Trwa ładowanie...
d39emga

Męska sprawa

Najnowsze informacje
3.8
(215 głosów)
Oceń:
d39emga

Męska sprawa" opowiada historię 13-letniego Bartka (Bartosz Idczak) z biednej łódzkiej rodziny. Matka (Katarzyna Bargiełowska) z trudem utrzymuje rodzinę, składając plastikowe lalki. Ojciec (Marek Bielecki), były piłkarz-amator, jest bezrobotny. Jedynym środkiem wychowawczym, jaki stosuje wobec syna jest pasek od spodni. Na dziecku wyładowuje swoje frustracje.

Bartek ma trudności w szkole - jego dzienniczek jest pełen uwag o złym zachowaniu na lekcjach, wybrykach na przerwach, nieznajomości wzoru na objętość czworościanu foremnego itp. Chłopiec należy do drużyny piłkarskiej prowadzonej przez chorobliwie ambitnego nauczyciela wf (Mariusz Jakus), któremu marzy się czwarty z rzędu puchar w nadchodzących mistrzostwach. Krzykiem, wyzwiskami a nawet szantażem bezwzględny trener zmusza chłopców do absolutnego posłuszeństwa i maksymalnego wysiłku.

Jedynym przyjacielem chłopca, dorastającego w poczuciu niemal absolutnej samotności, jest pies ze schroniska, ale nawet jego może wkrótce stracić...

"Męska sprawa" Sławomira Fabickiego, to film, który boli. Truizmem byłoby stwierdzenie, że jest przejmujący - bo to my jesteśmy w tym wypadku przejmujący: przejmujemy ból i upokorzenie od młodego bohatera, przyjmujemy je na siebie, wychodzimy z kina pobici.
Wojciech Kuczok, "KINO"

Film nagrodzony wieloma nagrodami na festiwalach polskich i zagranicznych. Między innymi na festiwalach filmów krótkometrażówych w Monachium, Edynburgu, Rzymie, Nowym Jorku, Teheranie.
Nominowany do Europejskiej Nagrody filmowej - Felixa 2001 w kategorii Najlepszego Filmu Krótkometrażowego.
Nominacja do Oscara dla Najlepszego Aktorskiego filmu Krótkometrażowego 2002.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39emga
d39emga
d39emga