Trwa ładowanie...
d3ot0jj

Milla Jovovich

Najnowsze informacje
4.6
(496 głosów)
Oceń:
d3ot0jj

Słynąca z oryginalnej urody modelka i aktorka pochodzenia serbsko-rosyjskiego. Urodziła się 17 grudnia 1975 roku w Kijowie, na Ukrainie (ówczesny ZSRR). Jej ojciec jest serbskim lekarzem, a matka Galina Loginova Jovovich- rosyjską aktorką, głównie teatralną. Nic więc dziwnego, że obecnie, oprócz języka angielskiego aktorka zna też bardzo dobrze rosyjski i serbski. Ponadto mówi też po francusku.

W 1981 roku cała rodzina przeprowadziła się do Londynu, później – do Sacramento w stanie Kalifornia, by wreszcie osiąść na stałe w Los Angeles.

W wieku 11 lat Milla została zauważona przez znanego fotografa, który namówił ją do udziału w serii reklam kosmetyków Revlon, która odbywała się pod hasłem „Najbardziej niezapomniane kobiety na świecie”. W 1987 roku jej twarz po raz pierwszy (z bardzo wielu) ozdobiła okładkę magazynu mody. Już rok później, w 1988 roku podpisała pierwszy profesjonalny kontrakt. Od tego czasu Milla pojawiła się w setkach magazynów i na kilkudziesięciu okładkach.

Brała udział w kampaniach reklamowych takich firm jak Christian Dior, Versace, Banana Republic i wielu innych. Od 1998 roku była „twarzą” firmy L’Oréal.

W filmie debiutowała niemal równocześnie z rozpoczęciem kariery aktorskiej. Już w 1988 roku wystąpiła w thrillerze „Spotkanie dwóch księżyców”. Pierwszą główną rolą była rola Lilli w głośnym „Powrocie do błękitnej laguny” (1990).

Później pojawiła się w kilku produkcjach telewizyjnych oraz w takich filmach, jak „Kuffs”, „Chaplin” (oba w 1992), czy „Uczniowska balanga” (1993). Na przełomową rolę musiała jednak poczekać do 1997 roku, kiedy to zagrała w utrzymanym w konwencji sci-fi filmie swojego przyszłego męża Luca Bessona -„Piąty element”. W dwa lata później wystąpiła u Bessona w tytułowej roli w „Joannie D’Arc”. Grała u Spike’a Lee („Gra o honor” 1998), Wima Wendersa („Million Dollar Hotel” 2000), Michaela Winterbottoma („Królowie życia” 2000) oraz Bena Stillera („Zoolander” 2001).

W 2002 roku zagrała główną rolę w pierwszej części kasowego horroru akcji „Resident Evil” w reżyserii przyszłego narzeczonego, reżysera Paula W. S. Andersona (sequele w 2004 i 2007 roku). Jeszcze w tym samym, 2002 roku wystąpiła obok Adriena Brody w „Brzuchomówcy”, obok Samuela L. Jacksona w „Zakładniku” Boba Rafelsona oraz w komedii romantycznej „Facet z odzysku”. W późniejszych latach, poza pracą nad kolejnymi częściami „Resident Evil” występowała w thrillerach („Fade Out” 2005, „.45” 2006) i kinie akcji sci-fi („Ultraviolet”).

W 2007 roku zagrała w filmie "Resident Evil: Zagłada". Rok 2009 to role w filmach "Wyspa strachu" i "Czwarty stopień". W 2010 roku po raz kolejny wcieliła się w Alice w obrazie "Resident Evil: Afterlife". W 2011 roku zagrała w filmie "Trzej muszkieterowie".

Zdolna Słowianka udziela się też muzycznie. W 1994 roku wydała folkowy album „The Divine Comedy” inspirowany miłością do „elfów i magicznych drzew.” Jedną z piosenek śpiewa w swoim ojczystym języku. Słowa do piosenek powstały, gdy Milla miała zaledwie 15 lat, sam album nagrała zaś w wieku lat 16. Później wykonywała piosenki do filmów (m.in. „Million Dollar Hotel”, „Underworld”, „Dummy”), była też liderką zespołu Plastic Has Memory, który co prawda nigdy nie wydał płyty, mimo to zagrał kilkanaście koncertów.

W 2003 roku wraz z modelką Carmen Hawk, założyły firmę projektującą modną odzież- „Jovovich Hawk”. Jovovich chętnie wspiera instytucje charytatywne, m.in. UNICEF.

Obecnym mężem aktorki jest Paul William Scott Anderson. Para poznała się w 2002 roku na planie "Resident Evil". W listopadzie 2007 roku przyszedł na świat ich potomek - córka Ever.

Oficjalna strona aktorki http://www.millaj.com/

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ot0jj
d3ot0jj
d3ot0jj