umieściła ją na liście pięćdziesięciu najśmieszniejszych aktorów brytyjskiej komedii. Za zasługi dla filmu i literatury, Meera Syal została uhonorowana Orderem Komandorskim Imperium Brytyjskiego (CBE).

Meera Syal - życie prywatne

W 2004 roku Meera Syal wzięła udział w jednym z odcinków programu BBC – Powiedz mi, kim jesteś, w którym przeprowadzono śledztwo w sprawie historii rodziny aktorki. Syal odkryła, że jej pradziadek mieszkał niegdyś w Indiach Brytyjskich i brał udział w kampanii przeciwko brytyjskiemu panowaniu na rzecz indyjskiego ruchu niepodległościowego, zaś drugi jej pradziadek był komunistyczny dziennikarzem, protestującym w Pendżab (stan w Indiach), uwięzionym i torturowanym w Złotej Świątyni.

ycipk-38cr7p

W styczniu 2005 roku, Syal poślubiła swojego współpracownika, Sanjeeva Bhaskara, który grał jej wnuka w serialu The Kunars at No. 42. Ślub miał miejsce w Lichfield, Staffordshire. Ich syn, Shaan, urodził się 2 grudnia w 2005 roku. Syal ma też córkę, Chameli, z poprzedniego małżeństwa z dziennikarzem Shekhar Bhatia. Brat aktorki, Rajeev Syal, jest dziennikarzem śledczym.

W lutym 2009 roku, Syal była jedną z brytyjskich artystów, która podpisała się pod listem otwartym drukowanym w The Times. List był protestem przeciwko prześladowaniom w Baha'is w Iranie.

W styczniu 2011 roku, Meera wzięła udział w programie radiowym pod tytułem My Teenage Diary, emitowanym przez BBC Radio 4. Aktorka indyjskiego pochodzenia zwierzała się z czasów, gdy dorastała, czuła się gruba i nieatrakcyjna oraz była jedyną azjatycką dziewczyną w małym angielskim miasteczku.

ycipk-38cr7p
ycipk-38cr7p