Trwa ładowanie...
d4i3o7l

Michelle Williams

Najnowsze informacje
4.1
(140 głosów)
Oceń:
d4i3o7l

Amerykańska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara: za rolę drugoplanową w filmie Tajemnica Brokeback Mountain w 2005 roku oraz za rolę pierwszoplanową w filmie Blue Valentine w 2010 roku. Obecnie uznawana za jedną z najbardziej fascynujących aktorek amerykańskich.

Michelle Ingrid Williams urodziła się 9 września 1980 roku w Kalispell w stanie Montana w USA. Karierę filmową rozpoczynała w 1993 roku występem w jednym z odcinków serialu Słoneczny patrol. W 1994 zagrała główną rolę w filmie dla dzieci Lassie, gdzie zagrała m.in. u boku Richarda Farnswortha.

Przełomem w jej karierze był rola w „Tajemnicy Brokeback Mountain” Anga Lee, za którą otrzymała nominację do Oscara oraz nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, a także nominacje do nagród SAG, Złotego Globu, BAFTY.

Jej dorobek aktorski obejmuje jednak dużo wcześniejsze występy, zwłaszcza w kultowym dla całego pokolenia nastolatków serialu „Jezioro marzeń” (1998 – 2003). Od tego czasu precyzyjnie dobiera role, raczej w niewielkich, niezależnych produkcjach, stanowiących wyzwanie aktorskie, takich jak „Dróżnik” oraz „Wendy i Lucy”. „Takie filmy są mi bliskie” wyznaje aktorka.

Ostatnio wyjątkowo często pracuje, czego najlepszym przykładem są filmy „I’m Not There” Todda Haynesa, „Synekdocha, Nowy Jork” Charliego Kaufmana, „Uwiedziony” z Hugh Jackmanem i Ewanem McGregorem oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese. Wspomina, że od razu po pierwszej lekturze scenariusza „Mamuta”, podjęła się zagrania zaproponowanej roli. Dopiero potem zrodziły się liczne wątpliwości.

Michelle Williams była dziewczyną tragicznie zmarłego aktora Heatha Ledgera, z którym ma córkę Matildę (ur. 28 października 2005). Obecnie związana jest z reżyserem Spike'em Jonze'em.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i3o7l
d4i3o7l
d4i3o7l