Trwa ładowanie...
d3bpnz8

Michael Mann

Najnowsze informacje
4.6
(14 głosów)
Oceń:
d3bpnz8

Amerykański producent, scenarzysta i reżyser filmowy. Twórca przebojowego serialu "Policjanci z Miami" oraz filmu „Ostatni Mohikanin”.

Michael Mann urodził się 5 lutego 1943 roku w Chicagow Stanach Zjednoczonych. Studiował w University of Wisconsin i w Szkole Filmowej w Londynie, gdzie przeniósł się w połowie lat 60-tych. Początkowo robił filmy reklamowe, by później skłonić się w kierunku produkcji dokumentalnych (w 1968 roku wyprodukował krótkometrażowy "Janpuri").W roku 1972 powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie zadebiutował dokumentem "17 Days Down the Line". Następnie zrealizował odcinki seriali TV "Starsky i Hutch", "Police Story" i "Vegas" oraz film TV "Mila jerychońska", który przyniósł mu nagrodę Emmy.

Michael Mann w roku 1979 stworzył film telewizyjny "The Jericho Mile", po nim zabrał się za swój kinowy debiut "Złodziej" z 1981 roku, historię o profesjonalnym złodzieju biżuterii, który stara się czynić dobro. Ten film zwrócił uwagę krytyków i przyniósł Mannowi pochlebne recenzje. Po tym sukcesie Michael wrócił jednak do telewizji i był producentem hitu lat osiemdziesiątych "Policjantów z Miami" (1984-1990). Wniósł do telewizji nowy styl (nazywany "MTV Look") - przewaga formy nad treścią, techniki nad fabułą historii. Odcinki serialu były mało skomplikowane, ale widowiskowe.

W 1986 roku zekranizował powieść Thomasa Harrisa "Czerwony smok", czym po raz kolejny zyskał sobie sympatię krytyków. W filmie tym po raz pierwszy pojawia się na ekranie Hannibal Lecter, którego wówczas zagrał brytyjski aktor Brian Cox. Kiedy ogłoszono, że Mann zajmie się reżyserią i scenariuszem "Ostatniego Mohikanina"krytycy uznali, że "młodzieżowy" reżyser (choć miał już wtedy 49 lat w roku 1992) całkowicie zmodernizuje film i nada mu nowoczesny kształt i strywializuje historię. Okazało się jednak, że obraz zawierał więcej treści niż jego poprzednie wersje i bardzo się od nich różnił (pozytywnie). Do dziś film ten jest jednym z najlepszych w dorobku Michaela Manna.

3 lata później reżyser otrzymał jeszcze bardziej pochlebne recenzje za "Gorączkę", inteligentny dramat kryminalny z fantastyczną grą aktorską Roberta De Niro i Ala Pacino. Scenariusz Mann napisał sam. Jednakowo dobre recenzje zebrał też kolejny film "Informator", który Michael Mann wyreżyserował, wyprodukował i do którego napisał scenariusz.

Kolejny sukces artystyczny reżysera, biograficzny film "Ali" (2001) z nominowanymi do Oskara Willem Smithem i Johnem Voigtem, choć nie zrobił sukcesu komercyjnego, ugruntował mocną pozycję Manna w świecie filmu i dowiódł jego niecodziennego talentu. W 2009 roku wyreżyserował i wyprodukował film z Johnym Deppem pt. „Wrogowie publiczni”.

Michael Mann od 1974 roku jest mężem Summer. Para ma czwórkę dzieci, w tym Ami Kanaan.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bpnz8
d3bpnz8
d3bpnz8