Trwa ładowanie...
d1i8i6p

Michael Bay

Najnowsze informacje
4.5
(75 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Los Angeles, Kalifornia, USA

Reżyser:
Filmografia:
d1i8i6p

Amerykański producent i reżyser filmowy, jeden z czołowych twórców hollywoodzkiego kina akcji. Reżyser tak głośnych i kasowych produkcji, jak: „Armageddon”, „Bad Boys”, czy „Transformers”.

Urodził się 17 lutego 1965 roku w Los Angeles. Pierwsze filmy realizował już jako nastolatek, za pomocą amatorskiej kamery. Studiował w Pasadena Art Center College of Design w Kalifornii. W 1989 roku, zaledwie tydzień po ukończeniu tej szkoły, rozpoczął pracę w wytwórni Propaganda Films, gdzie przez kilka lat, z powodzeniem realizował reklamy i wideoklipy muzyczne. W obu dziedzinach osiągnął niebagatelne sukcesy.

Był twórcą teledysków do utworów takich gwiazd, jak m.in. Meat Loaf, Aerosmith i Tina Turner. Wyrazem uznania dla jego dokonań w tej dziedzinie są liczne nominacje do MTV Video Award, dwukrotnie zwieńczone statuetkami (1992, 1999). Świetnie sprawdził się również jako twórca reklam telewizyjnych, realizując kampanie dla tak znanych marek, jak Nike, Coca-Cola, Reebok, czy Victoria’s Secret. W 1995 roku został laureatem prestiżowej nagrody Directors Guild of America Award za osiągnięcia w dziedzinie reklamy. Jego słynny spot reklamowy „Got Milk?/Aaron Burr” znalazł się w dziesiątce reklam wszechczasów, a jako klasyk trafił nawet do kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

* Kiedy debiutował na dużym ekranie, był trzydziestolatkiem z doskonałymi referencjami i bogatym doświadczeniem w realizacji drobnych form filmowych. Pierwszym, wyreżyserowanym przez Baya filmem była przebojowa komedia kryminalna z równie przebojową ścieżką dźwiękową - „Bad Boys” z Willem Smithem i Martinem Lawrencem (1995). Podobnie jak gwiazdorsko obsadzony, powstały rok później thriller „Twierdza”, film był owocem współpracy z dwójką producentów: Donem Simpsonem i Jerrym Bruckheimerem. Ten ostatni towarzyszył Bayowi jako współproducent trzech kolejnych, wyreżyserowanych przez niego hitów.*

Bay od samego początku miał nosa do interesów w filmowym show-biznesie. Jego debiutancki „Bad Boys” zarobił okrągłą sumę 140 milionów dolarów, z kolei zysk „Twierdzy” to już suma rzędu 335 milionów. Tak duży sukces dwóch pierwszych filmów umożliwił mu debiut w roli producenta słynnego „Armageddonu” (1997) – filmu, który przyniósł mu co prawda dwie niechlubne nominacje do Złotej Maliny, ale też niebagatelną kwotę 550 milionów dolarów zysków. W 2001 roku nakręcił wojenny film akcji „Pearl Harbor”, a dwa lata później – sequel komedii „Bad Boys II” (2003), będący ostatni, do tej pory, filmem zrealizowanym wspólnie z Bruckheimerem.

Rok 2005 to realizacja thrillera sci-fi „Wyspa” ze Scarlett Johansson i Ewanem McGregorem, a 2007 – premiera superprodukcji „Transformers”, powstałej w oparciu o popularny w latach 80-tych komiks. Film, będący owocem współpracy z osobistym „guru” Michaela Baya - Stevenem Spielbergiem, szybko wylądował na pierwszym miejscu najbardziej kasowych filmów reżysera, deklasując nawet superprodukcję „Armageddon”.

W 2009 roku powstał sequel „Transformers: Zemsta upadłych”, ponownie w reżyserii Baya i przy współudziale należącej do Spielberga firmy Dreamworks.

Michael Bay ma na swoim koncie produkcję filmów innych twórców. Jako producent, specjalizuje się w finansowaniu filmów z gatunku horroru bądź thrillera. Wyprodukował takie tytułu, jak m.in. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” (2003) i „Piątek trzynastego” (2009) Marcusa Nispena, „Autostopowicz” Dave Meyersa, z Seanem Beanem (2007), „Nienarodzony” Davida S. Goyera, z Garym Oldmanem (2009) i „Horsemen – jeźdźcy apokalipsy” Jonasa Åkerlunda, z Dennisem Quaidem (2009).

Jest współwłaścicielem wytwórni Platinum Dunes (od 2001 roku) i specjalizującej się w efektach specjalnych firmy produkcyjnej Digital Domain, kupionej od Jamesa Camerona w 2006 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i8i6p
d1i8i6p
d1i8i6p