Trwa ładowanie...
d38izpu

Monika Krzywkowska

Najnowsze informacje
4.4
(93 głosy)
Oceń:
Filmografia:
d38izpu

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana ze scenicznych występów u Agnieszki Glińskiej, filmowych kreacji u Krzysztofa Zanussiego i telewizyjnej roli Teresy Jankowskiej – Szpunar - jednej z głównych bohaterek serialu „Samo życie”.

Urodziła się w 1973 roku. Mimo wrodzonej nieśmiałości, już jako dziecko marzyła o występach na scenie. Jej przygoda z aktorstwem zaczęła się w klasie maturalnej, kiedy zaczęła uczęszczać do amatorskiego Teatru „13” na Zaciszu. Za namową polonistki i koleżanek, po maturze zdecydowała się na studia w Akademii Teatralnej w Warszawie, której absolwentką została w 1997 roku.

Zanim związała się na dłużej z warszawskim Teatrem Współczesnym (w 2000 roku), występowała m.in. na scenie Teatru Ateneum w Warszawie i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Na deskach Teatru Współczesnego najczęściej współpracowała z Agnieszką Glińską i Maciejem Englertem, pojawiając się w rozmaitym repertuarze. Grała Lidię Pawłowną w „Barbarzyńcach” Maksyma Gorkiego, Dziewczynę w „Imieniu” Jona Fosse’a, Księżniczkę Francuską w „Straconych zachodach miłości” Szekspira i Grażynę – Rozwodniczkę we „Wniebowstąpieniu” Tadeusza Konwickiego (nominacja do Feliksa Warszawskiego).

Jeszcze jako studentka zadebiutowała w Teatrze Telewizji – rola w spektaklu „Berenika” Wojciecha Pacyny, wg opowiadania F.F. Fitzgeralda była jej pierwszym występem na ekranie (1995).

Lata 90-te to głównie drobne, gościnne występy telewizyjne w takich serialach, jak „Dom”, „Klan”, czy „Ekstradycja 3”. W 1999 roku zadebiutowała na dużym ekranie w głośnej ekranizacji „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy i wzięła udział w głośnym mini-serialu Andrzeja Kotkowskiego „Wszystkie pieniądze świata” z Maciejem Stuhrem i Radosławem Elisem.

Najsłynniejszą rolą filmową Krzywkowskiej jest kreacja drugoplanowej postaci garderobianej Hanki, stworzona u boku Zbigniewa Zapasiewicza i Pawła Okraski w głośnym, obsypanym nagrodami filmie Krzysztofa Zanussiego „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000). Rola przyniosła jej nominację do Orła dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej. Dwa lata później wróciła do filmowej postaci na planie „Suplementu”, tym razem zgarniając Srebrną Statuetkę Leliwity na FF w Tarnowie.

W 2002 roku związała się na dłużej z telenowelą „Samo życie”, gdzie po dziś dzień kreuje postać Teresy Jankowskiej-Szpunar – żony Kacpra i redaktorki tytułowej gazety. Rola w popularnym serialu przyniosła jej większą rozpoznawalność i ogromną sympatię widzów w całym kraju.

Poza tym, aktorka ma na swoim koncie gościnne występy w serialach: „Naznaczony”, „M jak miłość”, „Mrok” i „Ekipa”. Ostatnim filmem z jej udziałem będzie obraz „Nigdy nie mów nigdy” Wojciecha Pacyny, z Anną Dereszowską w roli głównej (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38izpu
d38izpu
d38izpu