Trwa ładowanie...
d7xjicn

Mia Wasikowska

Najnowsze informacje
4.3
(24 głosy)
Oceń:
d7xjicn

Australijka o polskich korzeniach, która na kartach historii kina zapisze się niewątpliwie jako odtwórczyni tytułowej roli w baśniowej produkcji „Alicja w Krainie Czarów” Tima Burtona.

Urodziła się 14 października 1989 roku w Canberze, w Australii w rodzinie o polskim pochodzeniu, na co zresztą wyraźnie wskazuje swojsko brzmiące nazwisko. Od dziecka trenowała balet w Canberra Dance Development Centre. Aktorstwo intrygowało ją jako pokrewna tańcowi, a jednak skrajnie odmienna i znacznie bliższa prawdziwemu życiu forma artystycznej ekspresji. Chciała spróbować czegoś nowego, co nie wymagało doskonałej perfekcji, lecz zakładało pewien margines luzu, naturalności, improwizacji.

Karierę aktorską rozpoczęła jako czternastolatka, pojawiając się gościnnie na planie australijskiego serialu „Cena życia” (2004-2005). Jej pierwsza, przełomowa - przynajmniej na skalę rodzinnego kraju – rola, była zarazem debiutem na dużym ekranie. Kreacja drugoplanowej postaci Lilyi w dość głośnym dramacie „Szatański plan” przyniosła jej prestiżową nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego (2006).

Wzięła udział w dramacie „September”, dołączyła do obsady przygodowego horroru „Zabójca” z Samem Worthingtonem (2007) i zagrała główne role w kilku, australijskich filmach krótkometrażowych, zanim miała okazję zaprezentować się amerykańskim telewidzom, jako jedna z bohaterek serialu „In Treatment” z Gabrielem Byrne’em i Dianne Wiest (2008). Rola Sophie - utalentowanej gimnastyczki z poważnymi widokami na udział w igrzyskach olimpijskich, okazała się przełomowa dla jej międzynarodowej kariery.

Jeszcze w tym samym, 2008 roku zadebiutowała na ekranach amerykańskich kin, pojawiając się w roli Chayi w wojennym thrillerze „Opór” Edwarda Zwicka, z Danielem Craigiem, Lievem Schreiberem i Jamie Bell. Z kolei rok później trafiła na plan biograficznego dramatu „Amelia Earhart” Miry Nair, spotykając się na planie z takimi gwiazdami, jak Hilary Swank, Ewan McGregor, czy Richard Gere (2009). Kreowała tu postać młodej pani pilot, Elinor Smith. Rok 2009 to także drugoplanowy udział w niezależnym dramacie „That Evening Sun” z Halem Holbrookiem. Rola w tej produkcji przyniosła młodej aktorce nominację do Independent Spirit Award.

O dużym sukcesie można było mówić w lipcu 2008 roku, kiedy po długich poszukiwaniach odpowiedniej kandydatki, to właśnie Mia Wasikowska została wybrana do tytułowej roli w najnowszym projekcie Tima Burtona, jakim jest „Alicja w Krainie Czarów”. Na planie filmu, powstałego w oparciu o słynne powieści Lewisa Carrolla, spotkała się m.in. z ‘etatowymi’ aktorami Burtona – Johnnym Deppem i Heleną Bonham Carter. Zrealizowana z ogromnym pietyzmem i przy użyciu najnowszych technik komputerowych, produkcja ta należy do jednej z najbardziej oczekiwanych premier 2010 roku.

W tym samym roku zagrała też jedną z głównych ról w komedii „The Kids Are All Right”, wcielając się w postać córki wychowywanej przez dwie lesbijki (Julianne Moore i Annette Bening), która wespół z bratem postanawia udać się na poszukiwania swojego biologicznego ojca (Mark Ruffalo).

Ostatnio pracuje na planie najnowszego filmu Gusa Van Santa. Podobno ma się też pojawić jako tytułowa „Jane Eyre” w kolejnej ekranizacji słynnej powieści Charlotty Brontë. Premiera obu produkcji planowana jest na 2011 rok.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xjicn
d7xjicn
d7xjicn