Trwa ładowanie...
d3v0c72

Natascha McElhone

Najnowsze informacje
4.3
(87 głosów)
Oceń:
d3v0c72

Charakterystyczna aktorka pochodzenia brytyjskiego, od lat z powodzeniem występująca w produkcjach amerykańskich. Jako niewątpliwa piękność w raczej chłodnym typie, wsławiła się dzięki licznym kreacjom kobiet, będących obiektem uczuć głównych bohaterów („Solaris”, „Truman Show”, „Lawendowe wzgórze”). Ostatnio zasłynęła dzięki roli jednej z bohaterek głośnego serialu „Californication”.

Urodziła się 14 grudnia 1971 roku w Londynie, jednak dorastała w Brighton jako jedyna dziewczyna wśród kilkoro braci. Oboje rodziców było dziennikarzami i rozwiedli się, kiedy Natascha miała zaledwie dwa lata.

Studiowała w London Academy of Music and Dramatic Art, robiąc dyplom w 1993 roku. Jak każda aktorka o klasycznym wykształceniu, musiała zetknąć się z teatrem, doświadczenie sceniczne zdobywając na scenach Londynu i Manchesteru („Ryszard III”, „Hrabia Monte Christo”, „Sen nocy letniej”). Karierę na ekranie zaczynała od drobnych występów w telewizji (m.in. kryminalny serial „Ruth Rendell Mysteries”, „Bergerac”, „A Breed of Heroes”).* Jej, bardzo mocnym debiutem filmowym była rola Françoise Gilot, jednej z kobiet słynnego artysty w biograficznym obrazie „Picasso – Twórca i Niszczyciel” Jamesa Ivory z Anthonym Hopkinsem w roli głównej (1996).*

Niemal natychmiast otrzymała szereg kolejnych propozycji, szybko zyskując popularność i rozpoznawalność, w czym niewątpliwie pomogła jej specyficzna uroda (duże, wyraziste oczy, głębokie, ekspresyjne spojrzenie, wystające kości policzkowe).

Już w kolejnym roku po debiucie wystąpiła obok Brada Pitta i Harrisona Forda w „Zdradzie” Alana J. Pakuli oraz zagrała młodszy odpowiednik tytułowej „Pani Dalloway” w ekranizacji znanej powieści Virginii Woolf (1997). Rok 1998 przyniósł pamiętne występy w tak głośnych produkcjach, jak obsypany nagrodami „Truman Show” Petera Weira i gwiazdorsko obsadzony „Ronin” Johna Frankenheimera, oraz główną rolę żeńską w brytyjskiej komedii romantycznej „Zakochani rywale”.

Następne lata to m.in. pamiętna rola Rhei w ekranizacji „Solaris” Stanisława Lema, z Georgem Clooneyem u boku (2002), kreacja Rosaline w szekspirowskich „Straconych zachodach miłości” Kennetha Branagha (2000), rola rosyjskiej piękności - Olgi w „Lawendowym wzgórzu” (2004), Mary Boleyn w kostiumowej produkcji TV „The Other Boleyn Girl” (2003) i pani inspektor w horrorze „www.strach” (2002). To także liczne występy w produkcjach z gatunku thrillera („Nosiciel” 2000, „Urok mordercy” z Josephem Fiennesem 2002, „Miasto duchów” Matta Dillona 2002).

* W ostatnich latach udało jej się zaistnieć na ekranach amerykańskiej telewizji, za sprawą serialu „Objawienia” z gatunku thriller/fantasy, gdzie wcieliła się w postać siostry zakonnej, Józefy Montafiore (2005), zaś przede wszystkim dzięki udziałowi w bijącym rekordy popularności serialu „Californication” z Davidem Duchovnym w roli głównej (2007-2008).*

Ostatnim filmem z jej udziałem jest przygodowy film fantasy „Tajemnica Rajskiego Wzgórza” (2008).

Jest mamą trójki synów. Najmłodszy z nich urodził się kilka miesięcy po nagłej śmierci męża aktorki i ojca dzieci, w 2008 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v0c72
d3v0c72
d3v0c72