Trwa ładowanie...
d2kll7l

Michelle Rodriguez

Najnowsze informacje
4.5
(214 głosów)
Oceń:
d2kll7l

Michelle Rodriguez to amerykańska aktorka pochodzenia latynoskiego, gwiazda „Zagubionych”, „Szybkich i wściekłych” i „Resident Evil”.

Urodziła się 12 lipca 1978 roku w Bexar County w stanie Texas. Od najmłodszych lat wiedziała, że zostanie gwiazdą, nie wiedziała jedynie w jaki sposób. Po pierwszych ośmiu latach życia spędzonych w Teksasie, przez dwa lata mieszkała z rodzicami w Dominikanie, by po kolejnym roku, spędzonym tym razem w Puerto Rico (oba miejsca do ojczyste kraje rodziców) powrócić do Stanów Zjednoczonych i zamieszkać w New Jersey.

* Miała szczęście, jakie zdarza się jedynie nielicznym – zaliczyła spektakularny debiut w pierwszoplanowej roli. W jej przypadku była to kreacja nastoletniej, dojrzewającej bokserki w „Zbuntowanej” (2000) – niezależnym filmie, który odkrył przed światem drzemiący w dziewczynie potencjał. Rola przyniosła aktorce Independent Spirit Award, National Board of Review Award, Sierra Award, Gotham Award oraz szereg dalszych wyróżnień i nominacji, będących wyrazem uznania ze strony krytyki. Kluczem do sukcesu Rodriguez, która w walce o rolę Diany pobiła 350 innych kandydatek był fakt, że podczas castingu nie musiała grać „twardej, latynoskiej dziewczyny z ulicy, która sama musi sobie radzić z poważnymi, życiowymi problemami”, jaką chciał widzieć reżyser w filmie. Ona tą dziewczyną była.*

Kolejne propozycje posypały się dość szybko. W 2001 roku wystąpiła w kryminale „Trzecia rano” oraz w znanym filmie akcji „Szybcy i wściekli” z udziałem Vina Diesela, rok później pojawiła się u boku Milli Jovovich w „Resident Evil” (2002), a w 2003 – obok Samuela L. Jacksona i Colina Farrella w sensacyjnym filmie „S.W.A.T. Jednostka specjalna” (Imagen Award).

Rok 2004 to udział w thrillerze sci-fi „Control”, na planie którego miała okazję spotkać się z Willemem Dafoe, Rayem Liottą, i Stephenem Rea, a 2005 – rola u Uwe Bolla w opartym o grę komputerową horrorze fantasy „BloodRayne” (nominacja do Złotej Maliny).

W latach 2005-2006 aktorka związała się z jednym z najpopularniejszych seriali ostatnich lat – „Zagubieni” („Lost”), gdzie wcieliła się w postać Any-Lucii Cortez.

Występ ten znacznie zwiększył jej popularność i rozpoznawalność na całym świecie, przyniósł jej nominację do Saturna i nagrodę ALMA. Rosnącą popularność aktorki dodatkowo nakręcał konflikt z prawem, w jaki aktorka popadła w 2005 roku, na skutek zbyt szybkiej jazdy oraz jazdy po pijanemu. Rodriguez, po niewypełnieniu kary nałożonej przez sąd, w końcowym efekcie została skazana na sześć miesięcy pozbawienia wolności, bez możliwości odwołania, stając się – pod nagłówkami, typu Lost Girl” - jedną z ulubienic tabloidów.

W 2006 roku wzięła udział w horrorze „Rasa”, a rok później wystąpiła u boku Woody’ego Harrelsona i Charlize Theron w dramacie akcji „Battle in Seattle” (2007).

Rok 2009 to premiera trzech ważnych produkcji z udziałem aktorki – sequela „Szybko i wściekle”, w którym wraca do roli Letty; trójwymiarowego filmu Jamesa Camerona „Avatar” oraz biograficznego filmu produkcji dominikańskiej „Trópico de sangre”, którego jest producentką oraz główną gwiazdą. Odtwarza tam rolę Minervy Mirabal – jednej ze słynnych sióstr – dominikańskich opozycjonistek bezskutecznie walczących z reżimem Trujillo i zamordowanych na rozkaz dyktatora w 1960 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kll7l
d2kll7l
d2kll7l