Trwa ładowanie...
d3gs8kw

Monica Bellucci

Najnowsze informacje
4.5
(1877 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Citta di Castello, Umbria, Włochy

Filmografia:
d3gs8kw

Słynąca z niezwykłej urody włoska modelka i aktorka. Urodziła się 30 września 1964 roku (wg innych źródeł: 1968), w małym miasteczku Citta di Castello w Umbrii, we Włoszech.

Studiowała prawo na Uniwersytecie w Perugii, jednocześnie dorabiając jako modelka (zarabiała na czesne). W 1988 roku porzuciła jednak studia i przeprowadziła do Mediolanu, poświęcając się karierze modelki. Pracowała dla Elite Model Management, była m.in. jedną z modelek firmy Dolce&Gabbana.

W 1990 roku zadebiutowała w filmie telewizyjnym „Vita Coi Figli”, rok później wystąpiła po raz pierwszy w filmie kinowym „La Riffa”. Pierwszym naprawdę znaczącym, choć niewielkim występem była rola w „Draculi”F.F. Coppoli.

W 1996 roku wzięła udział w francuskim filmie „Apartament”, jednym z wielu, w których wystąpiła wraz z późniejszym mężem, francuskim aktorem Vincentem Casselem. Kolejne projekty z udziałem tej dwójki to m.in. sensacyjny film francuski „Doberman” (1997), w którym Bellucci gra głuchoniemą dziewczynę, kostiumowy film „Braterstwo wilków” (2001), czy uważany za kontrowersyjny, ze względu na formę i brutalną, naturalistyczną scenę gwałtu, film Gaspara Noé - „Nieodwracalne” (2003).

Przełomowym momentem w karierze aktorskiej Bellucci była tytułowa rola w filmie Giuseppe Tornatore „Malena”, która zapewniła jej międzynarodowy sukces i tym samym dała możliwość zrobienia kariery w Hollywood. Aktorka wykorzystała tę szansę, pojawiając się w takich filmach, jak „Podejrzany” (2000, u boku Gene’a Hackmana i Morgana Freemana), „Łzy słońca” (2003, obok Bruce’a Willisa), czy wreszcie jako Persefona w kolejnych częściach słynnej trylogii braci Wachowskich - „Matrix Reaktywacja” i „Matrix Rewolucje”(2003).

W 2004 roku aktorka kreuje postać Marii Magdaleny w „Pasji” Mela Gibsona, w tym samym roku pojawia się też w komedii Spike’a Lee „She Hate Me”, a w 2005 roku gra złą królową w filmie Terry’ego Gilliamaa „Nieustraszeni Bracia Grimm”.

Role w komercyjnych filmach amerykańskich przeplata występami w produkcjach europejskich: „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” (2002, rola Kleopatry), we wspomnianym już „Nieodwracalnym” (2003), francuskim filmie szpiegowskim „Tajni agenci” (2004), w którym po raz kolejny partneruje jej mąż, czy wreszcie u Bertranda Bliera w głośnym „Za ile mnie pokochasz?” (2005). W 2003 roku aktorka użyczyła swojego głosu jednej z postaci we francuskiej wersji językowej animowanego filmu „Sindbad: Legenda siedmiu mórz”.

W 2007 roku zagrała w filmach "Decydujący skok" oraz "Tylko strzelaj". W 2008 roku z kolei widzieliśmy ją w obrazach "Mężczyzna, który kocha" oraz "Dzika krew". Rok później wystąpiła w "Prywatnym życiu Pippy Lee".* W 2010 roku u boku Nicolasa Cage'a grała w filmie "Uczeń czarnoksiężnika".*

Choć nie ma jeszcze na swoim koncie w zasadzie żadnych znaczących nagród aktorskich, za dowód uznania dla jej dokonań na tym polu można uznać fakt wyboru Bellucci do Międzynarodowego Jury Festiwalu w Cannes w 2006 roku. Poświęcając się głównie aktorstwu, nie zarzuca jednocześnie swojej pierwszej profesji – ostatnio jej twarz reklamuje szminkę Diora.

Monica Bellucci jest obecnie najbardziej znaną włoską aktorką, porównywaną często do wielkich gwiazd kina włoskiego lat 40-tych i 50-tych - Sophii Loren, Giny Lolobrigidy, czy Claudii Cardinale, ze względu na pełen seksapilu wizerunek.

W 1990 roku poślubiła fotografa Claudio Bassę; ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. W 1999 roku wzięła ślub z francuskim aktorem Vincentem Casselem, którego poznała na planie filmu "Apartament". Ich córka Deva przyszła na świat 12 września 2004 roku. Ich druga córka, Léonie, urodziła się 21 maja 2010 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gs8kw
d3gs8kw
d3gs8kw