Trwa ładowanie...
d60dm9a

Michael Gambon

Najnowsze informacje
4.6
(36 głosów)
Oceń:
d60dm9a

Michael Gambon (zdj. Buena Vista International) rozpoczął karierę w teatrze Edwards/MacLiammoir Gate Theatre w Dublinie, w 1963 roku. Był jednym z aktorów National Theatre Company w Old Vic, pracujących pod kierunkiem Lawrence’a Oliviera, wystąpił w licznych przedstawieniach, po czym przeniósł się do Birmingham, gdzie grał Otella. W ciągu minionych 40 lat Gambon zdobył sobie reputację jednego z najlepszych aktorów scenicznych, nagrodzono go nagrodami Olivier za występy w sztukach Alana Ayckbourna A Chorus of Disapproval i The Life of Galileo and Volpone, jest także laureatem nagrody dla najlepszego aktora Evening Standard Award, przyznanej mu w 1995 roku.

Miłośnicy filmu znają go z głównej roli w filmie Petera Greenaway’a Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek, a także z późniejszych Gracz, Dancing at Lughnasa, Plunket and McLeane, Jeździec bez głowy Tima Burtona, Informator, High Heels Low Lifes, Gosford Park Roberta Altmana, Droga ku wojnie Johna Frankenheimera, The Actors Conora McPhersona, Angels in America Mike’a Nicholsa i Open Range Kevina Costnera.

Być może najbardziej pamiętna rola Gambona to ta z telewizyjnego serialu Dennisa Pottera The Singing Detective, za którą otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora, nagrodę Broadcasting Press Guild i Royal Television Society. Aktor wystąpił także w serialu BBC Wives and Daughters, a także w znanym filmie Charlesa Sturridge’a Longitude. Ostatnio widzieliśmy go w obrazie Stephena Poliakoffa A Family Tree.

Gambon wystąpił w bardzo licznych przedstawieniach teatralnych, grał w sztukach 'Makbet', 'Koriolan' i 'Otello', w 'Otherwise Engaged' Simona Gray’a, 'The Norman Conquests' Alana Ayckbourna, 'Just Between Ourselves' i 'Man of the Moment', wraz z Ralphem Richardsonem w sztuce 'Alice’s Boys', w przedstawieniach 'Old Times', 'Wujaszek Wania' i 'Veteran’s Day' (wraz z Jackiem Lemmonem). W Royal Shakespeare Company grał główne role w sztukach 'Betrayal' i 'Mountain Language' Harolda Pintera, 'Close of Play' Simona Gray’a, 'Tales from Hollywood' Christophera Hamptona, 'Sisterly Feelings' Ayckbourna i 'A Small Family Business', a także w 'Skylight' Davida Hare’a (obie sztuki wystawiano zarówno na West Endzie, jak i na Broadway’u). Zagrał także w 'Ryszardzie III', 'Otekky', 'Tons of Money', 'A View from the Bridge' i 'Unexpected Man' Yasminy Reza. Ostatnio aktor zagrał w przedstawieniu 'Cressida' i w sztuce 'Caretaker' na West Endzie, jak również w sztuce Stephena Daldry’ego A Numer.

Jedną z jego niedawnych ról, która przyniosła mu dużą popularność jest prof. Dumbledore w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu".
(mat. dystrybutora)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60dm9a
d60dm9a
d60dm9a