Trwa ładowanie...
d333vjk

Mike Myers

Najnowsze informacje
3.9
(71 głosów)
Oceń:
d333vjk

Popularny aktor komediowy, tytułowy bohater komedii z cyklu “Świat Wayne’a” i “Austin Powers”. Aktor dubbingujący postać słynnego “Shreka”.

Urodził się 25 maja 1963 roku w Scarborough w stanie Ontario w Kanadzie, jako najmłodszy z trójki synów. Jego rodzice są Brytyjczykami, on również posiada obywatelstwo tego kraju i, co często podkreśla w wywiadach, bardziej uważa się za Anglika, niż za Kanadyjczyka.

Pierwsze kroki w show-biznesie stawiał jeszcze jako dzieciak, biorąc udział w różnych, kanadyjskich produkcjach familijnych. Talent komika szlifował jako członek komediowej trupy Second City, działającej w Toronto. Przełom w jego karierze nastąpił wraz z dołączeniem do ekipy słynnego, rozrywkowego show „Saturday Night Live” w 1989 roku.Z sobotnim programem telewizji NBC związany był w sumie aż do 1997 roku, zarówno jako autor tekstów i skeczy, jak i członek obsady. Praca przy realizacji „Saturday Night Live” przyniosła mu zespołową nagrodę Emmy (w 1989 roku) oraz dwie nominacje do tej statuetki, w tym jedną za indywidualne osiągnięcia (1994).

W międzyczasie rozpoczął karierę filmową. Zadebiutował tytułową rolą w komedii wg własnego scenariusza – „Świat Wayne’a” (1992).Film już rok później doczekał się swojego sequela i przyniósł Myersowi pierwsze aktorskie wyróżnienia w postaci statuetek i nominacji do filmowych nagród MTV.

Jeszcze większy rozgłos przyniósł mu jednak kolejny cykl komedii – „Austin Powers”. Meyers był producentem, autorem scenariusza i odtwórcą tytułowej roli w trzech kolejnych filmach z tej serii: „Austin Powers: Agent specjalnej troski” z Elizabeth Hurley (1997, dwie MTV Movie Awards), „Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy” z Heather Graham (1999, American Comedy Award, Blockbuster Entertainment Award, dwie nagrody MTV i dwie Canadian Comedy Awards, jedna Teen Choice Award) oraz „Austin Powers i Złoty Członek” z Beyoncé Knowles (2002, dwie Canadian Comedy Awards, jedna MTV Movie Award).

Jedyną kreacją w filmografii Myersa, która dorównuje popularnością Austinowi Powersowi jest dubbingowa rola „Shreka” w czterech kolejnych produkcjach z tej serii (2001, 2004, 2007, 2010).

Aktor ma na swoim koncie udział w kilku miej znanych produkcjach, w tym dramatyczne role w takich filmach, jak „Niezwykły przypadek Pete’a”, czy gwiazdorsko obsadzony „Klub 54” (1998). Był gwiazdą komedii: „Poślubiłem morderczynię” (1993), „Szkoła stewardess” z Gwyneth Paltrow (2003), czy familijnego „Kota” (2004).

Ostatnim filmem podpisanym przez Myersa jako scenarzystę i producenta jest raczej kiepsko odebrana przez widzów i krytyków komedia „Guru miłości” z Jessiką Albą i Justinem Timberlake’iem (2008, dwie Złote Maliny). Rok później miał okazję współpracować z Quentinem Tarantino, pojawiając się w kolejnej, nietypowej dla siebie roli generała Eda Fenecha w „Bękartach wojny” (2009).

Najświeższą produkcją z gwiazdorskim udziałem aktora będzie kolejna, autorska komedia – „The Secret Life of Walter Mitty” (2010).

Mike Myers jest laureatem specjalnej MTV Movie Award - MTV Generation Award z 2007 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d333vjk
d333vjk
d333vjk