Trwa ładowanie...
d2vp5zj

Michelangelo Antonioni

Najnowsze informacje
4.8
(16 głosów)
Oceń:
d2vp5zj

Włoski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca trylogii "Przygoda"(1960), "Noc"(1961), "Zaćmienie" (1962), za które dostał wiele nagród. Był niedoścignionym mistrzem w odsłanianiu tajników psychiki, uczuciowości, zwłaszcza kobiecej, dając wszechstronny opis miłości w jej aspekcie filozoficznym, psychologicznym, moralnym i obyczajowym.

Michelangelo Antonioni urodził się 29 września 1912 roku w Ferrarze we Włoszech. Wychowywał się w wywodzącej się ze średniej klasy rodzinie. Dorastał w klimacie włoskiej burżuazyjnej prowincji.

Jego wykształcenie zupełnie odbiega od tego, z czego jest znany na całym świecie. Na uniwersytecie w Bolonii studiował ekonomię i biznes. W międzyczasie jednak malował i pisał recenzje do lokalnej gazety. W 1939 roku wyjechał do Rzymu, gdzie pracował dla miejscowej gazety "Kino", wydawanej przez syna Benito Mussoliniego. W tym samym czasie zaczął studiować reżyserię w Szkole Kina.

Jako że był przedstawicielem neorealizmu, jego filmy odzwierciedlały burżuazyjne korzenie reżysera, jak w filmie "Kronika pewnej miłości", czy "Przyjaciółki". Za największy sukces filmowy Antonioniego uważa się trylogię "Przygoda"(1960), "Noc"(1961), "Zaćmienie" (1962), za które dostał wiele nagród (jednak o małym znaczeniu w świecie filmu).

Punktem zwrotnym w historii kina stała się prezentacja "Przygody" na festiwalu w Cannes w 1960 roku. Projekcja wywołała prawdziwą burzę - film został odrzucony przez znaczną część publiczności, która nie była w stanie zaakceptować specyficznej dramaturgii oraz konstrukcji fabularnej dzieła.

Największy sukces przyszedł, gdy wyjechał za granicę i zaczął kręcić filmy w języku angielskim. Zyskał wtedy międzynarodową sławę. W okresie tym powstały kultowe już tytuły: "Powiększenie" (1966), które zostało nagrodzone Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes w 1967 roku oraz "Zawód: Reporter" z Jackiem Nicholsonem w roli głównej (1975).

Następnie nastąpiła cisza w jego działalności reżyserskiej, związana z licznymi chorobami i częściowym paraliżem. W 1995 roku, po 13 latach milczenia, pokazał swój, jak mówił, najbardziej osobisty film, "Po tamtej stronie chmur", który współtworzył z niemieckim reżyserem, Wimem Wendersem. W 1995 roku włoski reżyser otrzymał nagrodę Akademii Filmowej za całokształt dokonań.

Antonioni zmarł 30 lipca 2007 roku w Rzymie, tego samego dnia, w którym odszedł Ingmar Bergman. Reżyser był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Letizia Balboni (od 1942 do 1954 roku), drugą natomiast Enrica Antonioni (od 1986 aż do jego śmierci).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vp5zj
d2vp5zj
d2vp5zj