Trwa ładowanie...
d1h4sw5

Miriam Margolyes

Najnowsze informacje
3.6
(5 głosów)
Oceń:
d1h4sw5

Margolyes to jedna z najbardziej wszechstronnych aktorek charakterystycznych - mieliśmy okazję podziwiać ją, kiedy rzucała o ścianę Arnoldem Schwarzeneggerem w filmie "I stanie się koniec", zagrała również 23 postacie z dzieł Karola Dickensa w nagrodzonym licznymi wyróżnieniami przedstawieniu jednego aktora "Dickens' Women". Miriam Margolyes równie dobrze czuje się na scenie czy w studiu telewizyjnym, co na planie filmowym.

* Miriam Margolyes urodziła się 18 maja 1941 roku w Oksfordzie, w Wielkiej Brytanii.* Jej kariera ma początek w radiu, gdzie udzielała swego głosu postaciom niezwykle różnym - od małych chłopców, do starych dam. Jej głos słychać w tysiącach reklam radiowych i telewizyjnych. Po niezwykle udanej roli w filmie Christine Edward "Little Dorrit" z 1988 roku, przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Czterokrotnie wystąpiła w programie Tonight Show, po czym zagrała we własnym serialu komediowym "Frannie's Turn".

* W roku 1994 Margolyes zdobyła nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Martina Scorsese'a "Wiek niewinności".* Dzięki tej kreacji zaoferowano jej wstąpienie do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Inne filmy, w których wystąpiła, to: "Pacific Heights"; "Dead Again"; "I Love You to Death"; "Cold Comfort Farm"; "Immortal Beloved"; "Little Shop of Horrors" i "James and the Giant Peach"; "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna; "Sunshine" i "Psy i koty".

Równie ciekawe są jej dokonania telewizyjne, zagrała, miedzy innymi, w: The Girls of Slender Means; Glittering Prizes; Blackadder; Old Flames; The History Man; Oliver Twist; The Lost Tribe; Life and Loves of a She Devil; Vanity Fair i Supply and Demand.

Największą miłością aktorki jest jednak teatr. Wystąpiła w The Vagina Monologues.Na deskach sceny pojawiła się po raz pierwszy w 1976 roku, w zespole Arts Theatre. Zagrała wtedy w sztukach Opera za trzy grosze; Orpheus Descending (w obu wystąpiła wraz z Vanessą Redgrave) i She Stoops to Conquer z udziałem Sir Donalda Sindena. Jej sztuka Gertrude Stein and a Companion zdobyła nagrodę Fringe First na festiwalu edynburskim w 1986 roku. Ostatnio widzieliśmy ją na West Endzie, w sztuce The Killing of Sister Georgie. Występowała także w Ambassador Theatre w Los Angeles, a także w przedstawieniu Romeo i Julia Sir Petera Halla.

W 2002 roku w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic" wcieliła się w postać specjalistki od zielarstwa, profesor Sprout.

Miriam Margolyes jest zdeklarowanym homoseksualistką. Od ponad 40 lat żyje ze stałą partnerką.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h4sw5
d1h4sw5
d1h4sw5